Ona

Učitelka urozených dívek Míla Judge-Fürstová | foto: Archiv Míly Judge-Fürstové

Učím grafiku urozené dívky

  • 2
Když talentovanou Mílu Fürstovou v osmnácti letech nevzali na pražskou Akademii výtvarných umění s tím, ať to zkusí za rok, cítila obrovské zklamání a zařekla se, že už se na tuhle školu nikdy hlásit nebude. Z dnešní perspektivy však tehdejší odmítnutí může brát spíš jako výhodu...


Její další životní kroky vedly dvě velké síly: láska k britskému studentovi Marcusovi, který je už osm let jejím manželem, a především píle a ctižádost mladé umělkyně.

Červený diplom z univerzity v Gloucestershire sice nebyl sám o sobě pozvánkou ke studiu na škole, která je pro tisíce umělců jen nesplněným snem - Královskou akademii umění, ale profesoři Mílu přesvědčili, aby to zkusila. "Nevěřila jsem ani, že bych se mohla dostat do druhého kola," vzpomíná. Přesto na přijímací komisi zapůsobila jak její práce, tak zřejmě i nadšení dívky ze střední Evropy.

Přijetí samo o sobě ale ještě nebylo vítězstvím, protože školné bylo daleko za finančními možnostmi české studentky. Podařilo se jí však sehnat sponzory, kteří se později také stali prvními sběrateli jejích prací.

Zatímco spolužáci se věnovali zejména moderním výtvarným směrům, Míla zcela propadla pět set let staré technice leptu. "Připadala jsem jim trochu staromódní," směje se. "Ale pro mě kresba stále zůstává jedním z nejintimnějších způsobů výtvarného vyjádření." Vlastní cesta se Míle vyplatila. Nejen proto, že na promoci ve slavné Royal Albert Hall získala nejvíce ocenění za práci z celého ročníku, ale také jí otevřela cestu k dalšímu profesnímu růstu.

Po roce, kdy učila studenty na univerzitě v Gloucestershire, kterou sama absolvovala, objevila Míla v novinách inzerát prestižní soukromé školy pro dívky Cheltenham Ladies’ College. Místo hostujícího profesora, který se věnuje své vlastní tvorbě a zároveň inspiruje mladé studentky, ji lákalo.

A privilegovaná škola, kde studují dívky z královských rodin z celého světa a kam plánuje svou dceru posílat i Madonna, otevřela české výtvarnici své brány. Krásný pseudogotický komplex Míle učaroval, stejně jako filozofie školy založená na rozvoji uměleckých dovedností žákyň. Založila a vede tu grafický ateliér a už čtyři roky zdejší studentky zasvěcuje do techniky leptu. Její grafiku vlastní i britská královna Alžběta II., se kterou se výtvarnice osobně setkala při její oficiální návštěvě v koleji.

Míla Judge-Fürstová má za sebou také několik úspěšných výstav po celém světě, tou přelomovou byla zřejmě výstava na českém velvyslanectví v Londýně před třemi lety. Vloni byly její práce k vidění na ambasádě ve Washingtonu, letos na začátku roku zase v Chicagu. Pokud však chcete poznat její dílo blíž, nemusíte létat za moře ani za oceán. V pražské Galerii Anderle je jeho část k vidění ještě do 8. dubna.

Míla Judge-Fürstová se narodila v Hradci Králové, po studiu na uměleckoprůmyslové škole si ke studiu pedagogické fakulty na Univerzitě Karlově ještě přibrala uměleckou školu v Anglii, odkud pokračovala na prestižní Královskou akademii. Nyní je hostující profesorkou ve škole pro dívky z vyšších kruhů.

Britská královská rodina