Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tenká čára = nízké sebevědomí. A co ještě vyčtete z dětské kresby?

  10:26aktualizováno  10:26
První obrázky našich dětí většina z nás pečlivě chrání a uschováváme coby rodinné stříbro. Co na tom, že maminku tam představuje chumel čar nakulato a tatínka chumel čar našišato? Dětská kresba má však mnohem širší význam.
Podle toho, jak a co děti kreslí, se můžeme dozvědět, co se

Podle toho, jak a co děti kreslí, se můžeme dozvědět, co se | foto: Profimedia.cz

Mnozí psychologové dávají například do souvislosti první dětské "čmáranice" s prvními krůčky, obojí zpravidla přichází do dvou let věku. A stejně jako se vám konečně vzpřímený potomek bude nadšeně rozebíhat do všech koutů bytu, nastane divoké pré i pastelkou po papíru.

Dítě nadšeně čmárá všemi směry, aniž by tužku vůbec aspoň na chvíli zvedlo. Podle odborníků bývá již toto stadium velmi důležité a může leccos odhalit z povahy malých autorů. Ti spokojenější například kreslí silné čáry a snaží se jimi pokrýt co nejvíce místa, zatímco ti zatím nevyrovnaní tužku brzy odhodí.

Obrázek jako komunikační prostředek

"Kresba dítěte vyjadřuje v mnoha směrech jeho prožitky ve vnitřním světě," tvrdí psycholožka Ilona Špaňhelová. "Často se jejím prostřednictvím dozvídáme, co dítě nejvíc baví, co má rádo, co všechno se odehrává v jeho fantazii, z čeho má radost, z čeho má strach, jak vidí svoji rodinu…"

Zkrátka malování je skvělý komunikační prostředek: kresba může pomoci, cítí-li dítě něco, co neumí vyjádřit, ale je též jazykem, který dítě používá, i když už bez problémů hovoří či píše.

Dětské malůvky tak často hrají důležitou roli při psychologických vyšetřeních a "diagnostice" z kresbiček se věnuje řada odborných příruček.

Vezměme si například jen už tu zmiňovanou čáru, co všechno dokáže podle některých znalců prokázat. Dítě, kterému chybí sebedůvěra, je ustrašené a má zábrany, kreslí tenké, lehce naznačené čáry, obrázek často předělává a někdy si pomáhá pravítkem. Oproti tomu silné čáry, dokonce až trhající papír, kreslí děti se sklonem k agresivitě. Vyrovnané děti obvykle mívají sílu čáry pod kontrolou. Kresbička často přeškrtávaná a gumovaná může poukazovat na autorovu nízkou sebedůvěru nebo snahu potlačit to, co by mohlo vyjít najevo.

Co prozradí dům?

Obrázek domu patří tradičně k nejčastějším dětským výtvorům. Jeho kresba nám prý také může napovědět mnoho o osobnosti a charakteru dítěte. Ať již tomu uvěříme či ne, někteří odborníci si myslí následující:

Co prozradí obrázek postavy?

  • Hlava - příliš velké hlavy, které malují starší děti, mohou být patologickým příznakem. Výrazně malé hlavy často kreslí dětí depresivní a ty se sklonem nepřikládat důležitost vlastní osobě či trpící pocitem méněcennosti.
  • Uši - dítě, které touží po vědění, je kreslí velké.
  • Ústa - postavy bez úst svědčí o neschopnosti komunikovat, může se za nimi ale také skrývat něco, o čem se nemluví nebo nesmí mluvit.
  • Nahota - kreslí-li dítě nahé postavy do sedmi let, je to zcela normální. Od deseti už by ale měly být postavy oblečené.
  • Teplé šaty - v sobě podle některých odborníků skrývají zvláštní význam - představují nutnost chránit se před citovým chladem. Dítě, které kreslí samo sebe ve větším množství teplých šatů, může být depresivní a cítit se nemilované.

Je-li dům umístěný uprostřed výkresu, má otevřená okna a několik dveří, vypovídá o autorovi živém a otevřeném. Je-li však dům malý s malinkými či zcela chybějícími okny a větší část papíru je nevyužitá, může to poukazovat na určitý problém: mezi šestým až osmým rokem nesmělost a připoutanost k matce, u starších dětí pak pocit méněcennosti a osamění, v pubertě uzavřenost a citlivost.

Pokrývá-li dům naopak celý papír, dokonce tak, že se tam některé jeho části ani nevejdou, je podle odborníků velmi pravděpodobné, že malý kreslíř touží po projevech lásky. Domy připomínající zámky vyjadřují touhu po ideálu, domy nehezké až odpudivé mohou psychology přivést k myšlence, že se dítě cítí pod nátlakem rodiny a touží po větší svobodě. V každém věku pak je osamělý, nepřístupný dům bez dveří či obehnaný příliš vysokým plotem znakem nezdaru a prohry.

Tajemství ukryté ve větvích

Mnohé dokáže vypovědět i kresba stromu. Podle grafologa Maxe Pulvera symbolizuje levá část papíru minulost, egoismus a pouto k matce, pravá strana pokrok, altruismus a pouto k otci. Vyplývá z toho například, že dítě, které nakreslí strom na pravou stranu papíru, je orientováno k pokroku a má dobrý vztah k otci. Nakreslí-li však strom výrazně vlevo, směřuje spíš k egoismu, strachu z budoucnosti a připoutanosti k matce.

Každé poškození kmene nebo větví je známkou nějakého traumatu v minulosti. Čím výše na kmeni se nalézá, tím kratší doba od něj uplynula. Strom široký dole ukazuje na materiálně založené dítě. Směřuje-li naopak strom především nahoru, dítě bude založené duchovně a mysticky. Co vy na to?

Černá může být i dobrá

Tradičně širokou vypovídající hodnotu mívají barvy a jejich používání. Bývá obvyklé, že jasné, teplé barvy svědčí o vyrovnanosti, zatímco tmavé barvy ukazují na tendenci ke smutku, úzkosti, případně na odpor k někomu nebo něčemu. Výrazná převaha bledých odstínů pak může poukazovat na citovou nevyrovnanost či špatný zdravotní stav.

Extrovert používá mnoho barev, zatímco introvert nebo člověk se zábranami se omezuje na jednu či dvě barvy. Depresivní osoby malují ve smutných, ponurých odstínech. Děti trpící depresí mají ve svých obrázcích nejen značné množství tmavých barev, ale jejich kresby bývají podle psychologů často malé a většinou umístěné na papíru vlevo dole.

"Někdy se v kresbě opravdu odráží psychický stav dítěte," doplňuje Ilona Špaňhelová. "Je důležité, aby rodič či odborník, který se dostává do kontaktu s dítětem, znal všechny okolnosti, které se týkají života dítěte. Například čtyřleté dítě, které maluje všechno černě, může být velmi pozitivně naladěné, směje se, má se dobře a vyrůstá v harmonickém prostředí. Kreslí černě třeba jen proto, že je dominantní typ a chce, aby jeho obrázky všichni dobře viděli…"

Autoři:
Nejčtenější

Tajemství dlouhých vlasů: burákové máslo
Američanka má dlouhé vlasy až ke kotníkům. Díky arašídovému máslu

Na obdivné pohledy na ulicích je už zvyklá. Má totiž dlouhé vlasy téměř až na zem. Lidé ji přirovnávají k pohádkové postavě z Disneyho filmů. Američanka tvrdí,...  celý článek

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jedni rodiče byli chudí, druzí zločinci. Ujali jsme se jejich dětí

Každé dítě si zaslouží lásku a potřebuje vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. A pokud biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé s velkým srdcem,...  celý článek

Páteční magazín Rodina MF DNES vychází 25. srpna 2017
Teď se najím a mám tři kila nahoře, shodují se sestry Bendovy

Dřív se praly, dnes si sestry Bendovy denně volají. Kromě dětí řeší i kilogramy navíc a cvičení, prozradily v rozhovoru pro Rodinu DNES.   celý článek

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Lázně pro miminka ve španělském Madridu
Lázně pro vyčerpané matky s dětmi? V zahraničí to jde už s novorozencem

Nejčastější stížnost matek? Věčný boj s pocity únavy a vyčerpání. Právě proto se již nespočet zahraničích lázní rozhodlo nabízet matkám s dětmi společný pobyt,...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky
Konturování krok za krokem: Dodejte svému obličeji výraznější křivky

Líčení nabízí spoustu návodů, rafinovaných tipů a triků, díky kterým můžete zásadně změnit rysy v obličeji a jednou z ta... celý článek

Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran
Rozhovor s Vítězslavem Ivičičem: Nikdo nechce číst, že je buran

Člověk, který vybočuje nejen svým osobitým stylem, ale také svými kritickými názory.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.