Australští záchranáři používají nosítka s nosností až 220 kilogramů.

Australští záchranáři používají nosítka s nosností až 220 kilogramů. | foto: Profimedia.cz

V Austrálii zavádějí sanitky pro obézní

Strmý růst počtu obézních lidí v Austrálii nutí tamní zdravotnické služby, aby přistoupily k přestavbě vozů rychlé pomoci.

Dimenze sanitek i jejich vybavení procházejí úpravou, aby odpovídaly potřebám pro transport pacientů s nadměrnou hmotností, napsal server BBC News. Podle posledních studií se v Austrálii potýká s nadváhou nebo obezitou 67 procent mužů a více než polovina ženské populace ve věku nad 25 let.

Zvětšená a zesílená křesla pro vozíčkáře či hydraulické plošiny jsou součástí vybavení zdravotnického parku státu Nový Jižní Wales již několik let a od roku 2004 se počet případů jejich použití zdvojnásobil. Do vozů jsou rovněž instalována nosítka se zvýšenou nosností až 220 kilogramů.

Australští lékaři se s pacienty trpícími obezitou nebo nadváhou setkávají stále častěji a nezřídka dochází ke kuriózním situacím. Nedávno v Sydney pomáhalo 16 lidí s převozem kolem 400 kilogramů vážícího muže, který si doma zlomil nohu. Záchranáři údajně museli vybourat část jeho obydlí, aby zraněného dostali ven.

Stejně jako v řadě jiných zemí světa jsou také u Australanů hlavními příčinami rostoucího počtu těch, kteří zápolí s přebytečnými kilogramy, nedostatek fyzické aktivity, tučná strava a konzumace vysoce energetických nápojů. Odborníci varují, že při stávajícím tempu bude v Austrálii do roku 2030 bojovat s obezitou nebo s nadváhou celá polovina dětí. Lékaři již registrují případy obezity i u dvouletých.

Podle WHO žije nyní na celém světě přes jednu miliardu dospělých lidí, kteří mají nadváhu a 300 milionů z nich je obézních. Jsou mnohem více ohroženi cukrovkou, srdečními chorobami, vysokým tlakem, mrtvicí a některými formami rakoviny.