Dítě můžete ve spánku zalehnout

Dítě můžete ve spánku zalehnout | foto: Profimedia.cz

Spíte s dítětem v jedné posteli? Riskujete jeho život

  • 79
Před společným spaním rodičů a malých dětí v jedné posteli důrazně varuje mezinárodní Nadace pro studium úmrtí kojenců. Podle expertů stojí za zhruba polovinou úmrtí dětí v posteli právě společné sdílení lůžka. Riziko se zvyšuje především v případech, když je rodič kuřák, pokud před spaním pil alkohol, bral sedativa nebo je prostě jen hodně unavený.

Většímu riziku jsou také vystaveni předčasně narození kojenci a děti s porodní vahou nižší než 2,5 kilogramy. I bez výše zmíněných faktorů je podle Nadace pro studium úmrtí kojenců pro dítě nejbezpečnější spát v jeho vlastní postýlce.

"Vidíme nutnost zvýšit povědomí o tom, jak je nebezpečné spojené sdílení postele nebo gauče s dítětem. Je v pořádku kojit dítě v posteli, ale pokud kouříte, i když ne třeba v ložnici, nebo jste pil alkohol, musíte dítě chránit a položit jej zpět do jeho postýlky na spaní," řekla ředitelka FSID Joyce Epsteinová.

Varování nadace FSID je podpořeno alarmujícími údaji od doktorky Marty Cohenové, pediatrické patoložky ze Sheffieldské dětské nemocnice. Z padesáti případů úmrtí kojenců a batolat, které vyšetřovala v letech 2001 až 2004 bylo u 31 zjištěno, že sdíleli postel nebo pohovku s rodičem.

V Londýně zemřelo v letech 2005 až 2008 nečekaně a náhle 173 dětí. Z toho 85 kojenců bylo nalezeno mrtvých poté, co usnuli v posteli nebo na pohovce s dospělým.

Výhody společného spaní

Data od doktorky Marty Cohenové jen podporují prohlášení Americké akademie pediatrů z listopadu 2005, v němž se tvrdilo, že společné spaní rodičů a dětí v jedné posteli zvyšuje riziko syndromu náhlého úmrtí kojenců. Proti tomuto prohlášení se však ostře ohradili zastánci společného spaní (tzv. co-sleeping) včetně rodičů, psychologů a lékařů. 

Zastánci společného spaní poukazují na mnohé výhody, které sdílené lože s dětmi přináší. Mezi ně patří především:

* větší pohodlí pro matku i dítě hlavně při nočním kojení

* sladění spánkového rytmu matky a dítěte

* kvalitnější spánek dětí zvláště během prvních měsíců, kdy se budí uprostřed noci

Výsledky jedné studie dokonce doporučují, aby kojenci usínali po boku matky, neboť v její přítomnosti neupadnou do příliš dlouhých fází takzvaného hlubokého spánku, který může být jednou z příčin náhlého úmrtí. Miminka totiž ještě nemají zcela vyvinuty potřebné dýchací mechanismy pro přechod z hluboké fáze spánku do lehké.

Podle psychologů navíc způsobuje odloučení kojence od matky zvyšování hladiny stresových hormonů dítěte, což vede k jeho neklidu a úzkosti.

Pravidla pro bezpečné společné spaní

Je však důležité si uvědomit, že přes všechny výše zmíněné výhody existují rizika, která nelze přehlížet. Pediatři se shodují, že při společném spaní hrozí udušení či uškrcení dítěte způsobené většinou zalehnutím.

V Americe během sedmi let zemřelo nejméně 515 kojenců a batolat mladších dvou let následkem společného spaní s rodiči. Z toho 121 dětí zemřelo, protože je rodič, sourozenec či opatrovatel zalehl. Tři čtvrtiny těchto dětí bylo mladších než tři měsíce.

Pokud se přesto rodiče rozhodnou spát se svými dětmi, odborníci doporučují dodržování základních pravidel:

* S dětmi by rozhodně neměly spát ostatní děti, speciálně batolata, která si nemusí uvědomovat přítomnost kojence

* Rodiče kuřáci by se měli vyhnout společnému spaní s dětmi

* Rodiče nesmí být pod vlivem alkoholu, drog či léků, které by mohly snížit jejich vědomí o přítomnosti dítěte

* Spát by se mělo v klidné místnosti na vhodném lůžku a v lůžkovinách vhodných pro kojence a batolata