Vědci varují před pandemií chřipky

  • 24
Američtí i evropští experti předpovídají zlé časy: ochromené služby, obří fronty v nemocnicích, nedostatek léků, zavřené školy, karantény pro celé oblasti. A navíc miliony mrtvých. Tak může vypadat příští obří epidemie chřipky.

Pozor na chřipku! Je velmi zrádná - čtěte ZDE




Světová zdravotnická organizace (WHO) i úřady v USA a v Evropě se obávají, že je možná už za rohem - poprvé po téměř čtyřiceti letech.

Obří epidemii se říká pandemie. Znamená to, že nemoc se rozšíří doslova po celém světě.

"Všechny podmínky pro pandemii (chřipky) jsou vytvořeny. Taková konstelace hrozeb jako nyní nebyla ještě nikdy," řekl listu Frankfurter Rundschau Klaus Stöhr, který vede program WHO pro boj s chřipkou.

Největší mrazení v zádech zatím vyvolává tajemná zkratka H5N1, což je označení pro nový virus ptačí chřipky, která nyní v Asii vybíjí miliony ptáků. A nejen ptáků. Její obětí se stalo už i dvaatřicet lidí. "Je tu velmi vysoké riziko pro všechny," tvrdí Stöhr.

Lékaři se obávají, že tento vir ptačí chřipky může snadno zmutovat a stát se pohromou, která si vyžádá množství mrtvých. Čínští vědci z laboratoří v Charbinu nedávno oznámili, že zjistili virus H5N1 u prasat.

Čínské úřady tuto zprávu později dementovaly, avšak oznámení vědců vyvolalo spekulace, že právě u prasat může dojít ke styku H5N1 s viry lidské chřipky a k jejich mutaci do podoby přenosné z člověka na člověka. Poukazovalo se zejména na to, že imunitní systém prasat a lidí je podobný.

Úřady v Německu, Spojených státech i jinde nyní zjišťují, jak jsou připraveny na hrozbu, vůči níž vypadá i Usáma bin Ládin jako bezvýznamný trpaslík. Spojené státy vystrašil před časem výpadek v dodávkách očkovacích látek.

USA chtěly letos očkovat sto milionů svých obyvatel, především dětí, starých lidí a chronicky nemocných, jejichž životy ohrožuje chřipka nejvíce. Po výpadku továrny v Británii však mají vakcíny jen pro tři pětiny z nich.

Evropa zůstává klidná: očkovacích látek má zatím dostatek. Klid však může záhy skončit. Stačí, když očekávaná pandemie skutečně vypukne. "Pandemický virus by se geneticky výrazně lišil od jiných původců chřipky," upozornily podle agentury AP americké úřady.

Za posledních sto let zažil svět tři chřipkové pandemie, z nichž nejničivější byla vlna španělské chřipky v letech 1918-1919. Vyžádala si dvacet milionů životů, tedy dvakrát více obětí než tehdy právě skončená první světová válka.

K pandemiím chřipky jinak dochází průměrně jednou za 27 let. Poslední z nich však prošla světem už před 36 lety, v roce 1968. Odborníci mají proto pocit, že další ničivá vlna čeká hned za rohem, a proto bijí na poplach.

Chřipka samozřejmě útočí každý rok, ale rozdíl mezi běžnou epidemií a pandemií je asi takový jako mezi dětským autíčkem a mercedesem. Běžná epidemie chřipky zahubí ročně "jen" půl milionu až milion lidí. Očekávaná pandemie by jich zabila mnohem víc - dva až sedm milionů.