Ona

V. Vítejte v klubu chronických dietářů

Patříte mezi ty, kterým se zdravě žít, potažmo hubnout, začíná nejlépe od zítřka, od pondělka, od prvního v měsíci, jenom hlavně ne hned teď? A když už tedy máte hubnout, tak se ještě naposledy pořádně najíte "do zásoby"? Tak to tedy vítejte, dnes už naposled, v klubu "chronických dietářů". Vstupte na stránku, kde odpovídají odborníci ze společnosti Stop obezitě - STOB

Odborníci ze společnosti Stop obezitě - STOB- odpovídají ZDE

Moji milí "chroničtí dietáři", toto je poslední díl našeho seriálu, který bude věnován tentokrát strečinku. Nezoufejte však, neboť se v novém roce 2003 setkáme opět. iDnes totiž připravuje speciální přílohu o zdraví, ve které se mimo jiné dozvíte, jak shodit vánoční kila, jak si zacvičit, recepty na chutná a lehká jídla a ještě mnoho dalšího.

Relaxace (uvolnění) a aktivace (pohyb) by se měly stále střídat. Po velké pohybové zátěži se dostaví snížená vnímavost na další vjemy, které přicházejí z vnějšího prostředí. Organizmus reaguje únavou. Únava je signálem k regeneraci a relaxaci našeho těla. Na tuto zotavovací akci potřebujeme dostatek času. Teprve pak můžeme znovu podávat další kvalitní fyzický a duševní výkon. Právě relaxační cvičení nám pomáhá urychlit a odstranit nashromážděné nadměrné napětí ve svalech.

Existují různé metody, kterými ztuhlé svaly uvolníme:

Pasivní uvolňovací metoda je například masáž nebo různé typy prohřívání svalstva s následným uvolněním.

Aktivní uvolňovací metoda - strečink - je nejprogresivnější. Při cvičení se vědomě užívá toho, že se sval po kontrakci rychle uvolní a pak jej můžeme lépe protáhnout. Aktivace trvá 10 sekund a po ní okamžitě následuje několikasekundové uvolnění svalu.

Úspěšně protahovat můžeme pouze uvolněný sval. Klidným dýcháním a prodlouženým výdechem snížíme svalové napětí.

Nedoporučuji odcházet z hodiny aerobiku po posilování a před strečinkem, jak se často stává. Získaných deset minut vám za to opravdu nestojí. Strečink totiž zamezí tomu, aby vás druhý den bolely svaly. Ty jsou bez protažení totiž v šoku z posilování, zkracují se a vy se následující dny sotva ploužíte s bolavýma nohama nebo zadečkem.

Takže na co je strečink dobrý?

1.   Prevence svalových dysbalancí, které téměř vždy způsobují zdravotní potíže (postižení páteře a kloubů)
2.   Kompenzační cvičení k regeneraci cvičících.
3.   Kompenzace jednostranného přetěžování pohybového systému.
4.   Zlepšení nervosvalového aparátu před náročnými výkony.
5.   Pomáhá k celkovému uvolnění, psychosomatické účinky.
6.   Zlepšení kloubní pohyblivosti.
7.   Snížení klidového svalového napětí.
8.   Správné držení těla a dýchání.
9.   Tělesná zdatnost.
10. Snižuje intenzitu a výskyt svalové horečky.
11. Zvyšuje obratnost a výkonnost.
12. Přispívá k duševní a fyzické relaxaci.
13. Snižuje riziko poranění zad.
14. Snižuje podvrknutí kloubů a natržení svalů.
15. Snížení menstruačních bolestí.
16. Zpomalení procesu stárnutí svalů a kloubů.
17. Podpora svalové koordinace.

Mnoho zdaru ve cvičení i snižování nadváhy a užijte si Vánoce tak, abyste nemuseli začínat příští rok od začátku. Chronicky od začátku, milí "chroničtí dietáři".

Fotografie z festivalu 2+4 dny v pohybu.