Komárům přenášejícím nebezpečné tropické onemocnění se v Itálii daří.

Komárům přenášejícím nebezpečné tropické onemocnění se v Itálii daří. | foto: Profimedia.cz

V Evropě se objevil nebezpečný virus

  • 17
Tropický virus přenášený moskyty se objevil poprvé v Evropě. V Itálii zaznamenali sto šedesát případů onemocnění.

Italské ministerstvo zdravotnictví potvrdilo výskyt horečky chikunguya v regionu Ravenna v severní Itálii. Zaregistrovali tady kolem sto šedesáti případů nakažení, uvedlo BBC. Nejvíce případů hlásí vesnice Castiglione di Ravenna a Castiglione di Cervia.

Cestovatelům proto doporučují, aby se chránili před komářím kousnutím. Evropské centrum pro kontrolu chorob varuje především těhotné ženy a chronicky nemocné, aby před návštěvou této země konzultovali svůj zdravotní stav s lékařem.

Mezi hlavní příznaky choroby patří vysoká horečka a bolesti kloubů. Objevují se také úporné bolesti hlavy, svalů a vyrážka. Méně časté jsou žaludeční potíže. V Itálii byl zatím zaznamenán pouze jeden případ úmrtí u 83leté chronicky nemocné osoby.

Poprvé v historii
Profesor Antoine Flahault, který koordinuje francouzský výzkum horečky chikunguya, tvrdí, že jde o historicky první výskyt této choroby mimo tropickou oblast.

V článku, který vyšel v Quotidien du Medicin journal, píše, že evropský výskyt viru, který je doma v oblasti Indického oceánu, je znepokojující, nikoli však alarmující.

Je přesvědčený, že za propuknutí nemoci právě v této oblasti stojí zvýšená koncentrace komárů kolem Ravenny. "Komáří přenašeči této choroby žijí v Itálii již několik let. Pozorujeme však, že spolu se vzrůstající teplotou a vlhkostí se zdejší klima více přiblížilo tropickému a došlo k rozšíření moskytů," uvádí.

Virologové tvrdí, že situace v Ravenně je zcela pod kontrolou a podnikají se opatření pro snížení počtu komárů.

Horečka chikunguya dostala své jméno podle svahilského slova, které znamená "ta, která vás ohne".  Artritické symptomy totiž zanechávají své oběti ohnuté a s pokřivenými končetinami. Symptomy se obvykle objeví mezi čtyřmi a deseti dny po kousnutí komárem a trvají několik týdnů. Proti chorobě neexistuje žádná vakcína.