Vědci: Devitalizace pacientům nepomáhá

  • 3
Svaz pacientů, který tento týden požádal ministerstvo zdravotnictví o povolení devitalizace, se kladné odpovědi nedočká. Kontroverzní léčbu rakoviny podvazováním nádorů budou vědci dál zkoumat jen v laboratořích.

"Devitalizace je neověřená metoda ve fázi laboratorního výzkumu. Ministerstvo zdravotnictví s jejím ověřováním v praxi nepočítá," řekla tisková mluvčí Věra Čarná.

Většina lékařů považuje metodu devitalizace za neúčinnou.

Za pravdu jim nyní dávají i nejnovější poznatky vědců z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd, kteří devitalizaci zkoumali až do konce prosince.

"Metoda musí zůstat v laboratořích," potvrdil ředitel ústavu v Liběchově Ivan Míšek.

Do výzkumných laboratoří se bádání vrátilo před třemi lety, když neuspělo experimentální ověřování na lidech. "Ze závěrečné zprávy plyne, že metoda devitalizace nepřináší lidem nic," říká přednosta České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

Míšek netají, že ústav by přesto rád sehnal peníze na další výzkum. Podle zákona může lékař i neověřenou metodu použít při léčbě nemocného člověka, pokud nemá jinou možnost. Ale jen s písemným souhlasem pacienta a ministerstva zdravotnictví.

"Žádná nemocnice nás o souhlas nepožádala," řekla mluvčí Čarná. A zřejmě ani nepožádá, když lékaři metodě nevěří.

Předseda Svazu pacientů Luboš Olejár i další lidé jsou však přesvědčeni, že lékaři by byli v ověřování metody úspěšnější, kdyby ji nezkoušeli jen na pacientech s rakovinou v posledním stadiu. Navíc věří, že metoda devitalizace, jejímž cílem je nádor vyhladovět, působí stejně jako nové léky, které míří na český trh. - více zde

"Nové léky jsou drahé. Devitalizace i metoda slovenského lékaře Kamila Jurkoviče, která blokuje výživu nádoru prostřednictvím štítné žlázy, jsou levné a zachraňují životy," míní nemocný osmačtyřicetiletý muž z Lanškrouna. Má metastázy v kostech. Klasická medicína ho nevyléčí, doufá v pomoc Jurkoviče.

Onkologové však říkají, že i když léky mají podobný cíl, fungují na zcela jiném principu než zmiňované metody. Jiří Vorlíček i ostravský onkolog Pavel Vodvářka shodně tvrdí, že už léčili řadu Jurčíkových pacientů, kterým metastázy nezmizely.

Ale pacienti tomu nevěří. "Je lepší být alternativně živý než vědecky mrtvý," říká muž, který se po léčbě u Jurčíka cítí lépe a doufá, že kontrolní snímky u něho prokážou ústup metastáz.

,