Ona
Kraslice v Kraslicích - tradiční velikonoční výstava Asociace malířek a malířů...

Kraslice v Kraslicích - tradiční velikonoční výstava Asociace malířek a malířů kraslic ČR začíná ve Velkém sále Domu kultury Kraslice | foto: Jan Daněk, iDNES.cz

Vejce se dají zdobit různými technikami

- Mezi tradiční techniky zdobení velikonočních kraslic patří batikování včelím voskem, plastické zdobení, vyškrabování vzorů, zdobení slámou, dužinou jezerní sítiny a také už téměř zapomenutý způsob leptání lučavkou královskou. Každý postup zdobení kraslic má svou tradici a své tzv.´mistry lidové umělecké tvorby´, jejichž výtvory se mužeme nechat před velikonocemi inspirovat.

O Velikonočním pondělí chodí muži, mládenci i kluci u nás s pomlázkou, aby své nejmilejší ženy a dívky pošlehali. Pomlázka je vlastně metla upletená nejčastěji z osmi proutků, mladých výhonků jívy, nahoře ozdobená mašlemi. Podle tradice přechází šleháním jarní míza z proutků na ženu, aby byla po celý rok zdravá, veselá, pružná, jako ty proutky. I slovo „pomlázka“ vzniklo od slova pomladiti.

Ženy a dívky za to dávají mužům malované vajíčko, buď jen obarvené, nebo nějak ozdobené, či s nápisem „Z lásky“ nebo „Vajíčko malované z lásky darované, ale také „Nelez za děvčaty přes ploty, nebudeš mít roztrhané kalhoty“. Taková vajíčka musejí být vždycky vřená - plná. Prázdná vajíčka se jako kraslice používají výhradně k výzdobě bytů, oken, slavnostních stolů apod.

Pomlázky a malování vajec, jako velikonoční zvyky, pocházejí již z pohanských dob. Archeologové tuto tradici potvrzují už v 6. století n.l. Nejstarší u nás nalezená kraslice pochází z 11. století a byla zdobena vyrytými ornamenty na černě obarveném vejci. I přesto, že černá je barva smutku, používá se na Moravě dodnes.Tradice malování vajec má buď své rodinné zázemí a dědí se po generacích, nebo existuje tradice vesnice, jako například typické kraslice z Ostrožské Nové Vsi, Vnorov a Borkovan na Moravě. O tradici regionu zase hovoříme na Chodsku, Valašsku a Hanácku.

Tradiční způsoby zdobení kraslic u nás
* malování roztaveným včelím voskem a překrývané obarvením (batikováním) s variantou leptáním slanou vodou z kysaného zelí, okurek, nebo octovou vodou,
* vyškrabování volného vzoru (glavírování) na obarvených vejcích
* polepování obarvených vajec slámou, duší z trávy jezerní sítiny, nebo bezu
* plastické zdobení bílých nebo obarvených vajec přepáleným včelím voskem, nebo barevným parafinem (reliéfní)
* leptání obarvených vajec kyselinami (mravenčí) dusičnou, solnou
* ovazování vajec rostlinnými částmi před ponořením do barvy.

Co nepatří u nás mezi tradiční způsoby zdobení vajec
* soustruhovaná vejce ze dřeva barvená i nebarvená, vejce zhotovená z mramoru nebo jiných materiálů
* vejce malovaná perem, štětcem, postříkaná spreji s rozetřenými barvami (mramorování)
* vejce olepovaná papírem, vystřihovánkami, obtisky, barevnou vlnou, flitry, korálky, kůží, plstí nebo jinými materiály
* vejce obháčkovaná, proděravělá vrtačkami, pilníky a noži
* vejce oplétaná měděným, nebo jiným barevným drátem, vejce kovová.

Kraslice od Marie Juráskové z Vnorov.