Ona
Nejdůležitější ze všeho je u dětského kartáčku tvrdost vláken. Měla by být měkká, případně ultra měkká (ilustrační foto).

Nejdůležitější ze všeho je u dětského kartáčku tvrdost vláken. Měla by být měkká, případně ultra měkká (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Test dětských zubních kartáčků: i levné mohou být dobré

  • 21
Také máte pocit, že za více peněz dostanete výrobek vyšší kvality? Test MF DNES ukázal, že se na takové uvažování nemůžete spolehnout vždycky. V případě zubních kartáčků se ani těch nejlevnějších výrobců bát nemusíte. Nejlacinější kartáček Spokar, který jsme do testu vybrali, skončil přesně v polovině se známkou 2,2. A nechal za sebou výrobky, které o desítky korun více.

Ani Curaprox, který skončil na prvním místě, si však nezasloužil čistou jedničku, ale jen 1,3. Tvarování rukojeti není dokonalé a příliš komplikované je také značení tvrdosti vláken.

Oproti klasickému označení, zda jde o měkký či střední kartáček, najdete na tomto obalu údaje o počtu štětin a jejich šíři.

Nebezpečí pro dětské dásně

Test MF DNES odhalil, že koupit si na základě údajů na obalu správný kartáček, je téměř nemožné. I když se budete řídit radami odborníků a vybírat budete jen mezi kartáčky s označením měkký nebo také ultra měkký (často najdete také označení soft nebo ultra soft), můžete si domů odnést nástroj, který dásním vašeho dítka spíše ublíží.

Jak má vypadat správný kartáček?

Štětinky kartáčku by měly být měkké a husté. Zastřiženy mají být rovně a jejich konce by měly být zaoblené. Ideální je menší pracovní plocha, pro dítě mezi třetím a šestým rokem kolem dvou centimetrů. Vhodná je rukojeť z neklouzavého materiálu, bez zbytečných hrotů a výstupků. Dobré je, pokud rukojeť trošku pruží, neměla by být úplně tvrdá. Ani vítěz testu, kartáček Curaprox, však není podle porotců ideální. Body ztratil za tvar rukojeti.

"Tyto kartáčky by poškrábaly i desku stolu, natož pak dětskou dáseň," komentovala lékařka Erika Lenčová z Ústavu klinické a experimentální stomatologie kartáčky, na jejichž obalu jsme našli označení soft. Jednalo se o kartáčky firmy Rebicek a Cleene. Tvrdost vláken byla obecně tím nejvážnějším pochybením u většiny vybraných kartáčků.

Problém s ní měl i kartáček s populární kočičkou na obalu, který stojí téměř 70 korun. "Kartáčky Hello Kitty vyrábí firma Dr. Fresh z USA, která je předním výrobcem nejprodávanějších zubních kartáčků pro děti na americkém trhu, jsou schválené k použití od americké a britské dentální asociace," obhajuje Martin Pistora z firmy VitalCare, která kartáčky v Česku distribuuje.

"Dětská dáseň je citlivá, zuby navíc čistí rodiče, kteří mohou i více přitlačit. Pak jsou tvrdší vlákna skutečně nebezpečná," míní lékařka Adéla Planerová ze Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK.

Informace na obalu chybí

Problém je však v tom, že na zabalený kartáček si sáhnout nemůžete. Nakupování kartáčků se tak přehoupne spíše do roviny pokus omyl. Problém také je, že měkkost laik jen stěží pozná. Pokud si nejste vůbec jisti, raději vezměte kartáček s sebou na preventivní prohlídku, lékař vám poradí.

Test dětských zubních kartáčků ZDE

Nepřesné informace o tuhosti vláken nejsou jediným problémem obalů. Často na nich totiž nenajdete žádné podstatné informace. Ani to, zda je kartáček měkký, ani přesnou věkovou kategorii, pro kterou je kartáček určen. Přitom obojí je velmi důležité. Předškolní dítě ve věku mezi pátým a šestým rokem potřebuje o něco větší pracovní část než tříleté dítě.

Nejdůležitější? Vlákna i rukojeť

Jak by měl ideální kartáček vypadat? Nejdůležitější ze všeho je tvrdost vláken. Pro dětské zuby je vhodné, aby byla vlákna skutečně měkká, případně ultra měkká. Pokud zvolíte druhou variantu, musíte však čištění věnovat dvakrát až třikrát tolik času, než když používáte kartáček s označením soft.

"Ultra softy jsou příliš měkké, zuby by se takovým kartáčkem měly čistit až deset minut. Hodí se spíše pro lidi, kteří mají třeba po operaci dásní nebo pro příliš citlivé děti," radí Planerová. S klasickým měkkým kartáčkem by se zuby měly čistit zhruba tři minuty.

Vedle tvrdosti vláken je podstatné sledovat také jejich hustotu. Čím více štětinek, tím lépe. Všímat byste si měli také zaoblení vláken. Běžným pohledem však stěží poznáte, zda jsou správně zakulacena. Pokud však budou štětinky působit příliš "ostře", sáhněte raději po jiném kartáčku.

Tyto vlastnosti ocenili porotci na výherci našeho testu. Kartáček Curaprox vyhovoval jak velikostí pracovní části, tak hustotou vláken i jejich zaoblením. Pro některé porotce však byla vlákna příliš měkká. Vzhledem k tomu, že je hustota vláken tak velká, přílišná měkkost prý není na škodu.

Neklouzavá rukojeť

Podstatná je také velikost pracovní části. Ta by měla být kolem dvou centimetrů. "Pokud si nechcete na nákupy nosit metr, postačí, když si budete pamatovat, že pracovní část by měla pokrýt jeden a půl zubu," radí zubař Jan Špillar z pražského dentálního centra Podkovka.

V našem testu toto kritérium splňovaly až na výjimky všechny kartáčky. Vedle pracovní části sledujte také rukojeť. Čím méně hrotů, výstupků a ozdob na ní bude, tím lépe.

K lepšímu vyčištění zubů může pomoci také pružnost rukojeti. Nejlepší je zlatá střední cesta, tedy rukojeť, která pruží "tak trochu". Pokud totiž pruží příliš, nemůžete do zubů ani trošku zatlačit, pokud zase vůbec, špatně se dostanete na čištění zadních zoubků. Jako příliš tvrdý ohodnotili porotci například kartáček TePe, pro přílišnou ohebnost sebrali body Aquafreshi.

Výrobce zubních kartáčků nemá při vytváření zcela volnou ruku. Musí se řídit tím, co mu nařizuje technická norma. Tyto požadavky jsou spíše minimální a zajišťují například, že nejsou použity hmoty, které by byly zdraví škodlivé. Norma se však vůbec nezabývá tím, z jakého materiálu má být rukojeť.

"Pro pohodlné čištění je přitom mnohem důležitější sáhnout po kartáčku, který po namočení neklouže," doporučuje vedoucí oddělení epidemiologie a prevence Ústavu klinické a experimentální stomatologie profesor Zdeněk Broukal.

Ostatní je na výrobci a nikdo jeho práci už dále nekontroluje. Většina zubních kartáčků totiž ani nemusí být registrována.