Stále svěží i v tropických vedrech | foto: iDNES.cz

Stále svěží i v tropických vedrech

  • 59
Z práce se vracíme domů po celodenním kolotoči, obtěžkáni nákupem a často unavení. Odér, který sami možná už ani nevnímáme, však může naše okolí snášet nelibě. A přitom řešení je tak snadné. Stačí použít vhodný přípravek proti pocení.


Jsou Češi voňavý národ?

Ptáte se, co je to za podivnou otázku? Bohužel je rozhodně na místě. Výsledky jednoho nedávného celoevropského průzkumu ukázaly, že spotřeba deodorantů a antiperspirantů se v České republice řadí mezí nejnižší v Evropě. Průměrný Čech spotřebuje ročně pouze jedno a půl balení, kdežto například běžný Angličan spotřebuje téměř pět balení ročně. Více prostředků proti pocení něž Češi používají i Maďaři a Poláci. Za naší spotřebou jsou už jen obyvatelé Rumunska a Ruska.

Z toho všeho plyne, že Češi používají deodoranty a antiperspiranty pouze příležitostně. Přitom použití je tak jednoduché, rychlé a účinné. A i když je pocení přirozená a důležitá věc, jeho projevy mohou být nepříjemné nejen pro nás samotné, ale také pro naše okolí.

Antiperspiranty jsou v dnešní době již šetrné k pokožce i k oblečení. Mají jemnou, lehkou vůni a nezanechávají bílé skvrny. Většina z nich neobsahuje alkohol a jsou dermatologicky testovány. Jsou vhodné i pro citlivou pokožku či po depilaci. Některé obsahují i vitamíny a mléčné proteiny. A většina slibuje účinnost po celý den.

Antiperspirant nebo deodorant

První tu byl deodorant. A to buď tuhý, krémový či ve spreji. Účinně bojuje s pachem, který je spojený s tělesným potem. Ale co s nevzhlednými skvrnami na oblečení a dalšími nepříjemnými problémy?  S řešením přišel až antiperspirant. Nečeká a zasahuje preventivně.

Deodorant
Obsahuje dezinfekční látky, které omezují množení bakterií a potlačují zápach. Působí krátkodobě a musí se používat několikrát denně.

Antiperspirant
Omezuje nejen tvorbu bakterií a zápach, ale přímo brání tvorbě potu na ošetřeném místě tím, že „zatahuje“ potní žlázy.

Pro oba způsoby boje s nežádoucím pocením platí jedno společné: prostředky nanášejte vždy na čistou a suchou pokožku. Deodorant můžete během dne použít vícekrát a nanášet ho opakovaně úměrně tomu jak se potíte, u antiperspirantů to ale neplatí.

 Fakta o pocení

*Potíme se už od narození, nejvíce v pubertě, nejméně ve stáří.

*Každý máme zhruba tři až čtyři miliony potních žláz.

*Potíme se šest krát nebo sedmkrát za minutu.

*V průměru každý vypotíme jeden litr potu denně, při zátěži to ale může být až deset litrů.

*Praváci se potí více v pravém podpaží, leváci v levém.

*Pot začíná zapáchat až v pubertě, kdy začínají fungovat apokrinní žlázy.

*Jen 50 000 potních žláz je v podpaží – překvapivě vyprodukují asi jen pouhé jedno procento celkového množství potu.

*Muži se potí v průměru o padesát procent více než ženy.

*U žen dosahuje množství potu za hodinu přibližně 180 ml, zatímco u mužů asi 250 ml.

*Mužské potní žlázy jsou mnohem aktivnější než ženské a zpravidla se u nich v podpaží nachází víc bakterií, které způsobují nepříjemný pocit.

*Muži se tedy nejen víc potí, ale jejich pot je i víc cítit.