Radiofarmaka se budou vyrábět v novém pavilonu nukleární medicíny. Ilustrační foto.

Radiofarmaka se budou vyrábět v novém pavilonu nukleární medicíny. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V Brně začnou na jaře s modernější diagnostikou nádorů

  • 1
Lékaři z brněnského Masarykova onkologického ústavu začnou na jaře používat speciální radiofarmaka, která jim umožní rozpoznat onkologická onemocnění v raných stádiích. Radiofarmaka s kratším časem rozpadu se budou vyrábět v novém pavilonu nukleární medicíny.

ČTĚTE TAKÉ:
Jak vypadá den tam, kde se léčí rakovina
V Česku má vzniknout síť onkologických center

Jeho dokončení plánuje ústav koncem roku, zkušební provoz by měl začít příští rok na jaře. Novinářům to řekl ředitel ústavu Rostislav Vyzula.

Nově vyráběné látky budou podle Vyzuly oproti dosud používaným mnohem specifičtější a citlivější vůči nádorovým buňkám.

"Českou onkologii to posune významně dopředu, protože budeme jedni z mála na světě, kteří využívají nových poznatků a převádějí je přímo do praxe," zdůraznil.

Podle něj bude výhodou nového pavilonu za zhruba 160 milionů korun zejména to, že se radiofarmaka budou v jednom místě vyrábět a pouze o patro výš se dostanou přímo k pacientovi.

Po jejich aplikaci pacienti podstoupí vyšetření za pomoci pozitronové emisní tomografie (PET) a výpočetní tomografie (CT). Lékařům to umožní rozpoznat nádorové buňky ve ranějších stadiích, což zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu.

Význam včasného rozpoznání nemoci při léčbě rakoviny vyzdvihl také prezident Klaus, který dnes onkologický ústav navštívil. Vyjádřil znepokojení nad polemikou, která se vedla kvůli financování onkologické péče.

Onkologové nedávno ostře kritizovali úhradové vyhlášky bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten kritiku odmítl a reagoval hrozbou odvolání ředitele Fakultní nemocnice Brno Jana Buriana, který je nadřízeným předsedy České onkologické společnosti Jiřího Vorlíčka. - více zde

,