Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tyhle dámy pro vás zařídí Vánoce na klíč

  0:20aktualizováno  0:20
Také patříte k těm, kteří si tradiční vánoční cukroví kupují, byt si nechají uklidit a věnují se jen výběru dárků, které chytnou za srdce? Tak to máte pohodový Štědrý den. Jak jsou však na tom ti, kteří služby související s klidnými Vánocemi zajišťují?

Vánoce nás živí - Jana Anderlová a její dcera Milana Sládková, cukrářky | foto: David PortMF DNES

Upečeme vám cukroví

V osmdesátých letech Jana Anderlová nad dorty v cukrárně, kde pracovala, ohrnovala nos. „To se nedá jíst. Až budu mít svou cukrárnu, uvidíte, jak má sladký zákusek chutnat.“ Když pak komunisté v roce 1988 povolili práci živnostníkům, otevřela si jako první v Praze vlastní cukrárnu LUJA s výrobnou. Vánoce letos připravuje už podvacáté.

„Lidé se na vánoční sortiment ptají už o letních prázdninách, ale objednávky stejně bereme až od listopadu,“ směje se paní Jana. „Cukroví pečeme tradiční - pracny, vanilkové rohlíčky, z lineckého těsta, třené a máčené v čokoládě, kokosové kuličky... Každý rok zhruba dvě stě kilogramů.“

„A k tomu si připočítejte zákusky, o které je rok od roku stále větší zájem,“ dodává dcera a pravá ruka majitelky cukrářství Milana Sládková. „Velký zájem je tradičně o ovocné kousky, hlavně s jahodami nebo lesní směsí, a letos si naši zákazníci oblíbili jogurtové zákusky nebo s jablkem a se skořicí či s banánem a karamelem. A samozřejmě, že to nejde ani bez větrníků a věnečků.“ Ovšem upečou vám tady i dorty podle těch nejbujnějších představ. Spokojený s nimi byl například exprezident Václav Havel, houslista Pavel Šporcl, hollywoodská star David Hasselhoff.

Jana Anderlová a její dcera Milana Sládková, cukrářky

„Neoficiálně máme otevřeno i na Štědrý den a k večeru odvážíme to, co zbude, bezdomovcům do Naděje. V šest večer mám co dělat, abych odsud odešla a zabalila alespoň nějaké dárky,“ usmívá se Jana Anderlová.

Ve své firmě zaměstnává Jana Anderlová osmnáct lidí včetně učňů a v průběhu let cukrářský sortiment obohatila také o lahůdky. Poslední dny před Vánocemi mají zvláště napilno.

„Pro přátele, kteří jsou v práci také od nevidím do nevidím, připravujeme polévku, bramborový salát, obalujeme kapry. Neoficiálně otevíráme ještě na Štědrý den a k večeru odvážíme to, co zbude, bezdomovcům do Naděje. V šest večer mám co dělat, abych odsud odešla a zabalila alespoň nějaké dárky,“ říká paní Jana a jedním dechem dodává, že je ve firmě ráda.

Milana se přiznává, že o Štědrém dni je doma přece jen dřív než obyčejně, kdy se začíná ráno v pět, aby zákazníci měli ten den všechno čerstvé, a končí kolem sedmnácté hodiny, před Vánocemi i kolem jednadvacáté. „Většinou cestou domů zaběhnu do supermarketu pro nějaké cukroví. Už tradičně se to naše na nás nedostává.“

Uklidím vám byt

Víte, co je luxus? Mít hospodyni, která se postará o vaše děti, uklidí, vypere a uvaří. Nebo alespoň mít kuchařku, která vám denně uvaří. Běžně movitá většina z nás si alespoň může nechat uklidit byt před Vánocemi.

„Jste-li z Prahy, stačí zavolat týden předtím, než plánujete třeba i generální úklid. Lidem z blízkého okolí hlavního města zprostředkujeme pracovníky na domácí práce nejpozději do dvou týdnů od objednání,“ vysvětluje spolumajitelka 1. centra služeb pro domácnost Gabriela Burdová.

Gabriela Burdová spolumajitelka centra služeb pro domácnost

„Letos už si někoho na úklid pošlu i k sobě domů. Maminka má paní na úklid už čtvrtým rokem a nemůže si ji vynachválit,“ říká Gabriela Burdová.


Pokud si budete nechávat uklízet poprvé, klidně zapomeňte na provinilý tón v hlase či omluvy, že všechno nemůžete stihnout sami. Tady to vědí nejlépe, a právě proto mají ve své databázi kolem sedmi stovek spolehlivých žen, ale i mužů, kterým se zase předvánoční výpomoc hodí.

„Všichni, které doporučujeme na úklid domácnosti, ale i nákup a vaření, žehlení, řemeslnické práce, mají čistý trestní rejstřík, dobré reference, uspěli v pohovoru i psychologickém testu. Ti, jež se navíc starají o děti, musí mít i odborné znalosti,“ přibližuje Gabriela. „Navíc první schůzka mezi pracovníkem a klientem se odehrává za naší přítomnosti, kdy se jasně stanoví mantinely pro práci.“

O tom, že krédo firmy „klid a pohoda v domácnosti našich klientů“ není jen reklamním sloganem, svědčí fakt, že letos začátkem listopadu mělo centrum už o pětinu více zakázek na vánoční úklid než loni. „A z mnohých předvánočních jednorázovek se stávají stálí klienti, kteří si nechávají uklízet i v průběhu roku,“ dodává Gabriela, která zhruba od listopadu do dvaadvacátého prosince sedí na pořádném kolotoči z mailů, telefonních hovorů a „seznamovacích“ setkání úklidových pracovníků s těmi, kteří chtějí mít byt jako klícku.

„Letos si už také k sobě domů někoho pošlu,“ slibuje si Gabriela. „Maminka má paní na úklid čtvrtým rokem a nemůže si ji vynachválit. A to jinak jsou Vánoce zcela v jejích rukách. Napeče, navaří a přesně v šest v podvečer u ní zapalujeme poslední svíci na adventním věnci.“

Připravím vám dárky

Počátkem devadesátých let se vyučená malířka chodské keramiky a porcelánu Květa Korečková učila točit hrníčky, mističky a vázičky na hrnčířském kruhu, protože se chtěla osamostatnit, ač předpokládala, že o chodské motivy nebude příliš velký zájem. Mýlila se.

Dnes už má ve své provozovně v Chlístově u Klatov tři pece a po keramice s vlčími máky či růžemi je stále velká poptávka. Před Vánocemi pochopitelně vyšší, což však její manžel u pecí a šest malířek pociťuje už od srpna, kdy se v jejich rukách objevují první keramické adventní svícny, betlémy, vánoční zvonečky a ozdůbky. Nejsou to však jen výrobky spojené s adventem, o které projevují zákazníci zájem. „Každý rok inovujeme výrobu, většinou podle poptávky sběratelů, a přinášíme zhruba patnáct novinek,“ říká majitelka značky Ketty. „Letošním hitem je například bandaska a malá soška sovy.“

Každý výrobek je originálem, malým uměleckým dílem a ani se nedá spočítat, kolikrát se ho ruce keramiků a malířek dotýkaly. Zvlášť složitá je například kresba na černý podklad, která už vyžaduje notnou dávku zručnosti.

„To musíte barvu dobře namíchat, rovnoměrně nanést a po zaschnutí leptacím roztokem naředěným s bělobou vykreslit požadovaný dekor. Tím si vlastně vytvoříte bílou plochu, na níž pak znovu malujete, tentokrát už barevně,“ zasvěceně nastiňuje pracovní postup paní Květa, která se sice s malováním nerozloučila, ale většinu času ve firmě věnuje řízení výroby a obchodu. „O to raději pak sáhnu po štětci,“ dodává. A třeba v adventním čase, který - jak říká - jí navzdory pracovnímu vytížení přijde pohodový. „Rozsvítím si svíčku a maluji, peču medové perníčky a zdobím je bílkovou polevou.“

Odvezu vás daleko

Ozdobený stromeček, bramborový salát, ryba, koledy... tradice vám nic neříkají? Nedělejte si s tím těžkou hlavu. Lidí, kteří každoročně škrtají Vánoce jako svátky lenošení ze svého diáře, je stále víc. Volno pak tráví ponejvíce na lyžích nebo v exotických krajích.

„Vyznavači zimních sportů rádi míří do Rakouska nebo Itálie, milovníci tepla a slunce letos chtějí především do Dubaje, Thajska nebo na Mauricius,“ vypočítává Kateřina Benešová z cestovní kanceláře Senator Travel. Ta se specializuje na zajištění individuálního servisu při výběru dovolené či prodloužených víkendových pobytů, do čehož spadá i organizace nevšedních zážitků. Chcete letět balonem? Slaňovat na skalách? Absolvovat bungee running? Stačí říct.

„Dokážeme ledacos. Třeba vyrobit tak silný zážitek, že dokázal přehlušit i velmi intenzivní dojmy, které sama o sobě nabízí Jihoafrická republika,“ potutelně se usmívá Kateřina a vypráví, jak si skupina lidí zaplatila pobyt v Jižní Africe v pětihvězdičkovém hotelu. Po příletu do Pretorie je autobus dovezl do chudinské čtvrti a černoši, kteří je tu očekávali, jim začali kufry roznášet po slumech s tím, že tu nyní budou bydlet.

„Byl to pochopitelně vtip, který zorganizoval můj kolega po dohodě s vedoucím skupiny, zařadil se však k nezapomenutelným zážitkům,“ dodává Kateřina, která sama většinou tráví Vánoce doma. „Všechno, co pro naše klienty organizujeme, musíme sami prožít. Celý rok jsem proto na cestách a vzácnější je pro mě být doma.“

Vánoce diktují chod firmy zhruba od září. V této době už lidé volají kvůli nákupním cestám do evropských metropolí - letošním hitem je Milán, Paříž, ale také americký New York. A vlastní vánoční pobyty? „Stále častěji je zařizujeme na poslední chvíli,“ dodává Kateřina.

Kateřina Benešová pracovnice cestovní kanceláře

„Všechno, co chystáme pro svoje klienty, musíme prožít na vlastní kůži, osahat si to. Proto jsem celý rok na cestách a o Vánocích jsem radši doma,“ říká Kateřina Benešová.

Autoři:
Nejčtenější

Sport na čerstvém vzduchu a s přáteli je nejlepší způsob, jak si užít léto.
Léto v pohybu: Sportovní outfity a doplňky, kterým neodoláte

Krásné letní počasí přímo vybízí k venkovním sportovním aktivitám. Návštěvu fitness center proto odložte, až se ochladí, a prázdniny využijte ke sportům, které...  celý článek

Billie Piperová
Piperová: Ve třiceti po mně nemůžete chtít, abych vypadala na dvacet

Britské herečky Billie Piperová (34) se dotklo, že se do ní opřeli někteří novináři kvůli vráskám. Po třicítce očekávala, že se podobným článkům vyhne. Jak...  celý článek

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

Jít se koupat znamenalo vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se...
OBRAZEM: Koupání před 50 lety: s nubianem, kostkovanou dekou a matračkou

Jít se koupat znamenalo ještě před půl stoletím vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se srolovanou kostkovanou dekou v podpaží a taškou přes rameno. V ní...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Další z rubriky

Nicole Kidmanová (Beverly Hills, 6. února 2017)
Nechci tajit svůj věk, jsem na něj pyšná, říká padesátnice Kidmanová

Herečka Nicole Kidmanová letos oslavila padesátku. Za svůj věk se nestydí a na rozdíl od jiných hereček na rovinu říká, kolik je jí doopravdy let. Je prý...  celý článek

Serena Williamsová (22. července 2017)
Rozhodně jsem feministka, říká tenistka Serena Williamsová

Těhotná Serena Williamsová (35) stále neprozradila pohlaví svého miminka, které se narodí už za pár týdnů. Její sestra Venus (37) sice prohlásila, že to bude...  celý článek

Emily Ratajkowski na premiéře filmu We Are Your Friends (2016)
Emily Ratajkowski: Všichni myslí, že nejím, přitom se neustále cpu

Modelka Emily Ratajkowski (26) má dokonalé tělo bez jediného faldíku. V minulosti ji podezřívali z anorexie, tu však popírá a všem vzkazuje, že jí více než...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát
Glamour líčení jednoduše: Výrazného líčení se nemusíte bát

Glamour makeup je výrazný styl líčení. Používá se většinou při focení a má za cíl podtrhnout ženskou krásu a přitažlivost. Proč si ale tohle vše nedopřát i kdyk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.