Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vědci jsou o krůček blíž k léčbě rakoviny ledvin

  • 3
Američtí vědci učinili významný objev, který v konečném důsledku může pomoci s léčbou nejrozšířenějšího typu rakoviny ledvin. Zjistili možnou, geneticky danou, příčinu vzniku zhoubného bujení v tomto životně důležitém orgánu.

Takzvaný světlobuněčný karcinom ledvin, který představuje asi 80 procent všech nádorů tohoto orgánu, bývá odolný vůči ozařování i chemoterapii. Experti z prestižní americké Mayo kliniky teď přišli s vysvětlením.

Rakovina ukrytá v genech

Odborný server lecba-rakoviny.cz píše s odvoláním na zveřejněné výsledky práce vědeckého týmu, že příčina se skrývá v genech.

"Vědci zjistili, že v nádorových buňkách světlobuněčného karcinomu ledvin chybí některé části genů zodpovědných za to, že se z prvotní univerzální buňky stane buňka ledviny. Objevili také zvláštní skupinu pozměněných genů, které se v nádorových buňkách tohoto nádoru ledvin často vyskytují," uvedl odborný internetový magazín.

Vědci pod vedením doktora Tunema své poznatky opírají o analýzu, jejímž základem bylo porovnání postižených ledvin se zdravou tkání. Díky tomu mohli stanovit rozdíly v genetické informaci zdravých a nádorových buněk.

Hodná, nebo zlá buňka

Genetická informace v buněčném jádře určuje, jestli buňka bude plnit po celou dobu života funkci, pro niž byla naprogramována, anebo se promění v buňku nádorovou s neřízeným růstem, vlastnostmi a množením.

Americký vědecký tým zjistil, že v nádorových buňkách došlo k poruše přepisu a funkce u 13 729 genů, které jsou zodpovědné za různé buněčné funkce.

Nové poznatky by mohly pomoci vysvětlit, proč je tento nejrozšířenější typ rakoviny ledvin tak odolný léčbě. A díky tomu by mohly laboratoře vyvinout léčebné prostředky cílené na buňky s "nádorovou" genetickou informací.