Notebook, počítač - (c) profimedia.cz/corbis

Notebook, počítač - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

U počítače pozor na „myší syndrom“

  • 36
Dřív trápil zánět šlach či nervů ruky hlavně dělníky a pletařky, dnes i lidi z kanceláří. Čeští lékaři pomalu zjišťují to, co jejich kolegové v USA poznali dávno: mezi pacienty se záněty nápadně přibývá těch, jimž uškodila právě dlouhodobá práce s počítačem.

Pro bolesti, které trápí lidi při sezení u počítače a hlavně při jeho ovládání myší, se v zámoří vžil název překládaný jako myší syndrom, někdy také myšitida. Čeští lékaři ho však nepoužívají.

"Týdně mi projde ordinací asi padesát pacientů se syndromem karpálního tunelu, při kterém poškozený nerv v zápěstí zduří a tlačí na své okolí tak, že se lidé v noci budí bolestí.

Zatímco dříve to byli hlavně horníci či zedníci, kteří těžce fyzicky dřeli a pracovali například s vibrující sbíječkou či vrtačkou, nyní potíže asi pětiny lidí souvisejí s prací na počítači," říká neurolog třinecké Nemocnice Podlesí Juraj Serafin.

Podobnou zkušenost má i nymburský chirurg Vladimír Marek, který léčí pacienty se záněty šlach.

"Dřív mívaly tyhle problémy například ženy, které hodiny pletly jehlicemi, nebo muži, kteří pracovali se šroubovákem, případně si uhnali tenisový loket při sportu. Teď přibývá pacientů, jejichž potíže vznikly při ťukání do klávesnice nebo klikáním s myší."

Pacienti potřebují klid
Ačkoli se záněty nervů a šlach léčí rozdílně, všem pacientům lékaři doporučují klid - tedy přestávku v činnosti, která jejich nemoc způsobila. Myší syndrom ohrožuje nejčastěji účetní a lidi, kteří hodně píší. Někteří se přitom zdráhají uvěřit, že příčinou jejich potíží je počítač.

Patří k nim i muž z Nymburka, který pracuje s počítačem několik hodin denně. V posledních týdnech mu život ztrpčovalo poranění pravé ruky, kterou ovládal myš. Bolest mu vystřelovala od prstů až k lokti.

Dlouho ji přemáhal, ale nakonec skončil u chirurga. "Překvapilo mě, když řekl, že to mám z počítačové myši, a dal mi ruku na tři týdny do sádrové dlahy," líčí muž, který doufá, že po léčbě se opět vrátí k práci.

Jedenašedesátiletý Karel Sodomka z Proseče u Skutče musel kvůli stejnému problému počítač opustit na několik let. "Jako účetní jsem při uzávěrce používal počítač deset hodin v kuse. Opakované záněty mě donutily změnit místo. K počítači jsem se vrátil až nedávno," říká.

Podle Ireny Daňkové z brněnského Ústavu preventivního lékařství není divu, že práce s počítačem má vliv na zdraví lidí - každý stereotypní pohyb je totiž škodlivý.

Lidem, kteří často používají počítač, radí při ovládání myši střídat ruce, použít gelovou podložku nebo vyměnit myš za speciální pero s podložkou, která "simuluje" obrazovku počítače.

"Kdo chce předejít bolestem rukou, ale i hlavy, očí nebo páteře, měl by dělat časté přestávky, cvičit, ale také se zajímat o vhodný nábytek a správné ustavení počítačových částí. Výhodná je tvarovaná, ergonomická klávesnice," dodává Daňková.

,