Vaničkování pod dohledem instruktorky v plaveckém klubu Juklík

Vaničkování pod dohledem instruktorky v plaveckém klubu Juklík | foto: pixpo.cz

Vaničkování miminka uklidní, unaví a pomůže i proti bolavému bříšku

  • 128
Kojenecké „plavání“ neboli vaničkování je v Česku stále populárnější a maminky míří do bazénů téměř z porodnice. Jaký přínos má pro děti a jejich rodiče? A na co si dávat pozor, ať už se rozhodnete pro plavecký klub, nebo vlastní koupelnu?

Vaničkování je určeno pro děti od 6 až 8. týdne věku přibližně do 5. měsíce. Pak může dítě začít s plaváním ve větším bazénu s vodou vhodnou pro kojence, podobným způsobem se mu můžete věnovat i doma. Pro vaničkování se používají větší vany, pro každou koupel se napouští nová voda z vodovodu o teplotě přibližně 37 stupňů Celsia. Můžete navštívit klub, nebo lektorka může přijít přímo k vám domů.

Plavání, nošení i masáže

Kde si zaplavat?

Plavání miminek podle místa bydliště řeší maminky na eMimino.cz.

„Kojenecké „plavání“ je dnes v Česku na opravdu vysoké úrovni. Kluby mají vyškolené instruktorky, které respektují psychomotorický vývoj dítěte a hygienické stanice dohlížejí na dodržení norem jak vody, tak okolních prostor. V tomto období dítěte jde především o prožitkovou činnost. Lekce většinou trvají padesát minut až hodinu, v domácím prostředí se to může lehce protáhnout až na sto dvacet minut,“ upřesňuje Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

Základem lekcí vaničkování je „plavání“, ale jejich součástí by měly být základní prvky kojenecké masáže, informace o správném nošení miminka a v závěru každé lekce by vám měla instruktorka vysvětlit nenásilnou formu otužování dítěte.

„Miminko je v samotné vodě v úplných začátcích přibližně deset minut a doba pobytu ve vodě se postupně prodlužuje až na třicet minut. Na vaničkové „plavání“ existuje propracovaná a léty ověřená metodika. Instruktorka vám vždy ukáže nové prvky, které pak můžete zařazovat do svého domácího koupání. Jde o to, abyste si společné koupání užili, i když nebudete mít instruktorku u sebe. Abyste si byli v jednotlivých úchopech naprosto jistí, věřili si a tuto sebedůvěru a pohodu mohli přenést na vaše miminko,“ přibližuje Štěpánka Štrougalová.

Lektorka by se měla snažit naslouchat rodiči a v případě nejasností či otázek spolu mohou daný dotaz konzultovat. Pokud si lekce vaničkování dopřejete pravidelně, může odbornice sledovat správný psychomotorický vývoj dítěte a upozornit i na případné odchylky, které je pak vhodné konzultovat s pediatrem.

Historie vaničkování

  • Program plavání kojenců a malých dětí vychází z prací doktora Miloslava Hocha, který v 70. letech minulého století vypracoval první metodickou řadu, jak s dítětem ve vodě pracovat. Prokázal, že pobyt kojence v teplé a hygienicky nezávadné vodě pozitivně ovlivňuje jeho psychický vývoj.
  • Doktorka Jana Hochová v 80. letech „plavala“ s několika desítkami malých dětí a prokázala pozitivní dopad plavání na jejich zdraví. S dalšími kolegy Evou Kiedroňovou, Alexanderem Vajdou a Štěpánkou Štrougalovou se pustili do osvěty tohoto oboru u pediatrů, státní správy a hygienických stanic. Nedílnou součástí týmu byli i dlouhodobě spolupracující lékaři a pediatři doktorka Iva Malá a doktor Karel Bečka.
  • Během 90. let se zpřísňovaly hygienické normy pro veřejně přístupné bazény a tím se stanovila důležitá pravidla pro vodu, v níž se koupají malé děti.
  • Dnes patří tato aktivita mezi jednu z nejpopulárnějších pohybových aktivit nejmenších, zejména ve větších městech. V roce 2014 se v Třinci konala k vaničkování mezinárodní konference.

Zdroj: www.juklik.cz

Vzhledem k tomu, že je v Česku na 300 dětských plaveckých klubů, budete se asi muset i rozhodnout, kam za vodou vyrazíte. Při výběru lektorky dbejte zejména na její odbornou způsobilost, čistotu prostředí (v klubech se vany a hračky pravidelně dezinfikují) a zkušenosti kamarádek. Před první návštěvou kurzu je vhodné probrat záměr s dětskou lékařkou, některé také mají od ostatních matek přehled o lektorkách vaničkování v okolí. Na kurz je vhodné chodit jednou za týden až dva.

Jak si plavání zpříjemnit

Plavat doma ve vaničce můžete každý den, klidně třeba i dvakrát. Když je dítě neklidné a už nevíte kudy kam, klidně můžete „plavat“ i v deset dopoledne nebo ve tři odpoledne, nejenom před spaním. Pokud spojíte „plavání“ s následnou masáží olejíčkem, nemusíte se bát ani vysušení dětské pokožky. Ouška po koupání osušte pouze zvnějšku kouskem vaty nebo cípem ručníku a alespoň půl hodiny až hodinu po něm v zimě nechoďte s miminkem ven, abyste snížila riziko jeho nachlazení.

Můžete také miminku doma napodobit moře přidáním přírodního produktu se solí, pokud má dítě výraznější problémy, konzultujte vhodný přípravek s dětskou lékařkou nebo dermatoložkou. Zážitek podobný dovolené přináší i společné koupání rodičů a případně i sourozenců. Mnohé matky si pak nemohou vynachválit spojení koupání a kojení, kdy se v těle rozlévá pocit lásky vyvolaný vyplavovaným oxytocinem, tělo se krásně uvolní díky teplé vodě a navíc se v ní i lépe spouští mléko.

A proč vlastně na vaničkové „plavání“ s miminkem chodit? „Děťátko se při této činnosti téměř okamžitě krásně uvolní a celkově zklidní. Ze zdravotního pohledu se mu zlepší střevní peristaltika a bude mít menší případné bolesti bříška. Zapojí celý svalový aparát a pohyb ve vodě naprosto přirozeně podpoří jeho chuť k jídlu i pravidelnost spánku,“ vyjmenovává prospěšnost vaničkování Štěpánka Štrougalová.

Při společné činnosti, která může být pro matky novorozenců příjemným zpestřením dne, se také prohlubuje citová vazba mezi dítětem a rodičem.

, pro iDNES.cz