Vědci: Plod si řekne o porod sám

  • 4
Vědci z univerzity v Dallasu zjistili, že porodní bolesti začnou až tehdy, kdy ještě nenarozené dítě je už schopné samostatně dýchat. Přišli na to při pokusech na myších. Mechanismus podle nich spouští důležitá bílkovina, uvádí server slovenského deníku Pravda.

Mezi odborníky koluje už delší dobu názor, že "startovní výstřel" na spuštění porodních bolestí a tím i samotného porodu dává sám plod. Jen tak je možné zaručit, že na svět přijde až tehdy, kdy je jeho vývoj ukončený do takové míry, aby přežil mimo tělo matky.

Odborníci zjistili, že asi po čtyřech pětinách těhotenství začnou plíce plodu tvořit protein jménem SP-A, který je důležitý pro přijímání kyslíku do plic. Tato bílkovina se dostane z plic nenarozeného potomka do plodové vody, kde se nabalí na určité buňky imunitního systému - makrofágy. Ty se následně přichytávají na stěnu dělohy, kde vyvolávají reakci, která stimuluje stažení tohoto orgánu - začínají porodní bolesti.

Lékaři dokázali tuto souvislost mnoha pokusy. Když myším v rané fázi těhotenství podali bílkovinu SP-A, vyvolali tím předčasný porod. Blokováním SP-A porod naopak oddálili.

Vědci se domnívají, že podobný mechanismus může dávat signál k porodním bolestem i u žen, protože i u nich se vyskytuje protein SP-A. Nasvědčuje tomu skutečnost, že předčasné porodní bolesti způsobují i bakteriální infekce - a ty vyvolávají stejné reakce jako maktofágy u myší, uzavírá slovenský server.