Špatné užívání snižuje účinek léku a může i ublížit

  1:00
Tak copak to berete? Takové červené prášky a k tomu nějaké tobolky, pane doktore. I tak bohužel někdy vypadá dialog pacienta s lékařem. Navíc mnozí nemocní ani netuší, že by například neměli zapíjet některá antibiotika mlékem, jiná zas citrusovými šťávami.
Léky, zdraví

Léky, zdraví | foto: Profimedia.cz

V prvním případě si sníží účinek léku, ve druhém mohou spustit nepříjemnou alergickou reakci.

Nalačno, či po jídle?
Čím vším je ovlivněno působení léčivého prostředku na organismus? Kromě věku, pohlaví a řady onemocnění závisí hodně na tom, co a kdy člověk jí.

Například většina léků proti horečce a bolesti by se měla brát po jídle, prázdný žaludek by mohla zbytečně podráždit.

Kladenská internistka Jana Sůvová uvádí další příklad toho, jak strava působí na účinek léku: "Zapije-li pacient mlékem prostředek s železem, železo se naváže na mléko a nevstřebá se."

Pilulka od kamarádky
Jaké jiné chyby lidé při konzumaci léků dělají? Předně nevědí, co užívají a proč, důvěřují svému lékaři natolik, že se již nezajímají o příbalové letáky.

Jiní zas polykají pilulky svých příbuzných a známých, jelikož těm se osvědčily. Nejenomže si mohou uškodit přímo, ale také potlačí příznaky nemoci, čímž sníží možnost určení správné diagnózy.

"Někteří lidé si zvyknou na to, že jim pomáhají kortikoidy. Jenže pokud je užívají neodborně, bez porady s lékařem, mohou si přivodit jiné kožní onemocnění," říká lékařka z kožní kliniky pražské Bulovky Naďa Knotová.

Berete léky na snížení krevní srážlivosti, inzulin nebo močopudné přípravky? Pak je na místě pravidelná kontrola, protože i běžná viróza může změnit potřeby těla diabetika nebo toho, kdo se léčí s vysokým krevním tlakem.

Je také běžné, že se musí vyladit správná dávka pro konkrétního pacienta, což se bez kontrolních vyšetření neobejde. Ta totiž poukazují na aktuální potřeby pacienta a podle nich se nastaví dávkování.

Samostatnou skupinou jsou senioři, kteří často trpí více chorobami najednou. "Zvláště tito pacienti si nepamatují, jaké léky berou. Berou jich velké množství najednou, přitom dnes již existují kombinované preparáty, které léčí více chorob zároveň. Což znamená méně prášků za den," vysvětluje Sůvová.

Další nadějí pro zapomnětlivé jsou takzvané retardované formy léku. Místo kupříkladu tří dávek je zapotřebí jen jedna, ze které se léčivá látka postupně uvolňuje během celého dne.

Senioři si také snaží pro lepší orientaci rozdělovat prášky do dávkovačů s označením dnů a přihrádek ráno-poledne-večer, jenže s takovýmto postupem nesouhlasí Hana Farná, lékařka z Toxikologického informačního střediska v Praze.

"Dávkovače bych určitě nedoporučovala. Aby si lidé léky nepopletli, měly by pilulky zůstávat v originálním balení."

Lékařka Jana Sůvová se občas setkává s další chybou v užívání, kdy se lidé neúmyslně předávkují. "Starší lidé si během dne zdřímnou a po probuzení si myslí, že je už ráno. Vezmou si další porci léků, jenže třeba po velké dávce digoxinu si mohou přivodit poruchy srdečního rytmu."

Nechci dietu, chci prášek!
Mnoho lékařů se setkává s očekáváním, že nemocný obdrží ke konci návštěvy ordinace recept. Lidé se domnívají, že léky za ně vyřeší jejich obtíže, a nejsou ochotni připustit, že by jim pomohla změna životního stylu.

Lékařka Sůvová uvádí zajímavý příklad: "Lidé jsou zvyklí užívat léky na snížení cholesterolu, místo aby upravili svoji životosprávu, protože je k tomu nic nenutí. Jenže v cizině si právě za tyto preparáty platí pacient sám."

Například v Rakousku se podle Josefa Suchopára z firmy Infofarm, která se zabývá statistikou ve farmacii, platí 4,35 eura za každou jednotlivou položku na receptu.

To znamená, že při chřipce by pacient jen za vypsání kapek do nosu, léku proti horečce a na vykašlávání zaplatil v přepočtu 390 korun, nemluvě o výdaji za samotný lék.

Léky se také můžete otrávit
Asi jednu třetinu všech otrav si lidé přivodí úmyslně. Jenže zbývající dvě třetiny lidí si poškodí zdraví samy, jsou to především malé děti nebo senioři. Velmi často jde o otravu léky.

A jaké léky dovedou pacienty do nemocnice? Podle lékařky Hany Farné z Toxikologického informačního střediska v Praze jsou to například léky s obsahem paracetamolu, tedy ty nejběžnější pilulky na bolest a snížení teploty.

Již deset tablet spolknutých najednou může způsobit selhání jater, u dětí je dávka samozřejmě nižší.

Kromě takového akutního předávkování hrozí starším lidem otrava, která vzniká dlouhodobě. Některé léky, například ty na srdce s digitálisem, se mohou v těle střádat, až překročí určitou hladinu a stanou se toxickými.

První pomoc
Jak poznáte otravu? Pokud člověk podle krabiček nebo prázdných plat od léků nepozná, čím se dotyčný předávkoval, měl by ho dobře prohlédnout.

Rozhodně podezřelé je bezvědomí, křeče, dech páchnoucí po hořkých mandlích nebo acetonu, rozšířené, nebo naopak zúžené zorničky, které nereagují na světlo. Také výrazně pomalý nebo zrychlený pulz mohou napovědět, stejně jako teplota těla.

Platí zásada, že by se pokud možno jeden zachránce měl starat o postiženého, druhý prohledat jeho doklady a přivolat odbornou pomoc. Lidé s různými nemocemi s sebou nosí speciální průkazy, jejichž nalezení je může zachránit.

Mnoho lidí totiž považuje člověka ležícího v mdlobách za opilce nebo narkomana, a přitom může jít o diabetika, který si jen vzal příliš vysokou dávku inzulínu.

Otravy obecně se musí vždy konzultovat s lékařem, protože jiná pomoc je u požití rostlin a jiná u vypití žíraviny. U předávkování léky Hana Farná radí vyvolat zvracení, což se ovšem netýká lidí v bezvědomí, kteří by se mohli zvratky udusit.

V každém případě se poraďte v Toxikologickém informačním středisku na lince 224 919 293 nebo 224 915 402, které je jediné svého druhu v republice a pro radu ho využívají i sami lékaři.

Víte, jak léky správně užívat?

Zjistěte, co berete
Nechte se poučit od lékaře nebo lékárníka, s čím se lék nesmí kombinovat a jaké může mít vedlejší účinky. Dodržujte lékařem stanovenou dávku a způsob užívání. Rozhodně krabičku ani leták nevyhazujte, dokud nespotřebujete celé balení.

Lék jen v originálním balení
Pro usnadnění si lidé pořizují dávkovač léků, kde jsou přihrádky po dnech, nebo i po částech dne. Snadno zaměníte jeden prášek za jiný, proto vždy použijte léky z originálního obalu. Ten si také schovejte pro možnou návštěvu jiného lékaře nebo nemocnice, kde se vás na léky budou určitě ptát.

• Jen při plném vědomí
Zvláště seniorům se může stát, že jsou po odpoledním spánku zmatení a v domnění, že je zase ráno, si vezmou další dávku. Proto je dobré vstát z postele, rozsvítit a podívat se, kolik je hodin, a zkontrolovat název preparátu.

Tobolky do hmoždíře?
Pokud vám lékař vysloveně nedoporučí tabletky drtit, nedělejte to. Mnoho léků totiž touto cestou ztratí svůj účinek, jelikož se nevstřebají tam, kde mají.

• S čím se snesou antibiotika?
Vždy se zeptejte, jestli při užívání léku nemusíte dodržet nějaká opatření. Například nekombinujte penicilin a kyselá jídla nebo tetracyklin a mléčné výrobky. Jídlo s obsahem vitaminu K ruší účinek protisrážlivých přípravků.

• Nalačno, nebo po jídle?
Označením nalačno se rozumí minimálně hodinu před jídlem. Berou se tak přípravky na posílení imunity, na alergii a antibiotika, protože pokud je střevo plné potravy, hůř vstřebává léčivo. Naopak po jídle se užívají preparáty s kyselinou acetylsalicylovou nebo ibuprofenem, prázdný žaludek by dráždily.

• Nevysazujte léky předčasně
Po několika dnech užívání antibiotik se vám uleví, ale to není důvod přestat je brát. Můžete si tak vypěstovat odolné bacily, na které bude v budoucnu léčba méně zabírat. Není také rozumné naráz vysadit léky proti křečím, mohly by se totiž znovu objevit.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Ztráta soukromí, odcizení i nevěra. Sociální sítě jsou zabijákem lásky

19. dubna 2024

Sociální sítě mohou být na jednu stranu cenným komunikačním nástrojem a zajímavým zdrojem...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...