Úsměv - profimedia.cz/corbis

Úsměv - profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Šťastní lidé jsou zdravější

Lidé, kteří jsou v každodenním životě šťastní, mají větší pravděpodobnost, že budou déle zdraví. Vyplývá to z nové studie britských vědců, o níž na svých internetových stránkách napsal časopis New Scientist.

Experti zjistili, že "šťastní" mají v těle více chemikálií, které jsou důležité pro dobrou funkci srdce, cév či pomáhají snižovat rizika vzniku nemocí, jakou je například cukrovka.

Dřívější výzkumy prokázaly, že deprese jsou v porovnání s "průměrnými" duševními stavy spojovány s větším počtem zdravotních potíží. Jen málo studií se však zaměřuje na vliv pozitivních nálad na lidské zdraví.

Nejlepší lék? Smích
"Naše studie ukazuje, že to, zda jsou lidé v běžném životě šťastní, či naopak, má patrně výrazný vliv na ukazatele biologických funkcí spojovaných s nemocemi," uvedla klinická psycholožka Jane Wardleová z londýnské University College, která byla jednou z členek týmu. "Smích je možná tím nejlepším lékem," dodala.

Vědci se zaměřili na skupinu 216 Londýňanů ve středním věku, kterým během dne mimo jiné třiatřicetkrát snímali tělesné funkce a dotazovali se jich na náladu. "Čím šťastnější byli, tím nižší byly úrovně kortizolu během dne," uvedla Wardleová.

Kortizol je stresový hormon. Když se v těle nachází v menším množství, je to obvykle spojováno s dobrým kardiovaskulárním systémem. Jeho větší množství naopak tělu škodí a přímo poškozuje například mozkové buňky.

Nedávné výzkumy rovněž ukázaly, že rovněž lidé s optimistickým přístupem k životu na tom bývají se zdravím lépe než rození pesimisté.

,