Ona
Množstvím dárků si podle psychologů často kompenzujeme pocit viny.

Množstvím dárků si podle psychologů často kompenzujeme pocit viny. | foto: Profimedia.cz

Vánoční stres: tipy, jak mu předejít

  • 15
Vánočním stresem trpí, podle psychologů, většina lidí. Jen málokdo jej však dokáže rozpoznat a ještě méně lidí ví, jak mu účinně předejít. Inspirujte se tipy proti vánočnímu stresu.

Únava, přejídání, nedostatek pohybu i psychický tlak. To všechno jsou faktory, které se tradičně vážou k Vánocům a zároveň zvyšují náš stres.

"Vánoce jsou tradičně považovány za významný zdroj stresu,“ říká pražská psycholožka Marcela Vojířová. "Je samozřejmé, že toužíme po tom, aby všechno klapalo na jedničku, snažíme se vyhovět očekávání svých blízkých, zachovat tradice a tak dále. Jenže to všechno vyžaduje spoustu času i energie a málokdo má na zajištění vánoční atmosféry tolik času, kolik by si představoval. Především ženy se tak často ocitají pod velkým tlakem a snaží se každoročně proměnit v superženu, která všechno zvládne.“

Podělte se

Psychologové navíc upozorňují na skutečnost, že Vánoce jsou pro mnoho lidí jakýmsi přelomovým obdobím, během kterého bilancují uplynulý rok a porovnávají svá očekávání se skutečností. Pokud nejsou očekávání naplněna, dochází tak k dalšímu prohloubení stresu.

"Zejména ženy, které mají svou vlastní rodinu, mají často pocit, že pokud se ve jménu Vánoc zcela neobětují pro blaho svých blízkých, nejsou dobrými matkami či manželkami,“ říká psycholožka. "Základem je uvědomit si, že vaše kvality se neměří počtem druhů cukroví, dokonale umytými okny nebo financemi, které vynaložíte na nákup dárků.“

Častou chybou, která je typická rovněž pro ženy, je snaha zvládnout všechny vánoční přípravy sama a na sto procent. Požádejte letos o pomoc rodinu a rozdělte úkoly rovnoměrně mezi všechny její členy. "Sdílení vánočních příprav může naopak navodit příjemnou atmosféru a stát se součástí rodinných tradic,“ radí Marcela Vojířová.

Vánoce na iDNES.cz

Dárky a pocit viny

Samostatnou vánoční kapitolou jsou dárky. Před svátky si celá řada lidí neváhá vzít půjčky, aby mohli nakoupit bohatou nadílku pro své blízké. Jenže právě finanční stránka, respektive zátěž Vánoc je dalším významným stresovým faktorem, který se podílí na psychickém tlaku a nerovnováze.

Podle některých psychologů si právě impulzivními nákupy a množstvím dárků kompenzujeme pocit viny, který máme vůči svým blízkým: "Řada odborníků se skutečně přiklání k tomu, že se dárky snažíme především uplatit své špatné svědomí. Typické je například u rodičů dětí, kteří jim nakoupí drahé dárky a vynaloženými penězi se jim snaží vynahradit nedostatek času či pozornosti, kterou děti trpí po celý rok. Není zřejmě třeba dodávat, že žádné finanční prostředky nemohou tento nedostatek kompenzovat,“ dodává psycholožka.

Před nákupem dárků si stanovte v rámci rodiny maximální částku, kterou každý z vás za dárky pro jednoho člena utratí. Jednak nebudete mít tendenci podlehnout impulzivnímu bezmyšlenkovitému nakupování a navíc budete muset nad výběrem dárků víc přemýšlet. Předem připravený nákupní seznam vám zase ušetří čas a zoufalé pobíhání po obchodech.

Síla tradice

Vánoce jsou pro většinu lidí nejpůsobivějšími svátky právě kvůli silným rodinným tradicím a vazbám. "Tradice a společné rituály jsou právě tím, co nás ukotvuje v rodinně, dodává nám pocit zázemí a je nesmírně důležité pro naši psychiku,“ potvrzuje psycholožka.

Soustřeďte se proto na jejich dodržování a vytvoření příjemné atmosféry. Právě hezké vzpomínky, společné rituály a tradice jsou totiž tím, co vytváří rodinnou soudržnost a z čeho můžete v budoucnu čerpat při potenciálních krizích.