Ona

Statiny: léky na cholesterol i alzheimera

  • 2
Problému vysoké hladiny cholesterolu v současnosti čelí více než 25 milionů lidí za pomoci léků statinů. Ty blokují enzym, který umožňuje tvorbu cholesterolu v krvi, a tím snižují jeho hladinu v našem těle.

Cholesterol je látka tukové povahy nezbytná pro řadu životně důležitých funkcí, která je ve zdravém těle v dostatečném množství produkována v játrech.

Cholesterol je přítomen i v naší stravě, a to zejména v živočišných tucích. Jeho nadměrná spotřeba významně poškozuje zdraví zejména proto, že způsobuje zúžení cév. To často vede až k infarktu myokardu nebo k mozkové příhodě.

Podle vědeckého časopisu The Scientist se však nyní zdá, že nám statiny pomohou v boji i proti takovým onemocněním, jako je Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza či osteoporóza, a snad poslouží i při prevenci zhoubných onemocnění.

Pokud se nové výsledky potvrdí, budou tyto léky následovat známý aspirin, který výrazně rozšířil pole své působnosti a používá se nejen na teplotu a bolest hlavy. "Statiny určitě snižují výskyt mozkových příhod a brzdí i demenci," uvádí profesor Krithardies z univerzity v Sydney.

Vysoká hladina cholesterolu je rovněž rizikovým faktorem pro vznik Alzheimerovy nemoci. Podporuje totiž produkci toxického beta-amyloidu, který je klíčový pro vznik této zákeřné nemoci. Statiny ovlivňují i zánět, imunitní odpověď a asi hrají roli také u roztroušené sklerózy a osteoporózy.

Podle dosavadních studií zvyšuje vysoká hladina cholesterolu i pravděpodobnost vzniku nádorů. Užívání jakýchkoli léků na snížení hladiny cholesterolu v krvi tudíž snižuje riziko vzniku zhoubných onemocnění.

Dosavadní výsledky vypadají slibně a další dobrou zprávou je, že negativní vedlejší účinky těchto léků jsou vzácné. Pokud se vědcům a lékařům podaří potvrdit mimořádné účinky statinů, můžeme se dočkat doby, kdy budou přidávány do potravin podobně jako vitaminy.