Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Tajemství dlouhověkosti a štíhlé postavy: zelený čaj, sója a zelenina

  • 73
Dlouhověkost, štíhlost a zdraví charakterizují obyvatele japonského ostrova Okinawa. Podle vědců za tímto úspěchem stojí hlavně jejich strava, která je založena na konzumaci sóji, ryb a hnědé rýže.

Tajemství dlouhověkosti a štíhlé linie Okinawanů je podle vědců ukryto v jejich jídelníčku. Kromě striktního výběru potravin je kladen důraz i na nízký příjem energie, který nepřesahuje 1 400 kcal, což je v přepočtu zhruba 5 800 kJ.

Dle slov odborníků se tato hodnota v našich podmínkách doporučuje ženám, které chtějí hubnout. "Pro středně aktivní ženu zní doporučení kolem 8 000 kJ denně. Pokud by někdo, kdo přijímá denně kolem 8 000 kJ, začal jíst okolo 6 000 kJ, měl by teoreticky hubnout cca 0,5-1 kg týdně," říká Jana Divoká z poradny Stop obezitě.

Vědci zkoumáním okinawské stravy sestavili jakýsi žebříček potravin, který by byl možný napodobit na celém světě. I přes velmi nízký kalorický přísun Okinawanů, je jejich strava vyvážená a lidé rozhodně nehladoví.

Nejvíce konzumovanou potravinou je sója a zelenina, dále mořské plody, ryby, hnědá rýže a sůl je nahrazena čerstvými bylinkami. Ve velkém objemu pijí zelený čaj. Absolutní tabu jsou smažené a tučné potraviny, bílé pečivo a sladkosti.

Ačkoli o pozitivním vlivu na naše zdraví nemůže být u výše zmiňovaných potravin pochyb, kompletní změna jídelníčku nám výrazně na dlouhověkosti nepřidá.

"Dlouhověkost je daná z valné většiny geneticky, ale i geny jsou ovlivněny dlouholetým způsobem života dané populace. Strava a způsob života však určitě k dlouhověkosti přispívá, obzvláště ta z Okinawy. Obsahuje dostatek bílkovin, málo soli, ale dostatek vlákniny a hlavně pozitivně působících látek například antioxidantů či esenciálních mastných kyselin," vyjadřuje se k jídelníčku Okinawanů Jana Divoká.

Stejně tak i nutriční terapeutka a členka Fóra zdravé výživy Věra Boháčová říká, že strava, spolu s pohybem a duševní rovnováhou, může ovlivnit to, jakého věku se dožijeme.

"Naše zdraví ovlivňují potraviny pouze v kontextu celodenního jídelníčku. Pokud jsou výše uvedené potraviny zařazeny do pestré a vyvážené stravy, můžeme říci, že taková strava má pozitivní vliv na naše zdraví. Na počet let našeho života má však vliv i řada dalších faktorů, které nemůžeme opomíjet."

Nepřejímejme stravu jiných národů

Podle odborníků není pro lidský organismus příliš vhodné přejímat kompletní jídelníček jiných kultur. Důvodem je fakt, že jsme zvyklí a přizpůsobeni na jinou stravu.

"Striktní dodržování některých zcela kulturně odlišných stravovacích systémů nemusí vždy být tím pravým, ale můžeme se jím inspirovat. Zejména v příjmu ryb a mořských plodů, kterých máme v jídelníčku nedostatek, nebo nízkým obsahem soli. Postavit však jídelníček pouze na rybím mase není pro Čecha vhodné, protože potřebujeme i další bílkovinné zdroje, na které jsme zvyklí - další druhy masa nebo mléčné výrobky," radí Jana Divoká.

Obecně se tedy odborníci na výživu shodují v tom, že záleží na tom, kolik dané potraviny konzumujeme a jak vypadá zbytek našeho jídelníčku.

"Ryby a mořské plody jsou ceněné díky obsahu prospěšných vícenenasycených mastných kyselin, které mají příznivý vliv na náš organizmus. Zelený čaj může být vhodnou součástí pitného režimu. Sója patří mezi zdroje kvalitních rostlinných bílkovin, rýže mezi vhodné sacharidové potraviny," jmenuje vhodné potraviny nutriční terapeutka Věra Boháčová, která dále dává důraz na dostatek příjmu ovoce a zeleniny, mléčných výrobků a kvalitních tuků rostlinného původu – rostlinných olejů a výrobků z nich vyrobených, například margarínů.

Dlouhověkosti nedosáhneme jen stravou

Na dlouhověkost má kromě stravy vliv i prostředí, ve kterém žijeme. Okinawné, oproti Evropanům, žijí více v souladu s přírodou, nemají tolik stresu a jejich prostředí je jednoznačně zdravější.

Velký důraz je v okinawské stravě kladen důraz na zelený čaj, který je vynikajícím zdrojem antioxidantů. Říká se, že šálek zeleného čaje denně je výbornou prevencí proti rakovině, zlepšuje sexuální aktivitu a působí proti stárnutí. Podle slov Jany Divoké jsou některé jeho účinné látky zkoumány z hlediska pozitivního vlivu na snižování nadváhy, respektive zefektivnění metabolismu tuků.

"Nemůžeme si ale myslet, že jen pitím zeleného čaje budeme hubnout. Žádný doplněk stravy není tak účinný, abychom se při jeho užívání mohli svévolně přejídat," upozorňuje poradkyně ze Stop obezitě.

Stejný názor má i nutriční terapeutka Věra Boháčová, která tvrdí, že zelený čaj sám o sobě hubnutí nezajistí. Může být však vhodnou součástí pitného režimu, který je nejen při redukci váhy velmi důležitý.

"Zelený čaj díky obsahu kofeinu působí jako stimulant, obsahuje látky, které v našem organismu působí jako antioxidanty a tím se může spolupodílet na prevenci řady onemocnění. Fluoridy v něm obsažené mají antibakteriální účinky a mohou se tak podílet na ochraně proti zubnímu kazu," pozitivně hodnotí zelený čaj Boháčová.

Zelený čaj je nejúčinnější v podobě kvalitních, nefermentovaných čajových lístků, ze kterých se připravují dva až tři nálevy, které se liší nejen chuťově, ale i obsahem účinných látek. V prvním nálevu je právě nejvyšší podíl antioxidačních látek, ve druhém povzbuzujících a ve třetím nejvíce hořkých a svíravých látek, povzbuzujících vylučování trávicích šťáv a upravujících trávení.