Některé falešné léky obsahují jedovaté látky. Ilustrační foto

Některé falešné léky obsahují jedovaté látky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vědec: Evropa málo bojuje proti falešným lékům

  • 1
Padělání léčiv se nebezpečně rozmáhá a Evropská unie by místo zametání tohoto problému pod koberec měla zavést přísná pravidla. Konstatuje to londýnský univerzitní profesor David Taylor ve své zprávě, kterou se ve středu zabývala dolní komora britského parlamentu.

Farmaceutický průmysl je globální, takže je padělanými preparáty potenciálně ohrožen každý člověk na světě, varoval Taylor.

Uživatelům léků podle něj hrozí nebezpečí i v takových zemích, jako je Velká Británie, kde funguje rozvinutý systém kontroly trhu s farmaky. Žádný dodavatelský systém totiž není stoprocentně bezpečný.

Při laboratorním rozboru některých padělků se ukázalo, že obsahují jedovaté látky, například nemrznoucí kapalinu. Některé pokoutně vyrobené přípravky mají zanedbatelné množství účinných látek, jiné je neobsahují vůbec, napsal server BBC.

"Když srovnáme škody, které způsobí padělané léky v Africe, se situací v Evropě, je starý kontinent ještě poměrně bezpečným místem," řekl profesor Taylor.

Problém? Internet!
Nebezpečí spočívá také v tom, že někteří lidé nevěří, že v lékárnách a nemocnicích mohou sehnat nově vyvinuté léky například na rakovinu, ptačí chřipku a jiné choroby.

Mnozí z nich proto nakupují přes internet. Přitom mezinárodní komise pro kontrolu léčiv zrovna vyšetřuje několik případů padělků léků, který byly distribuovány přes legální internetový prodejní řetězec.

Statistiky Světové zdravotnické organizace uvádějí, že třicet procent léčiv vyráběných v rozvojových zemích jsou padělky. Pro srovnání - na ruském trhu je padělků asi deset procent, v západní Evropě "pouhé" jedno procento.

Profesor Taylor ve své zprávě volá po vyšších právních postizích za padělání léčiv a po přísnější kontrole internetových lékáren a distributorů farmak.