V rámci vyšetření se užívá molekulárních metod, aby pomohly zjistit přesný typ onemocnění a zda jde o jejich dědičnou podobu. Ilustrační foto

V rámci vyšetření se užívá molekulárních metod, aby pomohly zjistit přesný typ onemocnění a zda jde o jejich dědičnou podobu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Thomayerova nemocnice otevřela revoluční laboratoř

Pražská fakultní Thomayerova nemocnice zahájila zkušební provoz laboratoře molekulární medicíny. Jako jediná u nás se bude specializovat zejména na zjišťování neurodegenerativních chorob. Mezi ně patří Alzheimerova nemoc, ale i dalších 90 typů chorob postihujících především starší lidi.

"Přibližně do roka by se laboratoř měla začít zabývat i některými skupinami onkologických nádorů," řekl primář patologie a Národní referenční laboratoře pro diagnostiku prionových onemocnění František Koukolík.

Od roku 2001 funguje v Thomayerově nemocnici laboratoř pro diagnostiku prionových onemocnění, mezi která patří například lidská podoba nemoci šílených krav.

V rámci vyšetření se užívá molekulárních metod, aby pomohly zjistit přesný typ onemocnění a zda jde o jejich dědičnou podobu.

Existuje také velký počet neurodegenerativních nemocí, které se prionovým chorobám podobají. Mnohé z nich se dědí. Jejich diagnostika a vzájemné rozšiřování také vyžaduje použití molekulárních metod.

Široké využití
Podle ředitele nemocnice Petra Malého lze podobné metody využít i pro diagnostiku zhoubných nádorů, rozpoznání vrozených vad nebo některých infekčních, imunologických i krevních onemocnění.

Z původní laboratoře tak zhruba za dvacet milionů korun vyrostla nejmodernější laboratoř molekulární medicíny pro patologii, biochemii, hematologii, imunologii a genetiku.

Včasná diagnostika některých genetických vad v rodinách může podle Petra Malého znamenat úsporu až desítky milionů korun u jednoho člověka. A platí to i pro včasnou diagnostiku některých onkologických nebo hematologických onemocnění.

"Cesta k využívání molekulárních metod je srovnatelná například se zavedením antibiotik v léčbě," zdůraznil Malý.

Náklady na zřízení takto specializovaných laboratoří se s největší pravděpodobností vrátí ve velmi krátké době.

Už dnes dosahují podobná pracoviště zisku téměř 42 milionů korun ročně, což je výše celé investice do projektu v Thomayerově nemocnici.

,