Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Umíte zachránit život? Měli byste

  1:00aktualizováno  1:00
Moderní první pomoc už není soubor složitých pravidel se spoustou výjimek. Zvládne ji každý, kdo má dvě ruce a umí počítat do patnácti. Umělé dýchání, nepřímá srdeční masáž, uvolňování dýchacích cest... UVNITŘ: JAK SE VYVAROVAT ZBYTEČNÝCH CHYB
První pomoc - (c) profimedia.cz/corbis

První pomoc - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Většina lidí se domnívá, že šance na to, aby něco podobného použili v praxi, je minimální. Omyl.

"Pravděpodobnost, že se člověk během života ocitne v situaci, kdy někdo vedle něj potřebuje resuscitaci, je poměrně vysoká, zhruba jedna ku třem," říká vedoucí lékař dispečinku pražské záchranné služby Ondřej Franěk.

A ten, kdo bude naléhavě potřebovat vaši pomoc, pravděpodobně nebude anonymní opilec na ulici, ale někdo z vašich příbuzných.

"Zhruba šedesát procent zástav se stane v domácnosti. Tam musí pomoci rodina," dodává Franěk.

Už to je dobrý důvod pro to, naučit se pár základních postupů první pomoci. "To nejhorší je, když umírá blízký člověk a vy mu neumíte pomoci," říká záchranář Dominik Horn.

Lidé neodmítají
Není to přitom podle lékařů tak, že by lidé nechtěli poskytnout první pomoc, a to ani pokud je pro ně postižený neznámý člověk. "Že by někdo odmítl, to se stává spíše výjimečně. Mnohem častější je, že lidé sice chtějí pomoci, ale bojí se cokoli udělat, aby snad něco nezkazili."

Jenže právě nedělat nic je ta největší chyba. "Vždycky je lepší pomáhat než nepomáhat. Pomoc se dá samozřejmě provádět lépe nebo hůře, ale že by někoho vyloženě poškodila, s tím jsem se za čtrnáct let, co sloužím u sanitky, nesetkal," říká lékař záchranné služby Jan Škoula.

Prvním a základním krokem je vůbec s nějakou akcí začít. "Pokud k takové situaci dojde u někoho z blízkých osob, ani ostřílený profesionál často najednou neví, jak se jmenuje," říká Franěk.

Druhým krokem je nutnost zabezpečit, aby už nikdo další nebyl ohrožen. Vypnout motor u automobilové nehody, uhasit oheň u požáru, vypnout elektriku u úrazu elektrickým proudem. Pak je potřeba zjistit, co se stalo.

Je postižený při vědomí? Dýchá? Pokud je postižený v bezvědomí a nedýchá, je nutné mu záklonem hlavy uvolnit dýchací cesty. Současně je třeba co nejdříve volat sanitku.

Dispečerka pomáhá
Je třeba počítat s tím, že ve městě nedojede dříve než za šest osm minut, na venkově často mnohem později. Každá vteřina čekání se zdá jako vděčnost.

Největší boj se přitom v této době vede o mozek postiženého. Právě ten trpí nedostatkem kyslíku nejvíce. Masáž srdce a umělé dýchání dokážou jeho zkázu když ne zastavit, tak alespoň výrazně zpomalit.

Každý se může naučit zachránit život
Základní pravidlo první pomoci zní: Řiďte se zdravým rozumem. Není toho potřeba udělat mnoho, ale to, co se musí provést, by mělo být rychlé a důkladné.

V angličtině se tomu říká Basic life support, což se dá přeložit jako základní podpora života. Soubor postupů tak jednoduchých, aby je zvládl každý. Žádné zbytečnosti navíc. Uvolnění dýchacích cest, dýchání z plic do plic, masáž srdce, stabilizovaná poloha, zástava velkého krvácení.

Stačí málo
Když si tohle osvojíte, bude to v naprosté většině případů stačit k záchraně života. Bez pomůcek by stejně ani ten nejlepší lékař nemohl udělat o mnoho více. Český červený kříž a některá střediska záchranné služby pořádají kurzy, kde se kdokoli může s těmito základními pravidly seznámit a vše na trenažérech vyzkoušet.

"Během čtyř hodin se každý naučí tolik, aby mohl zachránit život a nic ho v terénu nepřekvapilo," říká záchranář a zároveň lektor první pomoci Dominik Horn.

To hlavní, co by měl absolvent takového kurzu získat, je vědomí, že první pomocí se jen málokdy dá něco zkazit, a naopak - že bez ní má postižený jen malou šanci na přežití.

Nejhorší je nedělat nic
Základní pravidlo je, že vždycky je lepší něco dělat než nedělat nic. A spoléhat na zdravý rozum.

"Když něco děláte, musíte mít pro to nějaké logické vysvětlení. Lidé se třeba snaží cpát různé předměty zraněným do úst a vysvětlují to tím, že kdysi slyšeli, že by si mohl překousnout jazyk. To je jeden z častých omylů, který nemá logiku," říká lékař záchranné služby Jan Škoula.

V případě pochybností je dobré jednat tak, jako by postižený byl v těžším stavu, než předpokládáme. Nic nezkazíte, když s ním budete dýchat raději dříve než později a masírovat mu hrudník bez nějaké dlouhé kontroly pulzu.

"Pokud je nepřímá srdeční masáž a umělé dýchání prováděno správně, postiženému neuškodí, i kdyby snad sám spontánně dýchal a měl vlastní srdeční akci," říká Ondřej Franěk.

Dýchat z plic do plic nedokáže každý
K dýchání z plic do plic je potřeba překonat určitou psychickou bariéru, zvláště když postižený je cizí člověk, navíc třeba znečištěný od krve a zvratků. Řada lidí něčeho takového vůbec není schopna. Je to pochopitelné.

Bylo by však škoda, kdyby rezignovali na první pomoc úplně. K masírování srdce není potřeba se příliš přemlouvat. "Ukazuje se, že mnohdy dýchání z plic do plic není úplně stěžejní. Pokud někdo dýchat nechce, měl by alespoň dělat masáž srdce. Ta je prioritou. Pravidelné stlačování hrudníku dokonce vhání i určité množství kyslíku do plic, i když ne v dostatečném množství," vysvětluje Ondřej Franěk.

Nedělejte při poskytování první pomoci zbytečné chyby!

Málokdo provede všechny úkony první pomoci v tom správném sledu a bez zbytečných prodlev. Netrapte se tím. Bez častého výcviku to neudělá ani lékař. Přesto je několik věcí, kterých byste se měli vyvarovat.

Podkládání hlavy
Dříve se v příručkách první pomoci radilo, že se má člověku v bezvědomí podložit krk, aby hlava byla v záklonu. Mnoho lidí si to i dnes vykládá tak, že je dobré postiženému strčit pod hlavu tašku nebo stočenou bundu. Pokud tak hlavu přitisknou na prsa, přispějí k tomu, že dýchací cesty jsou neprůchodné a člověk se dusí, i kdyby byl schopen dýchat sám. Platí tedy jednoduché pravidlo - hlavu ani krk nepodkládejte, stačí jednoduchý záklon hlavy.

Vytahování jazyka
Řada pomáhajících ztrácí čas tím, že se snaží postiženému vytáhnout jazyk. Je to zdlouhavé a zbytečné, opět úplně stačí prostý záklon hlavy. Výjimečně, ale přece se lékaři dokonce setkávají s pokusy vytažený jazyk ještě přišpendlit k oblečení zavíracím špendlíkem. Tím už se postiženému vyloženě škodí, protože jazyk pak silně krvácí a otéká, což dýchání dále ztěžuje.

Nedostatečné dýchání
Poté, co se dechová činnost zastaví, lze obvykle ještě vidět ojedinělé, lapavé dechy. Často se s tím pomáhající spokojí a dojde k závěru, že postižený dýchá. Podobná chyba se může stát i lékaři, který nemá dostatečnou zkušenost s naléhavými stavy. Tyto lapavé dechy totiž nevhánějí kyslík do plic. Z hlediska postiženého je to stejné, jako kdyby nedýchal vůbec. Dýchání musí být pravidelné a dostatečně hluboké.

Nedostatečná srdeční masáž
Aby byla nepřímá srdeční masáž účinná, musí být prováděna dostatečně rychle, dostatečně razantně, a pokud možno nepřerušovaně. V tomto často chybují i profesionální týmy - jedna ze studií ukázala, že v průběhu resuscitace je efektivní masáž srdce prováděna jen polovinu času.

Přílišný strach z poranění páteře
"Hlavně s ním nehýbejte, ať si neporaní míchu," ozývá se často na místě neštěstí. Podobná obava řadu lidí zcela ochromí a raději jen stojí a čekají. Přitom úrazy páteře nejsou tak časté. Reálně hrozí při autonehodách, pádech a skocích do vody. Pokud je postižený při vědomí, stačí jej hlídat. Když nedýchá, je třeba mu pomoci i za cenu manipulace. Někdy stačí opatrně zaklonit hlavu, která při nehodě spadla na prsa. Když to nepomůže, je nutné začít resuscitovat. Pokud při přemisťování, třeba vytahování z auta, budete přidržovat hlavu v mírném tahu v ose těla, neměli byste postiženému ublížit.

Špatná domluva se záchrannou službou
"Okamžitě sem přijeďte, je tu mrtvý člověk," někdy se stane, že se dispečerka dozví jenom toto a volající zavěsí. Sanitka pak samozřejmě nemůže vůbec vyjet. Málokdo je schopen ve stresu rychle a přesně popsat, co se vlastně stalo. Cenné minuty se ztrácejí, když se dispečerka snaží zjistit přesnou adresu.

Autoři:
Nejčtenější

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

Broskvová marmeláda
Zavařte chuť léta do skleniček, v zimě jako když ho najdete

Prázdniny vstupují do poslední čtvrtiny a to také znamená, že se ovocné stromy i rajčatové keříky prohýbají pod bohatou úrodou. Většinou nemáme šanci všechno...  celý článek

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Ilustrační fotografie
Uroložka: Koupání v řece ani bazénu zánět močových cest nezpůsobuje

Každá druhá žena aspoň jednou za život prodělala zánět močových cest, i proto lékaři doporučují věnovat péči hlavně prevenci. "Koupání v řece ani bazénu...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm fyzických příznaků úzkosti. Bušení srdce, teplota i brnění nohou

Projevy úzkosti mohou být velmi pestré. Od klasických jako neklid, bušení srdce, motání hlavy nebo třes rukou až po ty méně obvyklé, které leckdy překvapí.  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační fotografie
Sedm příznaků zánětu močových cest, které byste neměli podceňovat

Infekce močových cest je velmi časté onemocnění a podle statistik potká každou ženu nejméně jednou za život. Symptomy se mohou pohybovat od velmi jemných a...  celý článek

(Ilustrační foto)
Zmírnit bolesti při menstruaci umí heřmánek, teplo i endorfiny

Asi to znáte. Bolest v podbřišku přichází obvykle v prvních dnech cyklu a může se zdržet pár hodin nebo i pár dnů. Každopádně nám běžný život moc neulehčí....  celý článek

Ilustrační fotografie
EQ může za to, že se i ze čtyřkařů stávají šéfové

Ne, nepřehlédli jste se. Nejde o IQ, jde skutečně o EQ - neboli o emoční inteligenci. Skrývá se za ní schopnost sebeovládání, empatie a spolupráce s okolím....  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Nejen sluncem políbená. Bronzer zeštíhlí a vymodeluje obličej
Nejen sluncem políbená. Bronzer zeštíhlí a vymodeluje obličej

Bronzer není jen pro ty, kterým se sluneční paprsky úspěšně vyhýbají. Kromě expresního opálení vám tohle jedinečné líčidlo pomůže zeštíhlit a vymodelovat tvář. ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.