Transplantaci srdce musel nařídit soud

- Z rozhodnutí britského Nejvyššího soudu se musela proti své vůli podrobit transplantaci srdce patnáctiletá dívka, která odmítala přijmout cizí orgán do svého těla.
Dívku M, jak je pacientka vzhledem ke svému nízkému věku na veřejnosti označována, postihla v květnu zástava srdce a navzdory lékařské péči se minulý týden ocitla v ohrožení života. Podle lékařů neměla před sebou více než týden života, i když před několika týdny překypovala zdravím, ráda hrála fotbal a plavala.

Lékaři v nemocnici v severoanglickém Newcastlu požadovali okamžitou transplantaci srdce, dívka M to však odmítala z obav, že po výměně srdce se stane jiným člověkem. Kratičký život s vlastním srdcem měl pro ni větší cenu než žít dlouho s cizím orgánem.

"Smrt je konečná. Nechci zemřít. Raději však zemřu, než abych se podrobila transplantaci a měla srdce někoho jiného. Raději zemřu v 15 letech se svým vlastním srdcem," svěřila se dívka před operací. Na jejím přesvědčení nic nezměnilo ani naléhání matky, která s lékařským zákrokem souhlasila.

Lékaři se ocitli před dilematem, zda mají zachránit lidský život i za cenu, že pacientka se s tím možná psychicky nikdy nevyrovná a bude jim vyčítat, že jí cizí srdce vnutili. Obrátili se proto na Nejvyšší soud v Londýně a ten po zvážení veškerých možných rizik transplantaci nařídil.

Těsně před operací se dívku údajně nakonec podařilo přesvědčit, že výměna srdce je v dané situaci jediná správná věc. Operace byla úspěšná a podle mluvčí nemocnice se pacientka dobře zotavuje.

Pokud se v Británii neplnoletý pacient odmítne podrobit životně důležité operaci, mohou jeho rozhodnutí zvrátit rodiče nebo tak může učinit soud. U dospělých pacientů nemůže být proveden lékařský zákrok bez jejich souhlasu. Lékař by v opačném případě mohl být soudně stíhán.