Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Umělá sladidla: s minimem kalorií, ale pro děti stejně nevhodná

  • 11
Snaha snížit příjem cukru na co možná nejnižší úroveň vedla k rozvoji umělých sladidel. Tedy jen sladidel, Evropská unie před časem rozhodla, že slovo "umělé" se používat nemá. Na obalu tak často najdeme názvy jako aspartam, acesulfam K nebo sukralóza. Někdy bývají také označovány "éčkem".

Sladidla jsou všeobecně chápána jako "lehčí" varianta cukru, sladí totiž několikanásobně více, takže jich můžeme použít mnohem méně. Známý aspartam je zhruba 200krát sladší, novější sukralóza dokonce 600krát. A tak jsou hojně využívána.

A také hojně kritizována. Odpůrci aspartamu tvrdí, že způsobuje zažívací i psychické potíže a možná má i další rizikové vlastnosti. Na internetu najdete mnoho informací o tom, že toto sladidlo má dokonce rakovinotvorné účinky.

S colovými nápoji u dětí opatrně

Většina žen zajásala, když se na trhu objevily lehké varianty "těžkých" oblíbených colových nápojů. Aby také ne, v jednom litru se skrývá 108 gramů cukru, což je zhruba 27 kostek. Light varianta neobsahuje cukr žádný, u těch, kteří se stále perou s kily navíc, tak vyhrála na plné čáře.

Ale pozor, že je něco dietní, neznamená, že to je také zdravé. Množství sladidel a éček jistě odsoudí nejeden milovník bioproduktů. Ale studie neprokázaly, že by sladidla měla nějaký negativní účinek na lidské zdraví.

Coca-Cola však obsahuje také kyselinu fosforečnou, která už prokazatelné účinky na lidské zdraví má. Snižuje pH, a tím negativně působí na zubní sklovinu. Zhoršuje také využití vápníku v organismu. Zejména pro děti tedy není vhodná, v nízkém věku může ohrozit správnou výstavbu kostí.

"Pokud nedokážete bez podobné tmavé tekutiny vydržet, sáhněte po kofole bez cukru. Ta totiž kyselinu fosforečnou neobsahuje," radí Iva Málková ze společnosti STOB (Stop obezitě). Oba nápoje obsahují kofein. V jiných nápojích jinak kyselina fosforečná příliš běžná není, v námi sledovaných produktech ji obsahoval jen jeden: Aquila Aquabeauty

Faktem však je, že Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) na základě mnohých testů v minulých letech aspartam označil za neškodný.

Ale další testování pokračuje. Brusel pověřil před několika měsíci potravinový úřad, aby dále zkoumal možné negativní dopady používání aspartamu na těhotné ženy. Chce po něm také, aby jeho experti prověřili nejisté informace spojující toto umělé sladidlo se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Proč tolik kritiky?

Jana Dostálová z Ústavu chemie a analýzy potravin kritiku kolem tohoto sladidla nechápe. "Aspartam je složen ze dvou aminokyselin, které jsou běžně obsaženy v potravě. Vyhýbat by se mu měli pouze lidé trpící fenylketonurií, tedy metabolickou poruchou, při které tělu vadí jedna složka aspartamu. Je pravda, že při štěpení vzniká metylalkohol, který je jedovatý, ale ta množství jsou strašně malá. Daleko více ho vzniká při štěpení jedné složky vlákniny v lidském organismu. Pokud lidé budou konzumovat rozumné množství těchto sladidel, nic jim nehrozí," dodává Dostálová.

Dále radí, aby rodiče výrazně snížili používání sladidel a cukrů u dětí. "Neměli bychom je zvykat na sladkou chuť. Samotný cukr nepotřebujeme, slouží pouze jako zdroj energie," vysvětluje Dostálová.

Fruktóza sladí více

Klasický cukr (řepný), tedy sacharóza, je složen z glukózy (hroznového cukru) a fruktózy (ovocného cukru). Samotná fruktóza má vyšší sladivost, proto jí stačí méně, a snižuje tak kalorickou hodnotu nápoje či jídla. Při dietách se však i jí raději vyhněte. Za nízkokalorickou ji rozhodně označit nelze.

Klasické cukry mají takzvaně plnou chuť, tu sladidla postrádají. Proto se často kombinují s nějakým běžným cukrem, zvýší se sice částečně energie, ale chuť je zachována. Naopak sladidla, na rozdíl od cukru, nezpůsobují tvorbu zubního kazu.

Připravte si nápoj doma

Jak se cukrům a sladidlům vyhnout? Pijte samotnou vodu, a pokud vám nechutná, vylepšete si ji.

Stačí nakoupit citrony, limetky, pomeranče a čaje různých příchutí. Právě voda s citronem, ledem a mátou je velmi oblíbeným nealkoholickým nápojem v letních měsících. Skvěle chutná i voda, do které vymačkáme limetku či pomeranč.

"Lidé mají podvědomě radši lehce kyselou chuť, proto si citronovou šťávou rádi vodu dochucují," konstatuje Iva Málková ze společnosti STOB. Pokud vám chybí sladká chuť, doporučuje naředit například kofolu bez cukru se sodovkou a citronem - chutná prý ještě lépe. Díky němu zajistíte tělu dostatek vitaminu C, který má navíc antioxidační účinky.

,