Marie Vodičková

Marie Vodičková | foto: David Votruba, iDNES.cz

Týrání Ondry trvalo delší dobu, soudí zřizovatelka Klokánku

  • 6
Otázky pro zřizovatelku Klokánku Marii Vodičkovou se točily kolem týrání Ondry a zmizení Aničky. O týrání Ondřeje nepochybuje. "Videozáznam je ještě mnohem drastičtější, než jak to popisuje on. Spíše se přikláním k verzi, že to byl dlouhodobější stav," řekla čtenářům iDNES.cz.

ODPOVĚDI MARIE VODIČKOVÉ ČTĚTE ZDE

Fond ohrožených dětí provozuje mateřská centra Klokánek, včetně toho brněnského, kam byli umístěni Ondra a Jakub a z něhož Anička před pěti dny zmizela.

"U nás se Ondra projevoval jako dítě hyperaktivní, ale pokud by nebyl vystaven posttraumatické reakci, kvůli níž je hospitalizován, byl by zvladatelný," popsala Vodičková sedmiletého Ondřeje. Ondřejovu výpověď si můžete přečíst zde.

V Klokánku se podle ní rozhodně neprojevoval jako sluchově postižené dítě. Údajný handicap uváděla jeho teta Kateřina jako důvod pro to, aby jeho i Aničku mohla učit doma.

"Ondra komunikoval jako ostatní," uvedla Vodičková. "Dokonce jsem si někde hned druhý den přečetla, že by měl být hluchoněmý. Hned jsem se na to ptala, ale žádné sluchové postižení nemá."

Starší syn Jakub v zařízení zůstal a začne chodit do školy.- více zde

Ondřej, kterého matka nahého a svázaného držela zavřeného v tmavé komoře, je po psychickém šoku v nemocnici.

"Každou chvíli je tam policie, všichni sledujeme, zda najdou Aničku. Do toho se musí naše opatrovnice starat o dalších asi třicet dětí," líčí situaci Marie Vodičková, ředitelka Fondu ohrožených dětí, který Klokánky po republice zřídil. S vedoucí brněnského centra Dittou Pokornou je Vodičková v neustálém telefonickém kontaktu.

Devítiletý Jakub se podle Pokorné smířil se situací ze všech tří dětí relativně nejlépe. Ačkoliv se Marie Vodičková domnívá, že Aničku mohl z Klokánku někdo unést, pracovníci centra nechtějí chlapce nějak přísněji hlídat. Také proto, že nemají signály o tom, že by mu něco hrozilo.

Klára Mauerová je nyní ve vazbě a hrozí jí až osm let vězení. Otec Radek Coufal, který s rodinou po rozvodu nežil, chlapce v Klokánku navštívil.

Klokánek je projekt Fondu ohrožených dětí, jehož cílem je změnit dosavadní nevyhovující systém ústavní výchovy a nahradit jej v co největší míře přechodnou rodinnou péčí. A to po dobu, než se dítě může po vyřešení nebo zlepšení situace vrátit domů nebo než je pro něj nalezena trvalá náhradní rodina (osvojení, pěstounská péče).

Zrušte Klokánky, volají pediatři
Případ týraného Ondry a jeho sourozenců rozzlobil některé dětské lékaře. Společnost sociální pediatrie chce, aby ministerstvo práce a sociálních věcí změnilo nebo zcela zrušilo azylová centra - Klokánky, které zřizuje Fond ohrožených dětí (FOD).

Podle lékařů se dětem po převozu nedostalo okamžitě potřebné odborné péče. Navíc tvrdí, že Klokánek pochybil, když jedno ze tří dětí, třináctiletá Anna, v noci na sobotu uteklo. "Jako odborná společnost usilujeme o to, aby se všem ohroženým dětem dostalo včasné, řádné a odborné péče. Víme také, že podobný případ neprofesionální, neodborné a nedostatečné péče v Klokánku není případem jediným či ojedinělým," uvedl v tiskové zprávě předseda společnosti František Schneiberg.

FOD ale kritiku odmítá. "Jejich výzva mě nepřekvapuje, od vzniku Klokánků se snaží o jejich zrušení," uvedla pro ČTK předsedkyně fondu Marie Vodičková.

Fond v Česku provozuje 18 Klokánků, může v nich umístit přes 300 dětí. Ty bydlí maximálně po čtyřech s takzvanými tetami, které se o ně starají. Pobyt je braný jako přechodný. Brněnský Klokánek funguje od konce loňského roku.