Ona
Po Evropě se šíří kmeny tuberkulózy, které jsou odolné vůči silným lékům. Ilustrační foto.

Po Evropě se šíří kmeny tuberkulózy, které jsou odolné vůči silným lékům. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Tuberkulóza se vrátila, hrozí epidemie jako za války

  • 10
Tuberkulóza se vrátila v nové, mnohem smrtelnější podobě. Evropa je teď touto chorobou ohrožena nejvíc od druhé světové války. Upozorňují na to odborníci Světové zdravotnické organizace a dalších zdravotnických agentur.

Podle nich roste pravděpodobnost, že v západní Evropě mohou vypuknout epidemie srovnatelné se situací ve 40. letech.

V evropském regionu, kam experti zahrnují východní Evropu i střední Asii, tuberkulózou každý rok onemocní na 450 tisíc lidí. Stále více kmenů nemoci je přitom odolných vůči hlavním lékům.

"Odolnost nových kmenů choroby vytváří nejnebezpečnější situaci na kontinentě od druhé světové války. Vyzýváme proto vedoucí představitele Evropské unie: Probuďte se! Nečekejte už! Nedovolte, aby se tento problém vymkl z rukou," řekl generální tajemník Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Markuu Niskala.

Státy Evropské unie podle koordinátora IFRC pro tuberkulózu Michaela Luhana věnovaly v poslední letech této nemoci jen malou pozornost. A to navzdory jejímu vysokému výskytu v zemích, jako jsou Rusko, Ukrajina, Rumunsko, Bělorusko či Turecko.

Upozornil, že příčinou zvýšeného výskytu tuberkulózy bude už samotné rozšiřování Unie. Migrace z východní Evropy a střední Asie zvyšuje také riziko šíření kmenů odolných vůči lékům ve velkých městech jako Londýn, kde výskyt infekční tuberkulózy v posledním desetiletí soustavně roste.

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, Lékaři světa, zdravotnické agentury a nevládní organizace vyzývají evropské vlády, aby zintenzívnily boj proti tuberkulóze.

"Oblasti, kde je nejvíce kmenů odolných vůči lékům, jsou všude na periferii Evropské unie. Investice vkládané do boje proti nemoci musejí odrážet skutečnou situaci, které čelíme," řekl Mario Raviglione ze Světové zdravotnické organizace.

WHO soudí, že dárci by měli v příštích deseti letech poskytnout na zastavení této globální hrozby 56 miliard dolarů (1,25 bilionu Kč).

,