Ona

Vědci potvrdili, že láska je slepá

  • 9
Britští vědci dokázali, že na starém rčení, že láska je slepá, je nemálo pravdy. Zjistili totiž, že cit lásky potlačuje činnost oblastí mozku, které jsou odpovědné za kritické myšlení. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

Když se sblížíme s nějakou osobou, jsou v mozku potlačeny schopnosti hodnotit její povahové rysy.

Studie londýnské University College odhalila, že romantická i mateřská láska působí na mozek stejně. Obojí potlačuje aktivitu mozkových nervů, které mají co do činění s kritickým sociálním hodnocením druhých lidí a s negativními emocemi.

Tým snímal mozky 20 mladých matek, které si prohlížely fotografie svých dětí, jiných jim známých dětí a starých dospělých přátel. Zjistilo se, že způsob činnosti mozku byl podobný jako při studii, v níž se vědci zaměřili na účinky lásky zamilovaných lidí. V obou případech zaznamenali zvýšenou aktivitu v oblasti mozku odpovědné za "systém odměňování" libými pocity.

Pokud jsou tyto části stimulovány, například příjmem jídla či pití nebo získáním peněz, spouštějí pocit euforie. Překvapivější je však skutečnost, že u obou skupin osob, které se pokusu zúčastnily, byl současně zjevný útlum činnosti v systémech nezbytných pro vytváření negativních soudů. Podobné účinky navíc byly zjištěny i u zvířat.

Podle neurologa Andrease Bartelse je důležité, že jak mileneckou, tak mateřskou lásku mozek vnímá vysoce pozitivně, neboť obě jsou důležité pro zachování druhů. "Náš výzkum umožňuje učinit závěr, že vazby mezi lidmi vytvářejí mechanismus vzájemně protichůdných sil, který překonává společenskou vzdálenost deaktivací sítí používaných pro kritické sociální posuzování a negativní emoce," řekl Bartels s tím, že odměna v podobě rozjaření vysvětluje "sílu lásky".

Láska zamilovaných však má v jednom bodě na mozek přece jen odlišný vliv než láska mateřská. Povzbuzuje činnost hypotalamu, který řídí pocity sexuálního vzrušení.