Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejkurióznější vánoční zranění: oční víčko v zipu nebo větev v oku...

  • 4
Skřípnutá oční víčka, třpytky z vánočních ozdob v očích, popíchání od vánočních stromků. Vánoce jsou plné nástrah a budete překvapeni, co všechno se vám může stát.

Jste přesvědčeni, že Vánoce jsou skutečně svátky klidu a míru? Potom pravděpodobně odjíždíte na svátky na jinou planetu. Vánoční prázdniny jsou z hlediska úrazů a nehod jedním z „nejplodnějších“ období roku. 

Ve snaze vytvořit idylickou atmosféru a užít si Vánoce na maximum si lidé lámou končetiny, vypichují oči, pálí kůži a způsobují množství rozličných zranění. Vítejte na exkurzi vánočních úrazů:

Adventní šílenství

Tradiční šílenství začíná už několik týdnů před Vánoci, kdy nastupuje rituál předvánočního úklidu. Právě zranění při úklidu jsou, podle údajů pojišťovny UNIQA, po zraněních z rekreačního sportu, druhé nejfrekventovanější mezi událostmi tohoto druhu ve volném čase, přičemž dominuje období listopadu a prosince a pády ze štaflí. 

Hospodyňky si lámou nejčastěji zápěstí při pádu v rámci mytí oken, věšení záclon a utírání prachu. Tradiční předvánoční úrazy jsou utržené při pečení cukroví nebo posléze při přípravě slavnostní večeře. Podle statistik České pojišťovny převládají popáleniny a řezné rány.

„Klasickou“ nehodou při vánočních přípravách i během vánočních svátků jsou i domácí požáry. Podle údajů HZSČR (Hasičského záchranného sboru ČR) loni během Vánoc hořelo ve 144 domácnostech. Část z těchto požárů přitom vznikla při přípravě sváteční hostiny. 

Pokud se vám tedy „podaří“ zapálit olej na pánvičce (například při smažení kapra), pamatujte si, že hořící olej se nikdy nesmí hasit vodou, ale nejlepší je oheň zadusit například přiklopením pokličkou, nebo plechem na pečení.

Skřípnutá víčka i vylámané zuby

A pak to konečně vypukne. Rodina se sejde u slavnostního stolu a následně rozsvíceného stromečku s hromadami dárků. Tudíž se otevírá nové pole působnosti pro další úrazy. Deník Telegraph shromáždil nejkurióznější vánoční úrazy, které se staly ve Velké Británii. 

Na čestném místě se umístila oční víčka skřípnutá do zipu svetru, který nešťastník našel pod stromečkem. V těsném závěsu se potom drží zranění očí způsobená větvemi vánočního stromku, pod který se zejména děti vrhají s přílišnou vášní. 

Lékaři také o Vánocích „loví“ z očí třpytky z vánočních ozdob a kamínky ze sněhových koulí uplácaných ze špinavého sněhu. Relativně častá jsou také zranění z nešikovně „bouchnutého“ šampaňského.

Podle další z vánočních statistik se každoročně několik desítek lidí zraní při snaze rozšroubovat vánoční dárky nožem místo šroubováku. Na lékařskou pohotovost přijíždějí i nešťastníci, kteří rozšlápli pod stromečkem nadělené hračky a zabodli si jejich malé části do nohy, nebo ti, kteří si vánoční dekoraci spletli s cukrovím a poškodili si chrup ve snaze o jejich zkonzumování.

Přežijte to!

Vedle této bizarní hitparády vypadá dušení se jídlem či zapíchnutá rybí kost jako nezajímavá banalita. Podle ankety serveru Vitalia má se zapíchnutou kostí zkušenost šedesát procent lidí, přičemž šestnáct procent z nich muselo pro pomoc k lékaři. 

K zapíchnutí rybí kosti dochází nejčastěji v oblasti kořene jazyka a krčních mandlí a v žádném případě byste se neměli snažit nahmátnout ji. Tím jen vyprovokujete zvracení, může dojít k jejímu vdechnutí, nebo k mechanickému poškození uvnitř ústní dutiny. 

Pokud k zapíchnutí kosti dojde, zkuste se napít, nebo si dát pár soust chleba, nebo kousek vařené brambory. Ty kost obalí a usnadní její spolknutí. 

Dalším potenciálním nebezpečím, které na vás během vánočních svátků číhá, jsou potravinové alergie. Podle údajů České průmyslové zdravotní pojišťovny trpí alergií na vodní živočichy (tedy ryby, korýše a měkkýše) přibližně padesát tisíc Čechů.

Tradičním kamenem úrazu jsou vánoční stromky, adventní věnce a svíčky vůbec. Když už se vám podaří bez větší újmy upevnit stromek do stojanu a nazdobit ho (právě při této příležitosti dominují pády podpořené hojnou konzumací alkoholu), ještě nemáte jistotu, že si nepodpálíte byt. 

„Typickými vánočními požáry jsou ty způsobené neopatrnou manipulací se svíčkami (hlavně na adventních věncích) nebo prskavkami, při nichž často hoří adventní věnce, ubrusy, koberce, záclony apod. Kvůli zvýšené intenzitě činnosti v kuchyních při přípravách svátečních pokrmů se pak každý rok množí případy vznícení potravin při vaření,“ uvádí na svých stránkách Hasičský záchranný sbor ČR. 

Podle hasičů je potřeba, aby si lidé uvědomili, že moderní byty a domy jsou doslova přeplněné vysoce hořlavými materiály. Je proto nutná maximální opatrnost se všemi zdroji otevřeného ohně, který navíc nesmí zůstat bez dozoru. Například v okruhu osmi až deseti centimetrů od plamene svíčky přesahuje teplota dvě stě stupňů Celsia, což stačí k zapálení papíru či textilie.

, pro iDNES.cz