Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Věci, které byste neměli dělat po jídle. Trávení naruší káva i cigareta

Co obvykle děláte po vydatném obědě nebo večeři? Natáhnete se na gauč, dáte si cigaretu, šálek kávy, nebo se rozhodnete pro svižnou procházku v zájmu udržení štíhlé postavy? Ani jedna z těchto věcí dobrému trávení zrovna neprospívá.

Odvalit se po nedělním obědě přímo na pohodlnou pohovku je pro mnoho lidí běžným a velmi oblíbeným rituálem. Dopřát si malého „šlofíčka“ hned po jídle však podle odborníků není tou nejrozumnější věcí. A kupodivu ani rázná poobědová procházka není to pravé. Některé návyky po jídle byste možná měli přehodnotit. Přečtěte si, které to jsou.

Spánek

Dostat do sebe polévku, vydatné hlavní jídlo a ještě dezert může být někdy, zvláště v případě české kuchyně, dost vyčerpávající, a tak se menší odpočinek po jídle může jevit jako dobrý nápad. Takový oběd vás totiž může dost unavit a způsobit malátnost a klížení očí. Nicméně pokušení zdřímnout si byste se měli ve svém vlastním zájmu snažit odolat. Nejenže se vám bude s plným žaludkem, který se zrovna snaží tu hromadu jídla zpracovat, špatně spát, ale může také dojít k narušení správného trávení.

To může vést k následným žaludečním potížím a také, díky poloze vleže, k nepříjemnému pálení žáhy. Podle některých studií pravidelný spánek hned po jídle navíc zvyšuje riziko infarktu myokardu.

Kouření cigaret

Tento nešvar je sám o sobě dost velkým problémem kdykoli během dne. Většina kuřáků si po dobrém obědě dopřeje svou dávku nikotinu a nejspíš ani nepomyslí na to, že by si škodili více než obvykle.

Podle odborníků je však vykouření cigarety po jídle pro organismus mnohem škodlivější než kdy jindy. Server msm.com píše, že dávka nikotinu z jedné cigarety vykouřené hned po jídle se rovná deseti vykouřeným cigaretám. Riziko rakoviny se tak kouřením cigaret po obědě či večeři výrazně zvyšuje. Nejlepší je samozřejmě přestat s kouřením úplně. Pokud si však cigaretu nemůžete odpustit, měli byste s ní počkat alespoň hodinu po jídle.

Fyzická aktivita

Možná se po obědě budete cítit dostatečně posílení na zvedání činek, nebo si budete chtít zaběhnout svou oblíbenou trasu. Ale cvičením bezprostředně po jídle svému organismu nijak neprospějete. Ba naopak.

Co naopak podpoří trávení?

"Menší vyvážené porce a pravidelná konzumace dělají zázraky. Kdo má rád čaje a trápí ho těžký žaludek, ocení kouzelné účinky pelyňku. Proti nadýmání funguje máta, meduňka, bazalka a generacemi rodičů miminek s kolikou prověřený fenykl. Pro odvážné je tu chilli, které zlepšuje trávení po přesycení tučným jídlem,“ radí nutriční specialistka Monika Bartolomějová.

„Po velkém jídle je dobré počkat se cvičením alespoň tři hodiny. Ke správnému trávení využívá organismus krev staženou ze svalů. Zvýšená aktivita však rozproudí krev v těle a zamezí tím vstřebávání živin. Pokud si nedopřejete klid, riskujete nevolnost,“ vysvětlila hlavní nutriční specialistka Monika Bartolomějová ze Světa zdraví. A dodala, že malá svačina jednu až dvě hodiny před cvičením je naopak žádoucí.

„Snadno stravitelné potraviny s nízkým glykemickým indexem tělu dodají energii, aniž by příliš zaměstnaly trávicí ústrojí. Účinek cvičení pak bude maximální,“ uvedla Bartolomějová.

Sprcha nebo koupel

Pokud jste se při obědě zapotili a máte chuť si dát sprchu, natáhnout se do vany, nebo se jít vykoupat do bazénu, měli byste chvíli počkat. Při sprchování nebo koupeli totiž vystavíte tělo prudké změně okolní teploty, což má za následek zvýšení prokrvení pokožky, jak se organismus snaží s náhlou změnou teploty vyrovnat.

Zjednodušeně řečeno, tělo přesměruje tok krve směrem ke kůži a naopak sníží množství krve v oblasti břicha a žaludku. Následkem je pak zhoršené, zpomalené a neefektivní trávení.

Konzumace ovoce

Ovoce je obecně velmi zdravé a rozhodně patří do vyvážené stravy. Je však důležité vědět, kdy ho jíst. Pokud ve snaze o uchování štíhlé postavy sáhnete místo dortíku po obědě po jablku či jiném ovoci, neděláte podle některých výživových odborníků vůbec dobře.

Jestliže se vám po obědě nezvykle nafoukne břicho, může to být právě tím kouskem ovoce po jídle. Jakmile se totiž ovoce smísí s jiným jídlem, začne produkovat plyn, který může způsobit nepohodu zažívacího traktu.

Dle makrobiotiky se ovoce špatně snáší téměř s čímkoli, zejména s obilovinami, a nemělo by se v rámci jednoho jídla míchat ani se zeleninou. Takže i váš oblíbený závin či jiný ovocný zákusek nebo tradiční mrkvovo-jablečný salát může narušit vaše zažívání. Mnoho výživových poradců se shodne na tom, že ovoce by se mělo jíst nejlépe na prázdný žaludek nebo minimálně dvě hodiny před či po jídle.

Pití čaje a kávy

Prakticky v každé restauraci vám po jídle jako tečku nabídnou šálek kávy nebo čaje. I když je pravda, že bylinkový čaj po vydatném obědě může usnadnit trávení, netýká se to pravého černého čaje.

Kofein obsažený v kávě a čaji na sebe totiž váže železo, což má za následek zpomalené a zhoršené trávení. Navíc nevstřebání železa z jídla způsobené konzumací kofeinového nápoje může vážně ublížit lidem trpícím anémií. Jestliže se bez své dávky kofeinu v podobě šálku černého čaje nebo kávy neobejdete, vychutnejte si ho alespoň hodinu po obědě.