Tuina masáž pomáhá při problémech s páteří a také při nespavosti

  • 6
Patří k jednomu z pěti pilířů čínské medicíny, přestože u nás je to stále méně známá léčebná metoda. Tuina masáž pracuje se systémem akupunkturních bodů a drah a příznivě působí na kůži i ztuhlá místa svalové tkáně. Proto její účinky mnozí srovnávají právě se samotnou akupunkturou.

Procedura, která je důležitou součástí čínské medicíny, se snaží o komplexní nápravu těla. Vychází z učení o jing a jang, tedy o rovnováze protikladných sil v těle. Cílem tuina masáže je obnovit tok v akupunkturních drahách, aby organismus fungoval, jak má.

Akupunkturní dráhy

Dráhy v těle, kterými podle tradiční čínské medicíny proudí energie. Spojují vnitřní orgány s tkáněmi a povrchovými částmi těla. Stimulací těchto míst je možné zprůchodnit tok krve, a tím uvolnit energie v těle. Tím se nejen zlepšuje krevní oběh, ale také se regulují tělesné funkce a posiluje imunita.

„Základem procedury je otevření povrchu těla, teprve poté se jde do hlubších technik. Tím se odstraní blokády a rozhýbe krev a také energie. Pak se zase musí ten povrch uzavřít,“ popisuje Kateřina Jízdná, terapeutka čínské medicíny z Kliniky Meridian a dodává, že povrchem těla se rozumí kůže, svaly, šlachy a vůbec celková povrchová energie, která v nich koluje.

Jiná v zimě, jiná v létě

Terapeutka upozorňuje, že masáž se liší v závislosti na ročním období. „Technika bude jiná v létě a jiná v zimě. V zimě nechceme povrch těla otvírat, aby se do něho nedostaly škodliviny, takže se snažíme ho zahřát, rozhýbat a doplnit energii. Naopak v létě se zase nebudeme snažit o žádné prohřívací techniky. Půjde nám o to, abychom člověka zharmonizovali, zchladili, vypustili přebytečné horko,“ říká Kateřina Jízdná.

Specialitou tuina masáže, která v překladu znamená tlač a uchop, je to, že se dělá přes látku. Pacient je masírován vleže či vsedě. „Masáž se může a nemusí dělat přes prostěradlo. Výhodou masáže s prostěradlem je zachování intimity klienta, možnost lepšího přítlaku, lepší nabrání svaloviny. Naopak výhodou masáže, když prostěradlo nepoužijeme, je ozdravné působení masážních olejů a intenzivnější prožitek masáže díky přímému kontaktu terapeuta a klienta,“ vysvětluje Jízdná a dodává, že se mohou používat i pomůcky, například paličky.

Tuina masáž

Kolik stojí
Cca 600 - 1200 korun (podle délky, náročnosti i ošetřované oblasti)

Jak dlouho trvá
Samotná 20 až 30 minut. Většinou se kombinuje s dalšími procedurami tradiční čínské medicíny.

Jak často chodit
Záleží na zdravotním stavu.

Lepší pohyb a žádný stres

Samotná masáž trvá většinou 20 minut až půl hodiny. Potom se může zkombinovat s klasickou akupunkturou či baňkováním. „Když jde člověk preventivně, stačí přijít jednou měsíčně. Když má nějaký akutní problém, který se musí vyřešit, tak je to klidně i dvakrát týdně,“ říká terapeutka.

Tuina masáže mají výborné výsledky při léčbě pohybového aparátu, například problémů s páteří. Ať už se jedná o krční páteř nebo vyhřezlou ploténku. Pomáhá také při potížích s ramenním či bederním kloubem, tenisovým loktem či různými tipy artritidy. Procedura se dá využít i jako podpůrná léčba pro chronická onemocnění jako je nespavost, vysoký krevní tlak, migrény nebo gynekologické obtíže. Má pozitivní účinky i na psychické problémy, jako jsou únava a stres.


Témata: Nespavost, Krev, Tok, tkáň, zima