Doporučujeme

Velikonoční beránek

Žloutky ušleháme s moučkovým cukrem do pěny, během šlehání přidáváme po lžících horkou vodu, přidáme vanilkový cukr, postupně vmícháme mouku a nakonec lehce vmícháme sníh ze 6 bílků. Množství těsta je určeno pro beránka ze dvou dílů. Máslem vytřeme obě poloviny formy, vysypeme je hrubou moukou a těsto vlijeme do obou částí formy.

Nespojujeme. Po upečení ve středně teplé troubě vyzkoušíme špejlí, zda je těsto dobře propečené. Obě části beránka vyklopíme a po vychladnutí spojíme krémem. Krém počítáme i na ozdobu beránka.

Krém připravíme tak, že svaříme mléko s moukou na hustou kaši, po odstavení občas promícháme a necháme zchladit. Mezitím utřeme máslo s cukrem do pěny a vychladlou kaši do másla postupně vmícháme. Krémem spojeného beránka dáme na ozdobnou mísu a zbylým krémem ozdobnou trubičkou celé tělíčko nastříkáme tak, aby to vypadalo, že má beránek vlnu. Do hubičky dáme zelenou větvičku, oči uděláme z rozinek nebo kandovaného ovoce. Kolem krku uvážeme mašličku.

Těsto: 6 vajec, 6 lžic horké vody, 300 g moučkového cukru, 250 g hrubé mouky, 1 vanilkový cukr

Krém: 250 g másla nebo rostlinného tuku, 1 lžíce hrubé mouky, 10 lžic mléka, 250 g moučkového cukru

Před Velikonocemi hospodyně hodně pekly. Mezi oblíbené pečivo patřily jidáše a také obdoba dnešních trubiček nazývaná krúželky. Napečené preclíky věšely ženy na proutky a dětem řekly, že jim je přinesla liška. O svátky se jedla i pučálka.


  • Vybrali jsme pro Vás