Při práci na počítači je často přední strana zápěstí vystavována tlaku.

Při práci na počítači je často přední strana zápěstí vystavována tlaku. | foto: Roman Všetečka, Technet.cz

Syndrom karpálního tunelu

  • 8
Karpální tunel je průchod na přední straně zápěstí mezi kostmi, krytý plochým vazem, kterým prochází nerv a šlachy svalů ruky.

Příčina
Pokud je přední strana zápěstí často vystavována tlaku, např. při práci na počítači či psacím stroji, vaz kryjící karpální tunel zbytní a začne nerv utlačovat, což se projeví změnou funkce nervu.

Projevy
Cestou výše zmíněného nervu se do mozku dostávají informace z receptorů v kůži palce, ukazováku, prostředníčku a poloviny prsteníčku, jde o pocity dotykové, hmatové, bolestivé a další. Dále tento nerv ovládá svaly palce. Pokud je utlačen, začne postižená osoba pociťovat nepříjemné pocity, které se objevují hlavně v noci. Jedná se o pocit mravenčení či brnění ve zmiňovaných prstech, postižený může pociťovat i bolest a oslabení svalů ruky. Tyto nepříjemné vjemy se mohou šířit na předloktí.

Pokud je zahájena včasná léčba, mohou tyto potíže do několika měsíců ustoupit. Avšak chronický průběh onemocnění trvá roky a není dosaženo úplného vymizení příznaků.

Domácí lékař

Léčba
Změna životního stylu: méně monotónně prováděných pohybů, více protahování a procvičování zápěstí.
Imobilizace: znehybnění ruky v zápěstí pomocí dlahy, a to zejména během noci, kdy se nejvíce vyskytují nepříjemné pocity. Nerv má tak šanci během znehybnění v neutrální poloze regenerovat a sníží se výskyt mravenčení.
Léky: protizánětlivé léky a injekce kortizonu do zápěstí ke zmírnění otoku.
Chirurgický zákrok: pokud nepomáhá konzervativní léčba, chirurg uvolní vaz, který nerv utlačuje, čímž dochází ke zmírnění bolestivých příznaků a nerv může regenerovat.
 
Prevence
Spěte s narovnaným zápěstím či jej znehybněte pomocí dlahy. Mějte zápěstí při práci s nástroji narovnané. Vyhněte se opakujícímu se ohýbání a narovnávání zápěstí. Provádějte cvičení, které vaše zápěstí posílí a protáhne.