Lékaři

Lékaři | foto: Profimedia.cz

V Česku se sexuální nácvik s terapeutem nikdy neužíval

  • 3
Nácvik sexuálních praktik s vyškoleným terapeutem se v sexuologii používal, ale dnes už tato metoda podle odborníků takřka vymizela. Vedly k tomu především etické důvody. Přesto ji podle internetu nabízejí některá pracoviště v Izraeli, USA či Austrálii.

Podle sexuologa Petra Weisse se v Česku tato terapie nepoužívala nikdy. V minulosti se jí v jiných zemích léčily především poruchy erekce u mužů, tuto dysfunkci však v současnosti lze řešit léky.

"Víme, že v Maďarsku už od sedmdesátých let někteří sexuologové používali bývalé gymnastky jako partnerky mužů s erektilními dysfunkcemi, velmi úspěšným způsobem," řekl Weiss.

Vždy to ale bylo podle něj na základě smlouvy mezi pacientem a tréninkovou
partnerkou.

Obdobu této metody nabídl jedné ze svých klientek pražský sexuolog Ondřej Trojan. Pacientka jeho návrh odmítla. Podruhé vyrazila do ordinace se skrytou kamerou a záznam odvysílala v pondělí Česká televize.

"Já se vám támhle položím a nechám vám svůj penis jaksi k dispozici. Budu vám říkat to, co cítím," říká sexuolog na nahrávce. - více zde

Nácviky sexuálních praktik nejsou ničím neznámým. Obvykle však lékař pouze radí partnerské dvojici, co mají dělat. Partneři si pak techniky zkoušejí v soukromí.

Nácvik s terapeutem doporučují pouze někteří zahraniční odborníci, a to výhradně v situacích, kdy klient nemá vztah či jeho partner se nechce na léčbě podílet. Může to znovu oživit nefungující vztah, vysvětlil důvody k této léčbě sám Trojan.

Na tomto druhu léčby se podílí lékař, klient a vyškolený terapeutický partner, informují odborné studie. Žádného vyškoleného terapeuta však Trojan neměl, proto nabídl pacientce své služby osobně.

"Přiznávám, že v České republice není tato metoda schválena a že můj postup tak nebyl nejšťastnější," uvedl. Případ řešil i výbor Sexuologické společnosti České
lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Výbor podle vědeckého sekretáře Weisse konstatoval, že v tomto případě Trojan nepostupoval v souladu se standardy léčby. "Dospěl k jednoznačnému závěru, že byly porušeny normy chování, a proto přijal nejtvrdší opatření vůči dotyčnému lékaři," řekl Weiss.

Trojanovi bylo pozastaveno členství a dostal důtku s výstrahou. Jeho údajným pochybením se zabývá i Česká lékařská komora.

Léčba sexuálních dysfunkcí pomocí vyškolených terapeutů přišla na svět v šedesátých letech, svůj vrchol prožívala v následující dekádě. Podle odborníků byla jedním z produktů takzvané sexuální revoluce. V osmdesátých letech se od ní v souvislosti se strachem z nemoci AIDS pozvolna upouštělo.

Kontroverzní metodu označují někteří odborníci za určitou formu prostituce. "Neetická, neprofesionální, zastaralá a riskantní," popsal ji pro australský server The Age psycholog Bob Montgomery z univerzity v Canbeře.

Lidé, kteří se jí zabývají, však mají i svou mezinárodní asociaci se sídlem v Los Angeles. Podle ní se jí ve Spojených státech zabývá několik stovek terapeutů.

,