Žádné z moderních typů pilulek nemají vliv na játra.

Žádné z moderních typů pilulek nemají vliv na játra. | foto: Profimedia.cz

Třetina žen někdy zapomene na pilulku

Třetina žen zapomene alespoň jednou za měsíc na svoji antikoncepční pilulku. Hrozí jim, že nechtěně otěhotní. Pokud se tomu chtějí vyhnout, mohou zvolit jiný typ antikoncepce - kromě podkožní tyčinky, tělíska nebo náplasti si nově mohou vybrat i vaginální kroužek.

Pokud ale svou antikoncepci měnit nechtějí, mohou si opatřit pípátko, které je na pilulku pravidelně upozorní.

Sexuolog Petr Weiss řekl, že antikoncepční pilulky užívá 46 procent českých žen od 15 let a 23 procent žen si nechalo zavést nitroděložní tělísko. V tomto směru je prý Česko mezi evropskými zeměmi na dobré úrovni. Unikátní podle Weisse je v tom, že se podařilo snížit počet interrupcí na čtvrtinu stavu před rokem 1989.

Gynekologové nevylučují, že by hormonální antikoncepci užívalo ještě více žen, kdyby jim v tom nebránily zdravotní důvody. Podle profesora Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Víta Unzeitiga umožní vaginální kroužek ochranu před otěhotněním také ženám nad 35 let, kuřačkám, epileptičkám či pacientkám s vysokým krevním tlakem, pro něž pilulky nejsou vhodné.

Plastový kroužek o průměru 5,4 centimetru dává přímou cestou do organismu nízké dávky hormonů, které neprocházejí trávicím ústrojím ani játry. Účinné látky se vstřebají přímo do krve. Hladina hormonů je stálá, popisují výrobci svůj preparát.

Prezident České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák řekl, že dávkování hormonů při užití kroužku není nižší než při užití jiných druhů antikoncepce. "Rozdíl je pouze v jiné cestě vstřebávání účinných látek," zdůraznil.

Dodal, že žádné z moderních typů pilulek nemají vliv na játra. Jaterní testy žen s pilulkami a bez nich jsou podle něj totožné. Výhodu kroužku vidí v tom, že žena nemusí myslet na antikoncepci denně. Zároveň se ale domnívá, že Češky jsou konzervativní, a tak nepředpokládá, že nový preparát osloví většinu žen.

,