Ona

V Brně zkoušejí novou metodu léčby rakoviny

Msarykův onkologický ústav v Brně začal na konci minulého týdne testovat novou metodu léčby rakovinných nádorů. Pacienti, kteří se do experimentální léčby rakoviny takzvanou devitalizací chtějí zapojit, se musejí k vyšetřením dostavit osobně. "Je třeba zdůraznit, že devitalizaci nelze provádět po telefonu," řekl ředitel Masarykova onkologického ústavu Jan Žaloudík. Devitalizace - tedy podvázání zhoubného nádoru - zastaví přísun živin krevním oběhem a nádor podle propagátorů metody odumře. Testy se zatím provádějí jen u některých druhů nádorových onemocnění.
Více o nové metodě léčby rakoviny se dočtete ZDE.
Při tomto postupu se nádor z těla úplně neodstraní, jako v běžných případech, ale podváže. Podle autora této metody Karla Fortýna, který se jejího uvedení do lékařské praxe už nedočkal, se tak v těle spustí imunitní reakce, která zničí i druhotná nádorová ložiska v těle.

Testy nové metody probíhají od února
O klinickém testování metody ve čtyřech zdravotnických zařízeních rozhodla vědecká rada ministerstva zdravotnictví v únoru.

Masarykův onkologický ústav bude postup zkoušet ve spolupráci s přibližně deseti pacienty, a to pouze v případě diagnózy rakoviny kůže či tlustého střeva a konečníku.

Každý zájemce se může v kterýkoli pracovní den dostavit ke konzultaci. "Zda jde o případ vhodný k devitalizaci, bude posouzeno na místě," doplnil Žaloudík.

,