Ona

Cvičení - (c) profiemedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Sportujete? Nezapomeňte hodně pít!

  • 8
Cvičíte často a hodně intenzivně? A pijete přitom dost? Pokud ne, jste sami proti sobě - žíznivý člověk je dříve unavený a navíc mu trvá déle, než se mu obnoví síly. Pozor na minerály: nesmí jich být moc ani málo.

Pijete dost? Nejlepší je voda - čtěte ZDE

Během intenzivní fyzické zátěže ztrácí člověk i dva či tři litry tekutin za hodinu.

Pokud je ztráta vyšší než dvě či tři procenta tělesné hmotnosti, už se to negativně projeví na výkonu, vysvětluje plzeňský sportovní lékař Jaroslav Novák.

A vyčísluje: například u maratonců někdy vídáme i ztrátu pěti až osmi procent. To u šedesátikilového člověka může představovat deficit čtyř litrů tekutin.

"Tam už hrozí životu nebezpečné selhání organismu z přehřátí. Pocení totiž patří mezi základní prostředky, kterými tělo udržuje teplotu. Pokud je v organismu málo tekutin, pocení se zastavuje a organismus se přehřívá," upozorňuje lékař.

A ještě jedno varování: podobnou ztrátu tekutin při sportu někteří lidé mylně vydávají za skutečné hubnutí.

Při cvičení pracují svaly intenzivněji. Uvolňují se z nich zásoby energie potřebné pro pohyb, stejně jako velké množství tepla, které je nutno z organismu odvést. Na teplo se mění čtyři pětiny energie a člověk si s ním poradí díky pocení.

"Tím však přichází o důležité minerály, nezbytné k udržení vyrovnaného vnitřního prostředí. Pocení způsobuje houstnutí krve a to má za následek zvýšení koncentrace některých iontů," vysvětluje odborník na výživu Pavel Suchánek.

"Proto lidem, kteří při sportování málo pijí, klesá objem krve a nakonec se zpomaluje cirkulace krve v ledvinách a srdci." Únava na sebe pak nenechá dlouho čekat.

Kolik a čeho vypít?
Otázkou zůstává, kolik toho vypít. "Schopnost vstřebat tekutiny z trávicího traktu je individuálně rozdílná, obvykle se doporučuje 6 až 12 decilitrů za hodinu v několika porcích," doplňuje Novák.

Co pít při sportu? Stačí nahlédnout do jakéhokoli sportovního centra, všude se nabízejí iontové nebo energetické nápoje, je však otázka, zda je potřebuje i průměrný rekreační sportovec.

Sportovní lékař Ladislav Pyšný doporučuje udělat si iontový nápoj vlastní: černý čaj se osladí a velmi mírně osolí, pije se vlažný.

"Po skončení výkonu však obvykle postačuje dodávka minerálů v potravě, kuchyňská sůl v polévkách a všech běžných potravinách, případně běžné minerální vody k doplnění toho množství minerálů, které organismus při výkonu vypotil," říká lékař Novák.

Podle něj není nezbytně nutné věnovat se doplňování minerálů. "Naopak se ukazuje, že příliš vysoká dlouhodobá nabídka minerálů, ať v iontových nápojích nebo v běžných minerálkách, může mít nepříznivé zdravotní důsledky," tvrdí.

I malí sportovci musejí pít
Dostatek tekutin je velmi důležitý i pro děti. "Z běžných situací můžeme například uvést větší sportovní zátěž u školních dětí. Například intenzivní cvičení v chladném prostředí může vést ke ztrátě až dvou či tří litrů tekutin za hodinu," uvedl odborník na výživu dětí z pražské motolské nemocnice.

Připomněl, že spolu s tekutinami se z těla ztrácejí i soli, zejména sodík a chlor, ale částečně i draslík a hořčík.

"Také tyto ztráty je potřeba doplnit vhodným nápojem, protože tekutin a solí může ubývat a nemusí být provázeny pouze pocitem žízně," upozornil.

Při větších ztrátách se může výrazně zrychlit srdeční činnost, objevují se pocity na zvracení a podobně. Vhodným nápojem je v takovém případě například slabší minerální voda.