Čeští experti jsou k úspěšnosti IVF kalkulačky opatrní (ilustrační fotografie)

Čeští experti jsou k úspěšnosti IVF kalkulačky opatrní (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Úspěšnost umělého oplodnění si můžete vypočítat on-line

  • 18
Neplodné páry se často s důvěrou obracejí k metodě mimotělního oplodnění, která je využitelná téměř u všech poruch plodnosti. Pravděpodobnost úspěšného početí si dnes mohou spočítat na on-line kalkulačce, kterou vyvinuli britští vědci. Čeští odborníci však varují před jejím přeceňováním.

Neplodnost či sterilita je stav, kdy žena při pravidelném pohlavním styku neotěhotní do jednoho roku. Poté se pár většinou obrací na odborníky, kteří rozhodnou o léčbě.

Metoda mimotělního oplodnění (dále jen IVF - in vitro fertilizace) byla původně vyvinuta pro léčbu neprůchodnosti vejcovodů, dnes se ale využívá téměř u všech poruch plodnosti. IVF však není zárukou otěhotnění, navíc je to docela drahá a méně úspěšná metoda, než si mnoho lidí myslí.

Neplodné páry však nyní mohou využívat nový model prognózující úspěch umělého oplodnění, který vytvořili vědci Scott Nelson z Glasgowské univerzity ve Skotsku a Debbie Lawlorová z Bristolské univerzity v Anglii. Tito odborníci založili webovou stránku s kalkulačkou IVF, která má pomoci párům zvažujícím mimotělní otěhotnění rozhodnout se, zda to vůbec stojí za pokus. Kalkulačka vznikla na základě pětiletých lékařských záznamů a podle svých stvořitelů dokáže určit šanci na početí s přesností na 99 %.

Čeští experti jsou opatrní

Tomu ovšem příliš nevěří lékař Milan Mrázek z kliniky ISCARE. "Osobně se dívám na kalkulačku s rozpaky a poněkud skepticky. Některé okolnosti analýzy mě nepřesvědčují o její spolehlivosti," řekl iDNES.cz Mrázek. "Určitě nelze paušalizovat tyto výsledky obecně a celosvětově, protože v různých státech se výsledky IVF léčby liší, stejně jako se liší výsledky mezi jednotlivými centry asistované reprodukce," dodal.

S opatrností na on-line kalkulačku pohlíží i Jan Šulc z Kliniky reprodukční medicíny GEST. "Je to vynikající pomocník, jehož schopnosti ale nesmíme přeceňovat," řekl iDNES.cz Šulc, podle něhož může být kalkulačka přínosem pro pacienty i lékaře především ve dvou oblastech. "U mladších žen může sofistikovaný výpočet korigovat někdy nemístně optimistická očekávání. Tím zmírní zklamání z neúspěchu, který je v rámci IVF programu i při těch nejoptimističtějších okolnostech bohužel stále pravděpodobnější než úspěch," upozornil Šulc.

Obrázek není k dispozici

"U žen kolem čtyřicítky a starších pak kalkulačka může pomoci s rozhodováním, zda zkoušet otěhotnět s užitím vlastních vajíček, nebo již dát přednost oocytům darovaným," dodal doktor.

Upozornil, že schopnosti kalkulačky jsou omezené, protože vychází ze statistiky. "Nepříliš nadějný výsledek, například pravděpodobnost úspěchu kolem 10 procent, by vás neměl vést k závěru, že otěhotnění není možné. Je jen málo pravděpodobné. Ale právě vy uspět můžete. A naopak mějte na paměti, že ani velmi nadějný výsledek, řekněme 45 procent, nezaručuje otěhotnění, dokonce ani při třech opakováních ne. Taková už statistika prostě je," konstatoval Šulc.

Navštivte Kavárničku u Oněnky

Snažíte se o miminko? Máte problémy s otěhotněním nebo řešíte jiné ženské problémy? I na tato témata můžete v naší Kavárničce diskutovat s ostatními čtenářkami a vyměňovat si názory, zkušenosti i tipy.

Oněnka

Výsledky jsou zdarma

Kalkulačka je k dispozici on-line zdarma na www.ivfpredict.com a je založena na datech získaných z více než 144 000 IVF cyklů, které provedla Human Fertilisation and Embryology Authority (HFEA) mezi lety 2003 až 2007. Podle profesora Nelsona poskytuje kalkulačka rozhodující informace o pravděpodobných výsledcích. Na jejich základě se pár může rozhodnout, zda IVF vůbec podstoupit. Dosavadní odhady na úspěch mimotělního oplodnění nebyly spolehlivé.

"V Americe a ve Velké Británii je metoda IVF úspěšná asi u třetiny žen pod 35 let, ale jen u 5 až 10 procent u žen nad čtyřicet," řekl profesor Scott Nelson, předseda reproduktivní a mateřské medicíny z Glasgowské univerzity. Dodal, že kromě věku existují i další faktory, které mohou změnit šance na úspěch.

Odpovězte na 9 otázek

Kalkulačka funguje na principu devíti otázek, které žena musí zodpovědět. Dotazy se týkají věku, počtu let snahy o početí, příčin neplodnosti, nebo jaké předchozí pokusy IVF dosud podstoupila a s jakými výsledky.

Debbie Lawlorová, profesorka epidemiologie z Bristolské univerzity řekla, že kalkulačka bude využitelná nejen neplodnými páry, ale také zdravotnickými organizacemi.