Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Stručný průvodce uměním Feng-Šuej

  19:10aktualizováno  19:10
Předměty a doplňky, vybrané podle pravidel Feng-Šuej, mohou výrazně zlepšit prostředí, ve kterém žijete. Jsou totiž schopné vaše okolí ozdravit a dodat mu obnovenou energii (čchi), která ovlivňuje pozitivní změny ve vašem osobním životě.

Feng-Šuej má v bytě navodit harmonii mezi přírodou a živými bytostmi | foto: www.faiyo.cz

Například některé mince, barvy a zvířata vytvářejí energii čchi, která přináší prosperitu a uzdravení; krystaly a zrcadla vytvářejí vizuální pohyb čchi; větrné zvonkohry, krystaly, fontánky a speciální druhy hudby tvoří slyšitelnou energii čchi; stromy, rostliny a květiny zase vytvářejí čchi života a růstu.

Již několik tisíc let používají Číňané filozofii Feng-Šuej k vytváření příznivého proudění energie ve svém okolí. Název Feng-Šuej je možné doslova přeložit jako "vítr a voda". Jeho význam je také chápán jako harmonie mezi přírodou a živými bytostmi. Feng-Šuej využívá jemného proudění všeobecné životní energie ke zlepšení našeho života. Vylepšete svůj životní prostor a vytvořte harmonii, blahobyt a tělesnou i duševní pohodu pro sebe i svou rodinu.

Jednou z nejsnazších metod, které se používají k zjišťování Feng-Šuej konkrétního prostředí, je Pa-Kua - osmiúhlá mapa či tabulka, jenž obsahuje symboly I-ching prastarého traktátu, na kterém je Feng-Šuej založeno. Tyto symboly se vztahují ke všem oblastem a aspektům našeho života a jsou rozděleny do kategorií: sláva, partnerské vztahy/manželství, děti/tvořivost, nápomocní lidé/cestování, kariéra, vnitřní vědění, rodina/předkové/zdraví a bohatství/požehnání.

Feng-Šuej nabízí pomoc při nápravě nepříznivých situací. V takové situaci by pomohla například rostlina s okrouhlými listy, zavěšený krystal, větrná zvonkohra nebo použití modré či zelené barvy (barvy přinášející bohatství/požehnání). Pokud se rozhodnete použít rostlinu s okrouhlými listy v květináči, můžete rovněž pod květináč umístit šest nebo osm zlatých mincí, zabalených do červeného obalu, jako symbol růstu vašich peněz. Není ovšem nutné využívat všechny tyto pomocné prostředky najednou, záleží pouze na vašich individuálních potřebách a estetickém cítění, který z nich si vyberete jako nejvhodnější pro zlepšení vašeho životního prostoru.

Při používání pomůcek Feng-Šuej je důležité, aby předměty byly co možná nejvhodnější a pečlivě vybrané pro daný prostor, ať už se jedná o dům či kancelář. Feng-Šuej má totiž pozvednout a zlepšit všechny aspekty a oblasti našeho života a prostředí a vytvořit tak svět, který bude více v rovnováze.

Feng-Šuej má v bytě navodit harmonii mezi přírodou a živými bytostmi

Feng-Šuej tipy pro váš domov

1) Před vchodem do vašeho obydlí by se neměly povalovat žádné boty či pantofle. Je-li to možné, ukliďte je pryč. Nechte prostor v okolí vašeho hlavního vchodu volný a prázdný. Energie čchi vane s větrem a spolu s pachem bot a přezůvek přináší do domu nemoci. Čchi potom proudí vaším domem a hledá vodu, ve které by zůstala. Pokud ale v domě není fontánka či akvárium, rozptýlí energii čchi vítr.

2) Ve vaší ložnici by neměla být televize: pokud se zvyku sledovat televizi nemůžete vzdát, zakryjte po skončení televizi plastovým ubrusem. Pozor, ubrus musí být plastový, nikoli obyčejný látkový.

3) Nikdy si nevěšte zrcadlo naproti nebo vedle své postele. Zrcadlo naproti posteli může přitáhnout třetí osobu do vašeho partnerského vztahu. Proto není dobré umísťovat zrcadla v oblasti, na které vám záleží, a především ne v ložnici.

4) Pořiďte si domů malou vodní fontánku a umístěte ji do oblasti příznivé pro hodnoty, na které chcete ve svém životě dát důraz.

5) Máte-li ve svém obydlí akvárium, buďte opatrní.  Správně umístěné akvárium k vám může přitáhnout větší bohatství, neboť tím klepete na dveře "skrýše božského vodního draka". Špatné klepání vám ovšem může přinést soudní pře, bankrot, stres v práci, potíže a problémy. Pokud jste něco takového zaznamenali v průběhu čtyř měsíců po umístění akvária na dané místo, přesuňte jej jinam.

6) Dejte si pozor, aby sporák ve vaší kuchyni nikdy nebyl naproti ledničce, myčce, dřezu či toaletě. Střet ohně a vody způsobuje rozepře mezi členy rodiny.

7) Snažte se zajistit, aby vaše děti nikdy nespaly na matracích na podlaze. Ano, malé děti díky tomu nespadnou z postele, ale také jim to přináší častější nemoci. Důvodem je fakt, že energie čchi nemůže proudit pod postelí. Aby dítě bylo zdravé, energie čchi by měla proudit nejlépe kolem celé matrace, na které váš potomek spí.

8) Je důležité, aby za dětským psacím stolem byla pevná zeď. Vaše dítě tak bude mít oporu za zády při psaní a vydrží sedět a učit se déle. Pokud by zeď za zády nemělo, bude se pravděpodobně učit sotva půl hodiny a pak začne pobíhat kolem. Přemístěte proto vhodně jeho psací stůl.

9) Nenechte své děti spát na palandách, i kdyby to znamenalo úsporu místa. Dítě spící na spodní palandě totiž nemá přísun "čerstvé" energie čchi, což může oslabit jeho zdraví. Pokud vám ovšem stísněný prostor nedává na výběr, sledujte pozorně zdraví dítěte a případně poblíž zavěste větrnou zvonkohru se šesti tyčinkami nebo skleněnou kouli, které dokážou rozbít "zatuchlou" čchi v okolí postele.

10) Pokud toužíte po kvalitním odpočinku, vaše postel by měla stát u pevné zdi. Pevná zeď vám dovolí spát hlubším spánkem, takže si lépe odpočinete a až se ráno probudíte, budete se cítit svěží a odpočatí. Zároveň se budete i lépe soustředit na práci.

11) Nad vaší postelí by nemělo být žádné trámoví. Trám nad hlavou způsobuje tlak na energii čchi, čímž se přenáší tlak i do vašeho života. Proto pod trám nedávejte žádný nábytek, nebo naopak srovnejte trámoví do samostatného patra. Pokud se tak rozhodnete, ujistěte se, že vzniklý prostor bude mít dostatečnou výšku.

12) Máte v práci velký stres? Může to způsobovat mramorový stolek ve vaší jídelně. Odstraňte mramorový stolek a vyměňte ho za dřevěný, jinak budete muset se svým stresem žít dál!

13) Jestli vaše dítě onemocní většinou ve svém pokoji, buď mu dejte pokoj jiný, nebo v něm jednoduše zavěste větrnou zvonkohru se šesti tyčinkami – kovový prvek rozbije veškeré zemské energie v místnosti. Pokud vzduch nevane dostatečně na to, aby zvonkohru rozpohyboval, budete na ni muset "hrát" sami a uvidíte pozitivní výsledky.

14) Nepořizujte si červenou sedací soupravu – červená barva reprezentuje ohnivý element. Pro Feng-Šuej některá místa prostě nemohou mít ve svém sektoru červenou, například oblast bohatství či některé další sektory podle konkrétní Feng-Šuej analýzy. Červená sedací souprava vnáší do vašeho života větší stres v práci, potíže a překážky.

15) Každý den alespoň na 20 minut otevřete okna ve své ložnici, aby dovnitř mohla proudit čerstvá energie čchi. Pokud totiž prospíte celou noc při "zatuchlé" čchi, jak můžete od života očekávat, že vám přinese více bohatství? Velké bohatství a štěstí, které můžete mít, stojí za mnohem víc než čas, který strávíte vyvětráním prachu.

Autor:
Nejčtenější

Osvěžující salát s rajčaty, okurkou a čerstvou mátou
Rajčata nejsou jen na špagety a na pizzu. Co s červeným nadělením?

Konec prázdnin je ve znamení dozrávajících červených plodů, které v sobě během slunečných dnů akumulovaly všechnu krásu a sladkost léta. Pokud jste propadli...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

ilustrační snímek
I po císařském řezu můžete porodit přirozeně

Většina žen po prodělání císařského řezu předpokládá, že i další děti budou muset přijít na svět s pomocí skalpelu. Lékaři však dnes dokážou velmi dobře...  celý článek

ilustrační snímek
Infantilizace: když adolescenti nechtějí dospět a dospělí si stále hrají

Možná jste si toho trendu už stihli všimnout. Mladí lidé se dnes do stárnutí nijak neženou a i po překročení třicítky si potrpí na hraní a „dětskou“ zábavu....  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

Další z rubriky

Praha 10. 8. 2017 Manolo Blahnik - výstava v Preciosa
Česká stopa Manolo Blahnika: křišťály, krajka a Formanovy filmy

Obuvnický mág Manolo Blahnik dorazil do Čech zahájit svoji retrospektivní výstavu The Art of Shoes a také uvést nový model střevíčků z české krajky. V budoucnu...  celý článek

Udržitelná móda je momentálně velké téma. Více se o ní můžete dozvědět v rámci...
Udržitelná móda na vzestupu. Vedle estetiky se prosazuje i ekologie

Slušivé střihy, zajímavé vzory a kvalitní materiály jsou pro většinu z nás hlavními kritérii, podle kterých si vybíráme oblečení. Stále častěji ale klademe...  celý článek

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní...
Modelky představily nejnovější kolekci návrhářky Vivienne Westwoodové

Zlatým hřebem 50. ročníku brněnského veletrhu módy Styl a Kabo se stala nedělní přehlídka Vivienne Westwoodové. Dámské a pánské modely z kolekce na podzim a...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu
První pomoc při vypadávání vlasů: Tabletky i přípravky pro bohatou hřívu

Zničehonic začínáte ztrácet svou jinak bohatou hřívu? Nepropadejte panice a podívejte se, jak vypadávání vlasů udělit st... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.