Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Učitelky ze tří různých škol: Každé dítě potřebuje náš čas

  0:21aktualizováno  0:21
Důležitý je individuální přístup, shodly se učitelky ze tří různých škol: waldorfské, anglické i té obyčejné základní. Každé dítě má nárok na pozornost, alespoň jednou denně by se mělo ve škole zasmát a cítit se spokojeně, tvrdí.

Petra Kvapilová - učí v ZŠ Nová Ves pod Pleší | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Oslovené učitelky

Lenka Sosnovcová: 30 let, bakálař – speciální pedagogika, učí devátým rokem ve Waldorfské škole.

Silvie Flaková: 31 let, absolventka sociálně – právní akademie, Au-pair v USA a v Anglii , 1 rok asistentka v British International School of Prague, 7 let v Mezinárodní anglické škole, nejdříve jako asistentka a po absolvování studia CACHE Level 3 NVQ v pozici učitele v Anglické mezinárodní škole.

Petra Kvapilová: 26 let, vystudovala Uměleckou keramickou školu v Bechyni, Jihočeskou univerzitu, aprobace pro II.stupeň: ČJ, VV, učí druhým rokem v ZŠ Nová ves pod Pleší.

Jaké děti navštěvují vaši školu?

L.S.: Do naší waldorfské chodí například děti umělecky cítící, či takové, které měly na klasické škole problémy s hyperaktivitou, poruchami učení, malým sebevědomím. Prostě jim na běžné škole něco chybělo, nebo nesedlo.
S. F.: Anglickou navštěvují děti různých národností, většinou ze smíšených manželství. Rodiče mají často prestižní zaměstnání, někdy žijí v České republice omezenou dobu. Ve své třídě mám například Turkyni, Angličanku, Češku, Rusku, Belgičanku, Američana, Slovenku. I učitelé jsou různých národností.
P.K.: Do naší základní školy chodí žáci z Nové vsi a okolí.

Jak staré učíte děti, kolik jich máte ve třídě?
L.S.:
Mám druháčky. Je nás 16. Pak ještě učím v první, páté, osmé a deváté třídě. A pár hodin dobírám v družině.
S.F.: Mám šestnáct čtyřletých dětí, dvě asistentky a jeden žák má svoji osobní asistentku.
P.K.: Učím první třídu, dětí je sedmnáct. Některé hodiny jsem ještě ve druhé, třetí a páté třídě.

Silvie Flaková - učí na The English International School Prague

Co je pro vaší školu typické?
L.S.: Ve třídách je většinou méně dětí. Hned od první třídy se učí dva cizí jazyky. Od osmi je dvouhodinový blok hlavního vyučování, takzvaná epocha, která trvá od tří do čtyř týdnů. V té době vyučujeme stále jeden předmět, za to víc do hloubky. Děti sedí v lavicích, na zemi v kruhu, nebo jsme venku. Součástí hlavního vyučování je i zpěv a hra na flétnu. Třídní učitel vede svou třídu od první až do deváté. Ve vyšších třídách přibývají i odborní učitelé. Například na knihvazačství, dřevořezbu a podobně. Snažíme se nabídnout dětem i zajímavé volnočasové aktivity, například loutkoherecký kroužek, hru na kantely a lyry, ruční práce, sportovní kroužek, žonglování, sborový zpěv. Waldorfská škola žije z iniciativy, spolupráce a zodpovědnosti všech dětí, rodičů a jejich učitelů.

S.F.: Na naší škole mluvíme s dětmi pouze anglicky. Většina pedagogů jsou rodilí mluvčí. Ve školce je ve třídách málo dětí, každý učitel má nejméně jednoho asistenta, podle počtu dětí. Během roku probereme šest témat z literatury, matematiky, sociální oblasti, kreativity, nauky o světě a tělesné výchovy. Jedním tématem se zabýváme přibližně sedm týdnů. Hlavní vyučování i u takto malých dětí probíhá od 8,45 do 13 hodin. Děti, které zůstávají v odpoledních hodinách, se mohou učit způsobem, který si zvolí, a také podle momentální atmosféry ve třídě. Zájmové kluby jako je výtvarná výchova, fotbal, pohádkový klub a další, jsou k dispozici po třetí hodině. Oslavujeme narozeniny každého dítěte. Na mnoha akcích se podílejí rodiče. Pro naší školu je příznačná rovnost a vzájemný respekt k odlišnostem a jiným kulturám.

Lenka Sosnovcová - učí na Waldorfské škole v Příbrami

P.K.: Jsme malotřídní státní základní škola, která si vytvořila svůj rámcový vzdělávací program "Hravá škola". Už z názvu je patrné, že je nám sympatické heslo Jana Ámose Komenského Škola hrou. Hru samozřejmě chápeme jako práci, to znamená objevování nového, utvrzování vědomostí a poznatků či procvičování. Každé ráno začínáme jinak, někdy písní, jindy říkankou, pohybovou hrou či komunitním kruhem. Po celý den střídáme žákům činnosti, metody i formy výuky. Někdy pracují ve skupinách, nebo jen ve dvou, řeší problém, přicházejí s novými myšlenkami... Učí se v lavicích, na koberci, u počítačů nebo venku. Pro školu je typická velká nabídka mimoškolních kroužků. Protože jsme malá škola, spolupráce všech učitelů a větších děti s menšími, je samozřejmostí.

Jaká je filozofie vaší školy?
L.S.: Usilujeme o výchovu ke svobodě, výchovu ke zdraví a životní harmonii. Snažíme se v dětech probouzet svobodnou vůli k učení a tvůrčí činnosti. Podporujeme v dětech samostatnost, kritické posuzování a schopnost spoluvytvářet společnost.

S.F.: Metody vycházejí z anglických osnov, ale jsou vždy přizpůsobeny té zemi, ve které se škola nachází. Ctíme tři základní pojmy, jako je respekt, vztahy, zodpovědnost. Učitelé jsou tu pro děti. A věnují se jim podle potřeby, aby probíranou látku všichni zvládli.

P.K.: Motto školy: "Vzdělání má hořké kořínky, ale sladké ovoce."
Cílem našeho snažení je, aby z naší školy vycházel harmonicky rozvinutý člověk.

Silvie Flaková - učí na The English International School Prague

Jak se vám na této škole učí?
L.S.:
Dodnes si pamatuji, že když jsem nastoupila, nemohla jsem najít ředitelnu a nějaký malý kluk mě vzal za ruku a dovedl mě tam. Jeho rovnocenný přístup a sebevědomí mě okouzlily. Mám dojem, že i mně by taková škola bývala velmi prospěla. První stupeň jsem doslova protrpěla. Waldorfská škola je pedocentrická, tedy zaměřená na dítě. Dětem nasloucháme, jsou pro nás partneři. Tvoříme společenství, v němž má každý své místo. Je to namáhavé, ale i krásné. Waldorfský učitel je jako umělec v oblasti výchovy, který hledá cestu k osobnosti dítěte a který je svým jednáním a postoji vzorem dětské individualitě. I problémy dětí řešíme s kolegy společně. Rozdělíme si úlohy a dítě sledujeme, abychom na základě společné analýzy našli způsob, jak pomoci. Sama mám několik zásad, které se snažím dodržovat.:
1. Každé dítě v mé třídě má nárok na moji pozornost a péči.
2. Každý den se musíme alespoň jednou něčemu zasmát.
3. Při vyučování musí být prostor pro radost, spokojenost a uvolnění.

Lenka Sosnovcová - učí na Waldorfské škole v Příbrami

S.F.: Mám velmi špatnou osobní zkušenost z české školy. Vyhovuje mi, že se mohu řídit individuálním vývojem dítěte a mohu předávat znalosti tak, že podchytím zájem. Dávám dětem lásku, pocit svobody a jedinečnosti. Moje děti se již dokáží obejít bez rodičů, osvojily si pravidelný režim, lépe komunikují, mluví anglicky, jsou sebevědomější a samostatnější. A ve škole se cítí šťastné a chtějí se učit.

P.K.: První rok jsem tu jen vedla kroužek keramiky, ale školu jsem si velmi oblíbila pro její rodinnou atmosféru, výborný kolektiv a venkovský ráz. Začala jsem tu učit i přesto, že musím každý den dojíždět 70 kilometrů. Anonymita na velké škole by mi vadila. U nás se všichni známe a každému dítěti se věnujeme individuálně.

Silvie Flaková - učí na The English International School Prague

Jak jsou hodnoceny děti, jak vy? Platí se za školu?
L.S.: Děti nedostávají do sedmé třídy na vysvědčení známky, ale jsou hodnoceny slovně. V osmé a deváté dostávají i známky. My jsme finančně ohodnoceni jako všichni ostatní učitelé ve státních školách. Podle dosaženého stupně vzdělání. Rodiče platí pouze školní příspěvek do jednotlivých tříd.

S.F.: Třikrát ročně hodnotím slovně dítě v šesti zmíněných oblastech. Já sama jsem ohodnocena podle dosaženého vzdělání a praxe. Rodiče školné platí.

P.K.: Žáci jsou hodnoceni klasifikačním stupněm 1 až 5 . Já jsem hodnocena podle tabulek státní správy. Naše škola je státní, tudíž se za školu neplatí.

Petra Kvapilová - učí v ZŠ Nová Ves pod Pleší

Autoři:
Nejčtenější

V Primarku se můžete od hlavy až k patě obléci jako Harry Potter.
Vzhůru do Bradavic. Řetězec nabízí kolekci inspirovanou Harry Potterem

Fanoušci malého čaroděje slaví. Svého hrdinu mohou konečně mít doma prostřednictvím nové kolekce oblečení, papírenských a bytových doplňků, kterou nabízí...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

(ilustrační snímek)
Partner Lucii surově mlátil. Vzala děti, odešla a začíná znovu žít

Ovlivnit budoucnost dětí znamená změnit budoucnost jejich matek. Pomáháme maminkám začít po odchodu z azylového domu nový život, naučit se plánovat, spravovat...  celý článek

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
S míčovými hrami začněte už ve dvou letech. Trenér poradí, jak na to

Nechcete léto s dětmi trávit jenom lelkováním? Můžete se vrhnout třeba na míčové hry. Nenechte se odradit tím, že máte doma teprve předškoláka. Právě to je...  celý článek

Zakladatel společnosti Scio Ondřej Šteffl
Ondřej Šteffl: Svět bude potřebovat lidi, kteří se umějí a chtějí učit

Umět se učit, kritické myšlení, kreativita, flexibilita, ale i empatie a laskavost – to jsou klíčové dovednosti ideálního pracovníka příštích let. Alespoň to...  celý článek

Lázně pro miminka ve španělském Madridu
Lázně pro vyčerpané matky s dětmi? V zahraničí to jde už s novorozencem

Nejčastější stížnost matek? Věčný boj s pocity únavy a vyčerpání. Právě proto se již nespočet zahraničích lázní rozhodlo nabízet matkám s dětmi společný pobyt,...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky
Na unavenou pleť i zvýraznění tváře. Rozjasňovač umí zázraky

Pořídit je můžete v pudru, tubě i v peru a pokud víte, jak je správně nanášet, dokáží vaši tvář opravdu zkrásnět. Přesto rozjasňovače stále nepatří do standardn... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.