Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Špatný cholesterol nebolí, ale útočí

  • 3
Co je vlastně cholesterol, kterého se bojíme? Patří do skupiny živočišných tuků. To je důvod, proč ho nenajdete v rostlinných olejích. Lidské tělo ho potřebuje pro tvorbu hormonů a vitamínu D.

Cholesterol pomáhá organismu zpracovávat tuky, je také důležitý při tvorbě buněčných membrán. Jsme schopní si ho tvořit sami, navíc ho přijímáme ještě v potravě, je obsažen v mase, vejcích či játrech.

Když je cholesterolu mnoho, může vést k ateroskleróze, nebezpečnému ucpávání cév. Ukládá se totiž v cévních stěnách a narušuje je. Ateroskleróza bývá předstupněm infarktu nebo mozkové mrtvice.

Vyberte si správný tuk

Cholesterol rozlišujeme na dva základní druhy. HDL cholesterol bývá někdy označován jako „hodný cholesterol“ . Lidskému organismu prospívá, protože vyrovnává škodlivý efekt ostatních tuků v krvi a snižuje riziko aterosklerózy.

Existuje ovšem také jeho škodlivý příbuzný, takzvaný LDL cholesterol. To je právě ten, který se dobře a snadno usazuje v cévách, čímž je ucpává.

Sklony k vysoké hladině cholesterolu jsou zčásti dědičné. Pokud se tedy onemocnění ve vaší rodině objeví, měli byste zpozornět. ale rozhodně nemusíte panikařit. Hodně se dá změnit zdravým životním stylem.

Onemocnění je zrádné v tom, že vás nic nebolí. Jestliže ale existuje riziko, že by se vás zvýšená hladina cholesterolu mohla týkat, nechte se vyšetřit.

Zrádná nemoc nebolí

Ovšem pozor. Cholesterol nemusí nijak souviset s obezitou. Nadbytek v krvi ho mohou mít hubení lidé, stejně tak obézní nemusí mít s ucpáváním cév žádný problém. Vyšší cholesterol může být též důsledkem jiného onemocnění, například snížené funkce štítné žlázy nebo poruchy ledvin. 

Cholesterol se zjišťuje z krve a k lékaři byste se měli vypravit nalačno, protože každé jídlo mění momentální hladinu látky v krvi. Ze zdravotního pojištění máte na vyšetření nárok v 18 letech a pak ve čtyřiceti a následně každých deset let. Pokud ale máte podobné problémy v rodině, pojišťovna zákrok hradí častěji.

Naměří-li vám lékař vysokou hladinu cholesterolu, je třeba se pokusit s tím něco dělat. Pravděpodobně budete muset změnit životní styl, který vaše tělo do takového stavu přivedl.

Co se tím myslí? Tak zaprvé vám lékař zřejmě bude rozmlouvat kouření a naopak vás pobídne k nějaké pohybové aktivitě.

Léky až později

Dále budete muset změnit stravovací návyky. Uděláte dobře, když omezíte živočišné tuky. Možná se budete divit, o kolik vám hladina škodlivého cholesterolu klesne, když si oblíbené máslo přestanete na chleba mazat každý den. Nebojte se žádné drastické diety, změnit budete muset složení stravy.

A při vaření byste měli zapomenout na smažení a fritování, pro vaše cévy bude lepší zvyknout si na dušení a vaření. Mimochodem, když budete dodržovat tyto zásady, budete se tak zároveň chránit i před dalšími nebezpečnými civilizačními chorobami jako je cukrovka 2. typu, obezita nebo vysoký krevní tlak.

Lékař vás zřejmě bude sledovat čtvrt až půl roku. Když ani pravidelný sport a přetvoření jídelníčku s hladinou cholesterolu za tuto dobu nepohne, nasadí vám léky. Proto mu nezazlívejte, když vám léky nepředepíše ihned. V opačném případě se ale zřejmě budete muset smířit s faktem, že léky „na cholesterol“ budete užívat už napořád.