Ona
Úklidová mánie přešla z Japonska do Ameriky i k nám. Základem je zbavit se...

Úklidová mánie přešla z Japonska do Ameriky i k nám. Základem je zbavit se všech zbytečností. | foto: Profimedia.cz

Vyhoďte vše, co vám nedělá radost. Japonka razí úklidový minimalismus

  • 129
Japonská revoluce v uklízení slibuje nejen uklizenou domácnost, ale i šťastnější život. Uklízecí mánie již z Japonska dorazila do Ameriky, Evropy i do české kotliny.

Japonská expertka Marie Kondová učí lidi uklidit a zorganizovat domácnost, jednou a provždy. Ukazuje tak, že za nikdy nekončící úklid nemůžou děti nebo manžel. Na vině je vždy přebytek věcí. A tak vyhazuje a vyhazuje.

Marie Kondová

Už od mala milovala skládání oblečení a vyhazování přebytečných věcí. Přiznává, že je úklidová fanatička,a tak svou zálibu proměnila v profesi. Pořádá přednášky a konzultace ve firmách i domácnostech.

Marie Kondo vyučuje úklid a poskytuje konzultace.

Její úklidová metoda KonMari se rozšířila z rodného Japonska do Spojených států a uklízejí podle ní i slavné herečky. Časopis Time ji zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí roku 2015. Svou metodu popsala v bestselleru The Life-changing Magic of Tidying Up. V češtině tato knížka vyšla pod názvem Zázračný úklid.

V reakcích jejích klientů zaznívá, že pořádný úklid jim odstartoval velkou životní změnu. Po uklízecí konzultaci si lépe rozumějí s partnerem, žijí spokojeněji a někteří shodili přebytečné kilogramy.

Všechno na jeden zátah

Marie bourá mýtus o tom, že budete do konce života jen uklízet. Naopak slibuje pouze jednu velkou razii.

„Ukliďte něco málo každý den a budete uklízet navěky,“ píše ve své knize. „To, že uklízíte pokaždé jen trochu, je právě tím důvodem, proč máte pocit, že s úklidem nemůžete být nikdy hotovi. Pokud uklidíte naráz, můžete tím zásadně změnit nastavení své mysli.“

Postupné uklízení se projeví jen dočasně a pouze v konkrétním prostoru, ale neodrazí se v mentální úrovni. Velký úklid proto uklízecí guru doporučuje jako odrazový můstek ke změnám. Aniž byste si uvědomili jasný předěl, jen samotná změna prostředí kolem sebe vnese nový impulz a uspořádá životní priority. Jen je na začátku potřeba počítat s tím, že se velký úklid možná protáhne na několik dnů.

Rozdělte podle kategorií, ne podle lokace

Podle Marie Kondové nemá smysl uklízet místnost po místnosti, jak jsme na to zvyklí.Tím totiž vyřešíme pouze daný prostor a pocitově s úklidem nikdy neskončíme.

Pusťte se proto do věcí podle jejich druhu, nikoliv podle toho, kde se nacházejí. Začnete nejprve s oblečením. Mnoho z nás ho má přebytek a navíc k němu ani nemíváme výrazný citový vztah, takže se bude vyhazovat nejjednodušeji. Pak přijdou na řadu knihy, dokumenty, ostatní věci a až zcela na konec vzpomínkové předměty.

Všechny věci jednoho druhu přineste z celého bytu a dejte je na jedno místo. Na první pohled jste sice udělali větší nepořádek, ale jen dočasně. Díky tomuto kroku a vzniklé hromadě si uvědomíte, kolik věcí doopravdy vlastníte a že vyhozením několika z nich o nic nepřijdete.

Zásadní otázka: co vám přináší radost?

Internetový jarmark

Vyřazené oblečení můžete také prodat v našem jarním internetovém jarmarku na Facebooku OnaDnes.cz zde.

Nebo tamtéž přímo v sekci dětského zboží zde.

Jarmark OnaDnes.cz Jarní on-line edice

Dělají vás dané věci šťastnou? Inspirují vás? Ráda se jimi obklopujete? Jak se cítíte, když se jich dotknete? Takové otázky bychom si měli klást při úklidu.

Ctíte se při pohledu na nějakou věc u sebe v bytě vyčerpaní, smutní nebo nespokojení? Tak se jí zbavte. Marie zdůrazňuje, jak je důležitá vnímavost ke svému tělu, jeho intuitivním reakcím před tím, než se zapojí racionální argumenty. Třeba pokud je vám soška porcelánového slona odporná, ale vaší tetičku stála hodně peněz. Je škoda ji vyhodit, říkáte si asi. Jenže při každém pohledu na ni vás vlastně irituje. V průběhu celého úklidu si navíc máte možnost skvěle utřídit myšlenky a pocity. Doopravdy děláte, co vás baví a žijete spokojeně?

Vyhazujte ve velkém

Čím méně nepotřebných věcí máte, tím se vám bude žít lehčeji. Proto je Marie Kondová nesmlouvavá a u klientů s úsměvem vyhazuje až 200 pytlů zbytečností.

Opírá se tedy o minimalismus, životní přístup, kdy vlastníte málo věcí a trávíte čas jen několika málo aktivitami, které vám dělají radost.

K vyřazeným věcem však přistupuje s pokorou a vděčností. Poděkuje věcem, že sloužily, a rozloučí se s nimi. Pokud máte pocit, že jsou hodnotné a někomu by ještě udělaly radost, nemusí samozřejmě hned putovat do koše. Věci pro domácnost, zahradu, hračky a oblečení nabídněte na internetovém bazaru, sousedkám nebo třeba věnujte na charitu. Vyřazené knihy zaneste do místní knihovny, třeba si tam najdou nové čtenáře. Anebo rovnou uspořádejte ve své čtvrti nebo na vesnici výprodej.

Ukládejte vertikálně

Systém KonMari nespočívá jen v tom, že si byt vyprázdníte od nepotřebného harampádí, ale i ve správném systému jejich ukládání. Věci, které si ponecháte, skladujte pohromadě. Uskladnění různě po bytě rozptyluje pozornost a ztrácíte přehled o tom, kolik jich vlastníte.

Mimořádnou pozornost věnujte tomu, jak své věci ukládáte. Marie dokonce pořádá na toto téma přednášky a ukazuje, jak na skládání ponožek a dalších kusů oblečení. Trička například neskládá na sebe do komínků, ale vedle sebe. Když otevřete komodu, hned uvidíte jednotlivé kousky, stačí jen vytáhnout a nemusíte se bát, že se celý komínek zhroutí. Vertikální skladování je podle Marie Kondové zcela zásadní trik, který nám lépe umožní kontrolovat množství nahromaděných věcí.

Mezi další fígly metody KonMari patří vertikální skládání ponožek, punčocháčů i dalšího spodního prádla. Vhodné prostory v šuplíku snadno vytvoříte vložením oddělujících kartonů z krabic od bot (dají se koupit i speciální organizéry šuplíků). Co se dá pověsit na ramínko, tak na něj pověste. Zbavte se všech košíčků a dalších míst, kam se nenápadně a postupně věci ukládají, až jich je najednou celá hora.

Marie Kondová také doporučuje začít s úklidem u sebe. I když máte pocit, že nejvíc nepořádku vygenerují manžel nebo děti. Podle japonské úklidové guru vyvolává úklid samovolnou řetězovou reakci a děti a manžel začnou třídit své věci i bez toho, aniž byste nad nimi stála nebo to dokonce dělala za ně. Když se budete nejprve soustředit na pořádek ve svých věcech, přestanete se navíc tolik stresovat nepořádkem ostatních.