Ona
Hřebíček je jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik (ilustrační snímek)

Hřebíček je jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Vánoční koření dotváří sváteční atmosféru, ale pomáhá i léčit

  • 0
K Vánocům neodmyslitelně patří chuť a vůně koření. Ne všichni si však uvědomujeme, že tyto voňavé části exotických rostlin mají velmi léčivé a zkrášlující účinky. Pomáhají jak při nachlazení, tak třeba na podrážděný žaludek.

Chuť a vůně koření nám mohou zaručeně zpříjemnit vánoční čas. Silice rostlin pomáhají přinést do duše pocit radosti, klidu a bezpečí rodinného kruhu.

Skořice

Skořice

V alternativní medicíně se skořici připisují afrodiziakální účinky, zejména v kombinaci s vanilkou a ženšenem. Dále má silně antibakteriální, antivirové působení a zvyšuje prokrvení.

Před časem se kolem skořice rozproudila docela živá debata. Říkalo se, že její účinná látka, cumarin, škodí zdraví. Nakonec se ale zjistilo, že závadná je jen podřadná skořice cesia a i ta pouze v malé míře. Naproti tomu takzvaná cejlonská skořice žádný cumarin neobsahuje.

Skořicový čaj
Potřebujeme: 1 čajovou lžičku nalámané skořice, 2 dl vroucí vody
Postup: Skořici přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a můžeme popíjet. Nápoj chutná lépe teplý.

Skořicové mléko zažene nachlazení
Potřebujeme: půl lžičky mleté skořice, 3 dl mléka (můžeme použít i rostlinné), 1 lžičku medu
Postup: Mléko přivedeme k varu, pak do něj vsypeme skořici a necháme 5 minut louhovat. Hotové mléko nalijeme do hrnečku a osladíme medem. Tento nápoj si dopřáváme třikrát denně.

Pleťová voda ze skořice
Jednu lžičku najemno nalámané skořice zalijeme 2 dl vroucí vody a necháme 20 minut louhovat, potom přecedíme. Takto nám vznikne úžasná pleťová voda, která čistí a vypíná pokožku.

Anýz

Anýz

Anýz je jedno z mála koření, které tlumí bolesti. Dále podporuje vykašlávání a odstraňuje žaludeční nevolnosti a nadýmání. Obsažená silice zvyšuje vylučování trávicích enzymů, což má vliv na celou škálu trávicích potíží.

Výborný je také jako doplněk při střevních chřipkách, protože tlumí zvracení. Příznivé účinky tohoto koření se přenášejí do mateřského mléka, jehož tvorbu anýz rovněž podporuje. Anýz je rovněž výborný při očních chorobách.

Průduškový čaj
Potřebujeme: půl lžičky anýzu, půl lžičky kořene lékořice, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinky přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme a popíjíme po doušcích.

Anýzové podmáslí na podrážděný žaludek
Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného anýzu, 2 dl podmáslí
Postup: Podmáslí ohřejeme, pak do něho nasypeme anýz. Vše necháme 15 minut odpočívat a pak po doušcích vypijeme.

Čaj pro dobré trávení
Potřebujeme: 1 lžičku anýzu, 1 lžičku fenyklu, 1 lžičku nastrouhaného zázvoru, 3 dl vroucí vody
Postup: Všechny uvedené ingredience přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut odpočívat. Poté přecedíme a popíjíme po doušcích, nikdy však nalačno, protože bychom si mohli podráždit prázdný žaludek.

Anýzové pleťové mléko
Potřebujeme: 120 ml podmáslí, 1 lžičku nadrceného anýzu
Postup: Ve vodní lázni ohříváme podmáslí s anýzem po dobu 30 minut. Pak odstavíme a ještě 15 minut necháme louhovat. Poté scedíme, nalijeme do skleněné nádoby a uschováváme v ledničce. Tento kosmetický přípravek vydrží asi týden.

Badyán

Badyán

Badyán podporuje zažívání, uklidňuje trávicí trakt a zrychluje metabolismus. Dále toto koření můžeme s úspěchem použít jako uklidňující prostředek, při nechutenství a proti kašli. Orientálci mu přisuzují i euforické účinky.

Antibakteriální čaj
Tento kořeněný čaj je velmi účinný při respiračních nemocech, zánětech močových cest i podrážděném trávení.
Potřebujeme: 1 lžičku nadrceného badyánu, 1 lžičku hřebíčků, kousek skořice, 1 lžičku anýzu, 3 dl vroucí vody
Postup: Koření přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut odpočívat. Po uplynutí této doby přecedíme, můžeme ještě přisladit medem.

Badyánová tinktura
Dvě lžíce nadrceného badyánu zalijeme 3 dl 60% lihu, necháme 14 dní louhovat, nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do sklenice a dobře uzavřeme. Skladujeme na tmavém místě. Užíváme 3 x denně 15 kapek po jídle po dobu 4 týdnů.

Badyánové pleťové tonikum
Připravíme si tinkturu podle předešlého receptu a následovně ji musíme naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury. Toto tonikum pokožku čistí, zjemní a projasní.

Hřebíček

Hřebíček

Hřebíček je jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik, protože skvěle likviduje viry, bakterie a plísně. Vnitřně ho můžeme používat při nachlazení, chřipce či jiných respiračních chorobách, žaludečních katarech, střevních potížích, otravách zkaženým jídlem, nejrůznějších zánětech. Zevně je vhodný k ošetřování zanícené kůže, sliznic, kožních neduhů, popálenin.

Hřebíčková ústní dezinfekce
Dvě lžíce hřebíčku a 1 tyčinku skořicové kúry naložíme do 3 dl lihu a necháme 14 dní uzavřené louhovat. Pak tekutinu přecedíme a uschováme v skleněné lahvi. Tinkturou ošetřujeme dásně.

Prohřívací mazání na bolavé klouby
Potřebujeme: 1 lžíci hřebíčků, 1 lžíci skořice, 2 lžíce nastrouhaného zázvoru, 0,5 litru 60% lihu nebo pálenky
Postup: Všechny uvedené přísady zalijeme lihem a vše necháme 3 týdny odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat, poté přecedíme. Přípravek používáme k prohřátí namožených svalů, bolavých kloubů, studených nohou a rukou.

Hřebíček vyhladí drobné vrásky
Sedm hřebíčků zalijeme 200 ml vroucí vody a necháme 20 minut louhovat, potom přecedíme. Takto nám vznikne úžasná pleťová voda, kterou si 2 x denně potíráme vrásky.

Kardamom

Kardamon

Toto koření se používá při léčení zažívacích potíží a působí jako vysoce účinné afrodiziakum.

Vánoční čaj
Potřebujeme: půl lžičky mletého kardamomu, půl lžičky mleté skořice, půl lžičky anýzu, 1 lžíci medu. 4 dl vroucí vody
Postup: Koření zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, přisladíme a můžeme popíjet.

Prášek z kardamomu uklidní podrážděný žaludek
Když splácáme páté přes deváté a bude nás bolet břicho, je kardamom tou pravou záchranou. Půl čajové kardamomového lžičky prášku zapijeme 2 dl vlažné vody a dopřejeme si chvilku relaxace.

Zázvor

Zázvor

Zázvor je velmi účinný při nejrůznějších zažívacích potížích, od nadýmání po těžké nevolnosti a zvracení. Dále se hojně používá ke zmírnění potíží při prochladnutí a artritických bolestech.

Prohřívací zázvorový čaj
Potřebujeme: 2 lžíce nastrouhaného kořene zázvoru, 0,5 litru vroucí vody, šťávu z 2 citronů, 2 lžíce medu
Postup: Zázvor zalijeme vroucí vodou a vše necháme 15 minut louhovat, pak přecedíme, přidáme med a citronovou šťávu, promícháme a můžeme popíjet.

Zázvorové mazání na bolavé klouby
Čtyři lžíce nastrouhaného kořene zázvoru přelijeme 3 dl 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat, pak přecedíme. Hotovou tinkturu používáme na zevní promazávání bolavých kloubů a svalů.

Vanilka

Vanilkový lusk

V alternativní medicíně se tato rostlina využívá při nervových poruchách, depresích, pro zlepšení trávení, horečce a chudokrevnosti.

Vanilková tinktura
Potřebujeme: Semínka z 2 lusků, 1 dl 60% lihu
Postup: Vanilku zalijeme lihem a vše necháme 14 dní na teplém místě odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, užíváme 2 x denně 15 kapek po dobu 4 týdnů.