Ona

Vědci zastavili šíření rakoviny

Objev izraelských vědců, kterým se podařilo v laboratoři zastavit šíření rakoviny z tlustého střeva do dalších orgánů, potvrzuje podle předního českého onkologa Luboše Petruželky správnost cesty v léčení této zhoubné nemoci.

Výsledky je ale nejprve nutné ověřit v klinické praxi, řekl Petruželka.

Tato molekulární biologická léčba, která se přímo snaží ovlivnit určitá místa a faktory v těle, představuje nový směr léčby nádorů. 

"Je to potvrzení cesty, která je nyní nastoupena a která se odklání od klasické konvenční chemoterapie. Ta působila na všechny dělící se buňky," uvedl Petruželka, který je přednostou Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Podle něho se ale lékaři nyní snaží ovlivnit i další procesy v těle a působit přímo na látky, jako jsou například onkoproteiny, které bujení rakoviny a tvorbu druhotných nádorů způsobují. 

Izraelští vědci zjistili, že rakovinné buňky, které se začínají šířit do dalších orgánů, obsahují abnormálně vysoké množství proteinu beta-katenin. Kvůli tomu ztrácejí svou přilnavost k okolí a začínají s krví putovat.

Vytvářejí pak zhoubné nádory v jiných částech těla. Zvyšování obsahu betakateninu doprovází snižování obsahu dalšího proteinu, a sice ekadherinu, který je nutný pro udržování přilnavosti buněk. 

Izraelští specialisté v laboratorních podmínkách proto snížili produkci beta-kateninu a zvýšili produkci e-kadherinu. Podařilo se jim tak rakovinné buňky zastavit. "Toto je jeden z postupných kroků, ale nedá se přeceňovat, protože nádor si může najít zase jinou cestu k šíření. Je to další zpráva, která současný trend potvrzuje," řekl Petruželka. 

Rakovinu tlustého střeva nelze léčit ozařováním. V současnosti léčba spočívá tedy v operačním odstranění nádoru. Po něm následuje další zajišťující léčba. Při velmi radikálním zákroku pacient podstupuje zhruba půlroční chemoterapii. Jejím cílem je zlikvidovat ojedinělé nádorové buňky, které v těle zbyly.

U některých typů nádorů používají lékaři i vymývání břišní dutiny po operaci cytostatikem ohřátým na 40 stupňů. Tuto metodu by mohl nahradit v budoucnu například postup, který objevili nyní izraelští vědci.