Sůl je nezbytná pro naše tělo

Sůl je nezbytná pro naše tělo

Sůl škodí i prospívá

Pod pojmem sůl se skrývá chemická sloučenina, chlorid sodný. V přírodě ji nalezneme jako nerost halit - sůl kamennou. Vzhledem k tomu, že je vysoce rozpustná ve vodě, většina se nachází v mořské vodě. V jednom litru byste rozpustili skoro 360 gramů soli. V lidském těle je hlavní součástí krve a lymfy.


Pro potravinářské využití se získává sůl několika způsoby. Těžbou v solných dolech, ze slané vody pomocí odpařovacích zařízení a nebo méně náročným odpařováním mořské vody na slunci.

Sůl prospěšná

Chlorid sodný má velmi důležitou úlohu v regulaci vody a při látkových výměnách. V ledvinách se podílí na mechanismech zpětného vstřebávání vody.

Sodík hraje roli při přenosu signálů ze svalů a nervů, najdeme ho i jako stavební část kostí. Hlavní cukr, glukóza, se v tenkém střevě vrací zpět do oběhu za pomoci sodíku.

Chlorid je součástí kyseliny chlorovodíková, která v našem žaludku začíná trávení bílkovin.

Sůl škodlivá

Právě díky zadržování vody v těle se doporučuje snížit množství přijímané soli pacientům, kteří trpí vysokým krevním tlakem. Tím se zvyšuje riziko výskytu onemocnění cév.

Při nadměrném příjmu soli se mohou poškodit ledviny a játra, protože tělo už nezvládá všechnu nepotřebnou sůl vyloučit.

Dokonce i nadváha u některých lidí, může být způsobena zadržováním vody

Sůl vylučovaná

Mnoho tělesných tekutin obsahuje sůl. Vylučuje se samozřejmě močí a stolicí, jinou cestou je pot. Ten může při extrémním pocení obsahovat až 1 gram sodíku na 1 litr! I v slzách najdeme chlorid sodný, proto je oblíbené u básníků použití " slzy slané".

Sůl přijímaná

 

100 g mg soli
bílé pečivo 1234
sýr 1143
mléko 140
šunka 3556
těstoviny 902