Hádka

Hádka | foto: Profimedia.cz

Úsměvem nic nezachráníte. Umíte odrazit slovní útok?

  • 54
Nejde o nic jiného, než jen tu a tam pronést nějakou vtipnou průpovídku. "Pohotová reakce je něco, na co přijdeme až za 24 hodin," prohlásil spisovatel Mark Twain. Abychom byli rychlejší, potřebujeme především neztratit suverenitu.
Někdy je to těžké se prosadit a zvlášť pro ženy, které pracují ve spíše mužském kolektivu. Obzvlášť muži jsou totiž zvyklí válčit přímočaře, často drsně i hodně nahlas. Aby se vám podařilo zůstat v takovém boji suverénní ženou a přitom stále tím křehčím pohlavím, jemuž zrcadlový boj nesluší, potřebujete si ohlídat čtyři základní pravidla:

1. Sebejistota
Takový člověk vyzařuje jistotu, je emocionálně stabilní, nenechá se rozházet.
2. Nezávislost
Být suverénní znamená důvěřovat pouze vlastnímu úsudku a distancovat se od situace, která nevypadá bezpečně.
3. Realistické vnímání sebe sama
Znáte své silné a slabé stránky, nemusíte nikomu nic předstírat, uplatňujete své přednosti, ale víte také, v čem dokonalá nejste.
4. Vztahem s ostatními
Projevuje se při kontaktu s lidmi.

SUVERENITA

suverenita

Slovo suverenita pochází z latinského superanus čili svrchovaný.

Sebejistota, samostatnost a schopnost sebepoznání. Jsme-li suverénní, nenecháme se jen tak znervóznit, naopak zůstáváme v klidu a v pohodě, do určité míry nad věcí. I když je třeba situace choulostivá. Pokud se k vám někdo nechová slušně, nenechte se vtlačit do role bezmocné oběti. Snažte se zůstat věcní a klidní. Jedině tak budete vyzařovat sebejistotu a působit suverénně. Nenechte nad sebou zvítězit pocity.

NEZÁVISLOST
Neberte nepříjemnou situaci jako danou. Změňte ji tím, že vnesete do hry nové aspekty. Nebo tím, že se od situace distancujete. Zeptejte se partnera: "Proč se vlastně takhle chováš?" Zároveň si důvěřujte. Cítíte se svobodní a silní, nebo spíš nejistí a osamocení? V druhém případě byste měli začít hlouběji a napřed si ujasnit: Co chci, jaké mám cíle? Suverenitu ale neprojevíte jen v případě, že prosadíte za každou cenu svůj názor. Může být osvobozující, pokud akceptujete, že partner má na některé věci jiný názor. Nemůžete jej změnit, ale můžete si k němu vytvořit dobrý vztah.

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY
Je sice mimořádně odzbrojující, když někdo otevřeně přizná své slabiny, ale nikdy byste neměli vyrukovat se svými nedostatky jen proto, abyste získali sympatie. Vezměte si k srdci moudrou radu: "Nejsi tak velký, aby ses mohl dělat malý." Neztrácejte síly u věcí, jimiž se jen ztrapníte. Hodně lidí se bude cítit polichoceno, pokud je požádáte o pomoc, protože něčemu rozumějí lépe než vy. Pohled na sebe sama srovnejte s pohledem ostatních, jimž můžete důvěřovat.

ZAMĚŘTE SE NA PARTNERA
Sledujte nejen svůj záměr, ale také cíle ostatních. Dávejte jim najevo, že vám nejsou jedno. I když vám někteří lidé vadí, neměli byste je ignorovat. Stručně a zdvořile jim vysvětlete, že nemáte čas nebo zájem s nimi mluvit. To musejí respektovat. Až když vašeho přání nedbají, smíte je přehlížet. Nebo lépe: vzdalte se.

Nechte promluvit také tělo

Také vaše tělo by mělo vyjadřovat optimismus a energii. Spíše se dělejte větší než menší. Pokud stojíte, může být výhodnější přenést váhu na jednu nohu, postoj získá určitou flexibilitu a lehkost. Dbejte ale na to, abyste tu a tam nohy vystřídali. Pokud jste verbálně napadena, otočte se horní polovinou těla k útočníkovi. Vyhněte se tomu, abyste musela otáčet hlavu. Raději pootočte židli a mírně se předkloňte, budete se moci lépe soustředit. Nikdy se v sedu na židli nesesouvejte.

Hlavně se nesnažte po neférovém útoku zachránit úsměvem. Mnozí tak sice činí, ale výsledek je fatální. Jejich obličej má křečovitý výraz, který spíš připomíná "utrápený úsměv" a je výrazem hluboké bezmoci. Když odpovídáte, vyhledávejte oční kontakt. Dívejte se partnerovi přímo do očí. Již to jej může odzbrojit. Pokud se dívá jinak, máte napůl vyhráno. Teď na něj vychrlete pohotovou odpověď. Dívejte se na něj, a poté pohled odvraťte. Podle okolností můžete odvrácení pohledu ještě zdůraznit otočením celého těla. Signalizujete, že tímto je pro vás daná věc vyřízená.

GESTA
Atmosféru důvěry navozují gesta, při kterých ukazujete partnerovi "měkké" a zranitelné strany: dlaně, vnitřní stranu paží, břicho a hrudník, před nímž nemáte založené ruce. U odmítavých gest se stavíte k partnerovi "tvrdými" stranami: hřbetem ruky, vnější stranou paží, lokty, rameny, zády.

Ve výši hlavy - tady gestikulujeme, chceme-li získat něčí důvěru a máme-li před sebou někoho, koho si vážíme, případně podtrhujeme naléhavé apely.
Mezi hrudníkem a břichem - vhodné pro neutrálnější gesta, tuto oblast upřednostníme, pokud postupujeme nanejvýš věcně.
Ve výši kyčlí - vyjádříte, že věc se vás emocionálně příliš netýká anebo že si partnera vážíte spíše méně.

SÍLA HLASU
Záleží na tom, jak se co řekne. Mnoho nezískáte, pokud budete mluvit roztřeseným ustrašeným hlasem. Odpovíte-li naopak klidným sebevědomým tónem, můžete říct téměř cokoliv a nikdy nebudete působit slabě. Optimální tón hlasu najdete tak, že si položíte ruku na hrudní koš a říkáte dlouho "óóóó". Plynule měníte výšku tónu. Hledaný tón je ten, při kterém cítíte nejsilnější vibrace.

Soustřeďte se na dýchání
Dýchejte záměrně velmi pomalu a klidně. Pokud to hned nezafunguje, pokuste se nejdřív vydechnout všechen vzduch, který máte v plicích a nechte nádech prostě přijít. Tímto způsobem můžete stres doslova vydýchat.