Ona
Děti, léto, prázdniny, tábor, stan - ilustrační foto

Děti, léto, prázdniny, tábor, stan - ilustrační foto - Děti, léto, prázdniny, tábor, stan - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ve školách jsou už zase vši

  • 5
Opakovaně se ve školkách a na základních školách řeší, že děti mají vši. Jak je to možné, když nároky na hygienu všeobecně rostou? "Není to jen problém Česka, ale celého světa," upřesňuje Eva Geryková, hygienička z Ostravy.

Potíž je spíš v tom, že v Česku není na trhu doopravdy spolehlivý šampón, který by parazity jednoduše zlikvidoval. Vši jsou totiž stále odolnější, stejně jako viry a bakterie.

Když byly dnešní maminky dětmi, sáhli rodiče po osvědčeném šamponu Orthosan BF 45, časem se objevil Diffusil H a oba díky obsaženému permethrinu zabíraly. Až do roku 1991, kdy se množily zprávy, že selhávají.

"Vyrábí se Diffusil H Forte, jenomže se na trh dostalo zatím jen asi padesát tisíc výrobků. Víc do distribuce nesmělo, protože výrobce nesplnil všechny formální náležitosti. Je to podle mého názoru otázka jednoho, maximálně dvou měsíců, kdy bude běžně k dostání," tvrdí Geryková.

V lékárnách lze koupit také šampon Parasidose. Stojí ovšem 221 korun a výsledek není jistý. "Chce to vyzkoušet," radí lékařka. "Rodiče riskují, že přípravek nebude tak účinný."

Sama má se vší vlasovou osobní zkušenost. "Důležité je prohlížet dětem hlavu. Nestačí vlasy jen vyčesávat, protože tím se zbavíte jen už vylíhlých parazitů. Vajíčka musíte z vlasů vytáhnout pomocí nehtů."

Pokud zjistíte u dítěte vši, upozorněte na to školu a hlavu mu dvakrát umyjte speciálním šamponem. Doma ho nechávat nemusíte, může normálně do školy. Proceduru ale opakujte ještě po dvou až třech dnech. Teprve pak by mělo být definitivně po problému.

Veš dětská (nebo také vlasová či hlavová) žije v lidské kštici, nejčastěji však bývá nalézána u dětí. Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv.hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce a vzniká obraz ekzému a hnisání kůže.