Pomocí riboflavinových kapek a UVA záření se v rohovce vytvářejí nová kolagenová vlákna. | foto: Klinika Lexum

V Česku poprvé operovali rohovku nejnovější metodou

  • 2
Lidé s onemocněním rohovky keratokonem mohou jásat. Do Česka se dostala nová léčebná metoda s názvem Corneal Cross Linking (CCL). Rohovkový specialista ji poprvé použil hned u dvou pacientů.

Svatý Valentýn je nejen svátkem zamilovaných, ale stal se i významným dnem pro šestnáctiletého Robina Caldu z Lanškrouna, který na jednom oku trpí onemocněním rohovky zvaným keratokonus. Stal se jedním z prvních dvou Čechů, u kterých profesor Filipec z Oční kliniky Lexum použil novou léčebnou metodu zvanou Corneal Cross Linking (CCL).

Zdravá rohovka má kulový tvar, zatímco lidé s keratokonem ji mají tenkou, navíc kuželovitě vyklenutou a nepravidelně lomivou. "Cílem metody je zpevnit rohovku, která u keratokonu není pevná a vyklenuje se a ztenčuje," řekl iDNES.cz profesor Filipec.

Lidem s tímto onemocněním se často následně zhoršuje vidění. Vidí rozdvojeně, velmi neostře a deformovaně. "Pacienti s rozvinutým keratokonem dokonce nemusí přečíst ta největší písmena z jednoho metru nebo nerozeznají na ruce svých pět prstů," řekl profesor Filipec.

Pomohou riboflavin a UV záření
U metody CCL se nejdříve odstraní z povrchu rohovky epitel, tedy povrchová vrstva buněk, aby se do rohovky mohly lépe nasáknout riboflavinové kapky. Kapou se do oka každé dvě minuty po dobu půl hodiny. Poté se další půlhodinu oko s kapkami ozařuje ultrafialovým světlem, které má délku 370 nm.

"Je to jen část spektra, pouze UVA záření. Při ozařování se světlo zaráží o molekuly riboflavinu a dochází k chemické reakci. Vznikají kyslíkové radikály, kterým se v běžném životě bráníme. V tomto případě však vlastně pomáhají. Radikály dávají vzniknout takzvanému cross linku. Cross linky jsou příčné vazby mezi vlákny kolagenu, ze kterých se rohovka skládá. Vytvářením nových kolagenových vláken (cross linků) se rohovka zpevní," vysvětlil MUDr. Filipec

Zlepší, ale nevyléčí?
Ačkoli by se mohlo zdát, že díky metodě CCL se pacient úplně vyléčí, skutečnost je poněkud odlišná. Hlavním cílem metody CCL je rohovku stabilizovat a zastavit zhoršování stavu, které je pro keratokonus typické. Po stabilizaci se pak mohou použít další léčebné postupy, které do té doby nešlo použít. Například nošení brýlí, kontaktních čoček nebo voperování nitrooční čočky.

"Metoda cross link je nová a zkušenosti jsou pouze několikaleté. Tato nová metoda zastavuje postup onemocnění, ale může se také stát, že za několik let bude potřeba to zopakovat," připustil profesor Filipec. U části pacientů se však vidění alespoň o trochu zlepší.

Horší zprávou pro zájemce o zákrok je, že zdravotní pojišťovny tento zákrok nehradí. Čtrnáct tisíc korun za jeden zákrok (tedy jedno oko) si tak musí pacienti zaplatit sami. "I když jsme zákrok museli zaplatit sami, vůbec jsme neváhali. Nejpřednější je synovo zdraví," řekla Robinova maminka Eliška.

Caldovi se o tom, že by jejich syn Robin tento zákrok mohl podstoupit, dozvěděli náhodou až v pondělí 12. února. Rozhodnout se museli rychle, ale ani tak neváhali. "Já tady těm lékařům plně důvěřuji," dodala Eliška Caldová.

Metoda CCL však není vhodná pro všechny pacienty s keratokonem. "Je určena hlavně pro pacienty, u kterých má keratokonus vývoj. Když například přijde padesátiletý pacient, který s touto vadou žije celý život a její stav je stabilní, pak bychom hodně zvažovali, jestli je zákrok vhodný," uvedl profesor Filipec.

Kdo vymyslel CCL?

Metodu Corneal Cross Linking vynalezl německý lékař Theo Seiler ve spolupráci s profesorem Spoerlem krátce před rokem 2000. Nejdříve ji aplikovali na zvířatech. Po roce 2000 Siler a Spoerl metodu poprvé vyzkoušeli na člověku.